Parametry
Zaujalo mě
- Vysoký výkon
- Celková odolnost
- Praktický otočný systém nastavení popruhu
- Široký rozsah požadovaného směru svícení
Shrnutí recenze
Kompaktní a odolná čelovka Fenix HM62-T prošla naším podzimním testováním. Čím nás zaujala? Pro běhání nadstandardním výkonem 1200 lumenů, jednoduchým ovládáním a nevšedním systémem dotažení popruhu. Právě elastický popruh povedeně zajišťuje dokonalé usazení na hlavě, je navíc výrazně perforovaný a jeho reflexní prvky ještě navyšují bezpečnost běžce. Parádním dosvitem stopadesát metrů umožňuje čelovka i svižnější tempo běhu či pohyb v náročnější terénu. Zaujme i celkovou odolností, pro veškeré outdoorové aktivity je jako stvořená. Bez problémů snese i drsnější zacházení, včetně ponoření do vody. Čelovka i díky povedenému systému dotažení popruhu pěkně drží na svém místě, bez otravného poskakování, sjíždějí či změny směru svícení. Nejen pro běžce preferující vysoký výkon před nízkou hmotností je model HM62-T rozhodně dobrou volbou.
PODROBNÝ POPIS
NA PRVNÍ POHLED
Začněme tím zásadním, tedy světelným výkonem. Čelovka Fenix HM62-T jej nabízí opravdu luxusní v podobě 1200 lumenů. Pro běh či jiné outdoorové aktivity je to parádní hodnota, nemusíte tak slevovat ani v tempu běhu ze svých možností ani měnit směr kvůli zvýšené náročnosti terénu. Malá kompaktní čelovka Fenix HM62-T vypadá již od pohledu odolně, což po testování můžeme jen a jen potvrdit. Bez problémů snese i drsnější zacházení. Že se něco někde odlomí, ohne, nebo upadne zde opravdu nehrozí. Prostě parťák do přírody, kterého jen tak něco nerozhodí. Celkovou odolnost doplňuje také vodotěsnost splňující standard IP68, tedy ponoření do dvoumetrové hloubky.
Čelovka Fenix HM62-T vypadá již od pohledu odolně
Při rozměrech 8,2 cm x 3 cm x 2,6 cm zároveň splňuje požadavek na snadné uschování a přenášení mimo vlastní používání. Pro turistiku a další outdoorové aktivity nebude překážkou ani relativně vyšší hmotnost 125 gramů, kterou bohatě vyvažuje právě zmíněná odolnost. O příjemné usazení na hlavě se postará pružný, perforovaný popruh široký dva a půl centimetru. Nechybí ani vychytávka v podobě integrované píšťalky či reflexní prvky po celém obvodu popruhu. Tím nejzajímavějším na povedeném a pohodlném popruhu je za nás ale obousměrný Sport Fit Systém v podobě utahovacího kolečka sloužící ke snadnému, a především rychlému individuálnímu doladění usazení čelovky na hlavě. Podobný systém známe třeba z cyklistických treter, a i na čelovce funguje na výbornou. Popruh tak pohodlně můžete dotahovat či povolovat podle potřeby, třeba při delším používání a potřebě změny utažení bez nutnosti zpomalit tempo běhu či oslabit soustředění na trasu.
O příjemné usazení na hlavě se postará pružný, perforovaný popruh.
Dalším důležitým parametrem čelovky je (nejen pro běžce) dosvit, který model HM62-T udává na vzdálenosti 150 metrů. To je pro turistiku naprosto luxusní vzdálenost, a i pro běžce při svižnějším tempu běhu představuje nadstandardní osvícení. Dodejme, že při použití červeného světla si musíte vystačit s dosvitem osmi metrů.
Samotné tlačítko je povedeně velké.
Ovládání je umístěné na pravé straně, což samozřejmě nemusí vyhovovat všem. Je ale jen otázkou času kdy po několikátém použití již bez přehmátnutí a bez zaváhání volíme během testování správnou stranu. Samotné tlačítko je povedeně velké s příjemně citlivým chodem. Krátkým stisknutím se čelovka rozsvítí, každé další přidá na intenzitě svícení v podobě čtyř stupňů zesílení. Po nejvyšší intenzitě se dalším stisknutím aktivuje nejslabší režim, a tak stále dokola, nelze se z nejsilnějšího postupně vracet o jeden stupeň níže. Dvojité rychlé stisknutí tlačítka při vypnuté čelovce pak aktivuje režim červeného světla. V něm pak další zmáčknutí rozlišuje běžné svícení a blikající režim SOS. Čelovku lze také uzamknout proti nechtěnému rozsvícení, třeba při přenášení v batohu. Stačí povolit uzávěr akumulátoru, nebo dlouze podržet tlačítko po dobu cca 3 vteřin.
Pro toho, kdo zásadně nečte návody máme jedno připomenutí – nezapomeňte odstranit krytku akumulátoru před prvním použitím. Bez tohoto kroku se čelovka fakt nerozsvítí.
ZAJÍMAVÉ VYCHYTÁVKY
- Obousměrný otočný Sport Fit Systém dotažení popruhu
- Vstup konektoru pro nabíjení přímo v těle akumulátoru
- Indikátor stavu baterie umístěný v ovládacím tlačítku
- Integrovaná píšťalka
- Reflexní prvky podél celého obvodu popruhu
- Široký rozsah nastavení směru svícení
Utahovacího kolečko slouží ke snadnému, a především rychlému individuálnímu doladění usazení.
VYRÁŽÍME DO TERÉNU
Přestože je hmotnost čelovky z pohledu běžce vyšší, při samotném testování si na nějaký výrazný diskomfort nemůžeme stěžovat. Čelovka i díky povedenému systému dotažení popruhu pěkně drží na svém místě, bez otravného poskakování, sjíždějí či změny směru svícení. Pro běžce preferující vysoký výkon před nízkou hmotností je model HM62-T určitě dobrou volbou. Navíc se rozhodně neztratí ani při dalších outdoorových dobrodružstvích. Odolnost se v terénu počítá a tuhle čelovku jen tak něco nezničí. Může upadnout na zem, můžete ji přisednout v batohu, nesundáte ji v dešti a svítit nepřestane ani po nechtěném vykoupání.
VÝDRŽ BATERIE
O napájení čelovky se stará Li-on akumulátor typu 18650. Nabíjí se pomocí kabelu s konektorem USB-C. Bez použití nějakého adaptéru, vstup pro konektor je přímo na těle akumulátoru. Dobíjí se tedy mimo tělo čelovky, čehož lze využít při dlouhodobějších aktivitách s použitím powerbanky. Po dobu nabíjení akumulátoru lze napájení zajistit dvěma jednorázovými bateriemi typu CR123A.
O napájení čelovky se stará Li-on akumulátor typu 18650.
Samotná výdrž baterie je při použití akumulátoru samozřejmě závislá na využití světelného výkonu. Při maximálním výkonu 1200 lm je udávaná na čtyři hodiny, pro další režimy svícení následovně:
400 lm – 12 hodin
130 lm – 27,5 hodin
5 lm – 280 hodin
Jak u správné čelovky očekáváme, nechybí ani režim červeného světla, který při souvislém používání při výkonu 5 lm zvládne 60 hodin, v režimu SOS dokonce 120 hodin.
OSOBNÍ ZKUŠENOST TESTERA
FENIX HM62-T pasuji na favorita právě pro trénink na běžkách.
„Většina mého zimního běhání se odehrává po cyklostezkách, nebo příměstských silnicích. Vystačím si tedy s čelovkou o výkonu nějakých 400 až 600 lm. Preferuji především nízkou hmotnost (nejlépe pod 100 g, nejraději používám model s hmotností těsně pod 60 g) a pohodlné nošení. Většinu běžeckých tréninků zvládnu do nějakých dvou hodin, takže ani nároky na výdrž baterie nejsou velké. Trochu jiné nároky mám ale pro trénink na běžkách. Do stopy se dostanu ve všední den nejčastěji až za tmy, a tak si díky čelovce projetí rád prodloužím. Téměř výhradně běhám klasickou technikou a chci na stopu dobře vidět. Při běžeckém lyžování tedy rád používám čelovku s výkonem nad 800 lm a vyšší hmotnost zde nevidím jako překážku komfortního používání. V rámci podzimního testování jsem se samozřejmě na sníh nedostal, ale přesto FENIX HM62-T pasuji na favorita právě pro trénink ve stopě. Nejen kvůli vysokému výkonu, ale třeba i pro praktický systém ovládání dotažení popruhu. Na běžky totiž často měním pokrývku hlavy, od tenké čelenky až po silnější čepici a rychlé a pohodlné dotažení se bude určitě hodit.“