Parametry
Zaujalo mě
- skvělá sbalitelnost
- padnoucí střih
- vysoký a pohodlný límec
Shrnutí recenze
Do dlouhé a oblíbené řady softshellových bund přibyla další. V silné konkurenci sází na jednoduchý střih více na tělo, absenci cinkrlátek a přehnaných uměleckých projevů. Výrobce se naštěstí nesnažil vytvořit vrstvu „na všechno” (skvěle prodyšná + nepromokavá), proto zvolil nemembránový strečový materiál.
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Bunda Salomon Ranger je jednoduchá, lehká softshellová bunda, která si své místo najde ve skříni nejednoho turisty. Parádu ale rozhodně udělá i ve městě. Gramáž materiálu bundu předurčuje k celoročnímu použití (v chladnějších měsících především na potivé aktivity).
Dostatečně dlouhé rukávy u bundy Salomon Ranger.
Dostatečně dlouhé rukávy u bundy Salomon Ranger.
Pohled zepředu na bundu Salomon Ranger.
Střih + vychytávky
Bunda Salomon Ranger je užšího, lehce vypasovaného střihu. Díky použitému příjemnému materiálu se dá bez problému nosit rovnou na tričko, v mém případě jsem klidně mohl vzít tenčí zateplovací vrstvu. Materiál, ze kterého je bunda vyrobena, je dostatečně pružný a absolutně neomezuje v pohybu. Rukáv jsou dostatečně dlouhé tak, aby kryly část zápěstí. Při rozpažení i vzpažení nedocházelo k jejich vyhrnování.
Bunda má jednocestný skrytý zip. Jeho ohebnost je omezena a při zvednutých rukách dochází ke krabacení v oblasti hrudníku. Výrobce zvolil zipy YKK, jejich chod je velmi příjemný. Jezdec na hlavním zipu je vybaven plastovým prodloužením pro pohodlný úchop i v rukavicích, zipy na kapsách mají prodloužení ve formě tenké REEP šňůry.
Obvod konců rukávů jde upravit pomocí suchého zipu. Spodní okraj jde na obou bocích upravit pomocí samosvorek. Zajímavým způsobem se upravuje kapuce. Obě boční samosvorky (v úrovni lícních kostí) jsou schována pod dvojitou látkou, která kryje vnitřek bundy od nadměrného opotřebení v oblasti úst. Pokud tedy chcete upravit kapuci, musíte nahmatat skryté samosvorky a následně zatáhnout za gumicuk.
Kompletní fotogalerie bundy Salomon Ranger (16)
Kapsy
Bunda je vybavena třemi kapsami. Jedna z nich je na hrudníku (velikost cca 15 x 9 cm), tuto kapsu moc rád využívám na mobilní telefon, iPhone 6 se tam ale bohužel nevejde. Dvě boční síťované kapsy (velikost cca 28 x 17 cm) jsou dostatečně velké na uložení dalších drobností. Kapsy se dají se používat i jako větrací otvory.
Dostatečný úložný prostor pro telefon iPhone 6 u bundy Salomon Ranger.
Kapuce
Samotnou kapitolu si zaslouží dobře propracovaná kapuce. Pokud není nasazena na hlavě, zbytečně nikde netrčí a ani při větru nepřekáží. Při nasazení kapuce velmi dobře obepíná hlavu a zároveň nebrání v rozhledu do stran. Někdo by pod ní mohl chtít dát helmu…s trochou šikovnosti se to podaří, ale není to žádná hitparáda.
Bunda Salomon Ranger a její skvěle padnoucí kapuce.
Odolnost vůči rozmarům počasí
Svoji primární funkci, kterou je odolnost vůči větru, plní bunda Salomon Ranger skvěle. Mrholení, lehoučkého deště nebo velmi krátké přepršky se bát nemusíte. Voda zpočátku stéká dolů z materiálu, postupně se začíná vsakovat (práno dvakrát, neimpregnováno).
Používání
Testovaný model je velikosti M a míry nositele jsou 176 cm, 72 kg, štíhlá postava. Bundu jsem používal téměř výhradně jako druhou vrstvu přímo na tričko. Materiál je velmi poddajný a příjemný i přímo na tělo. Vnímání teploty je velmi individuální, bundu jsem nosil do teploty max cca +16 °C. Při vyšších teplotách by mi již bylo velké teplo. Bundu jsem využíval při klasických výletech (bez batohu, s malým batohem, s velký batohem). Přes velmi dobrou paropropustnost jsem bundu do kopce musel sundávat (jsem potivý jedinec). Skvěle se mi osvědčila pod skálou, když si člověk připravuje materiál a rozmýšlí co bude lézt.
Všechny zipy jsem namáhal až přespříliš (ať se to pořádně otestuje) a vždy byl jejich chod přesný. Hrudní kapsa bohužel velikostně neodpovídá mému zamýšlenému použití (telefon větší velikosti), její uživatelé ale problém mít nemusí. Při využívání bočních kapes je potřeba vzít v potaz to, že zipy jsou téměř po celé boční straně. Pokud se do nich něco vloží a kapsa zůstane rozepnutá, vypadnutí brání jenom malý přesah (stačilo by udělat zip o cca 5 cm kratší než stranu kapsy). Řešení je nerozepínat kapsu úplně.
Pro účinnější větrání jsem hojně používal boční kapsy, často jsem též vyhrnoval rukávy. Nejde to sice úplně lehce jako u bund volných střihů, ale zvládnout se to dá.
Bundu jsem balil do její vlastní kapuce, pro zajištění toho, aby se samovolně nerozbalovala, je třeba dodat např. gumičku se samosvorkou.
Během používání byla bunda vystavena běžnému oděru (větve, stromy, skála) a na materiálu nejsou patrné žádné známky opotřebení.
Na závěr jsem si nechal zdánlivou banalitu, kterou poutko na zavěšení pro někoho může být. Ano, můžeme bundu zavěsit za dvojitou cedulku (Made in Bangladesh), pohodlné to ale není.
Detail regulace obvodu u bundy Salomon Ranger.
Detail YKK zipu bundy Salomon Ranger.
Bunda Salomon Ranger s regulací kolem zápěstí.
Hodnocení
Na bundě Salomon Ranger se mi líbí její přiléhavější střih, díky kterému nevypadám, že mám pod bundou stále péřovku. Barevná kombinace bez extravagantních doplňků mi dovolovala bundu nosit nejen do přírody, ale i do města. Velmi kladně hodnotím strečový materiál, který naštěstí není s membránou. Díky dobré paropropustnosti (přes materiál se dá dýchat s malými obtížemi) má bunda široké možnosti využití. Bundu Ranger bych doporučil jako univerzální ochranu před cca 80 % počasí se kterým se běžně setkáváme.
Další informace
Historie značky Salomon se datuje do roku 1947, kdy ve francouzských Alpách vznikla. Salomon vyrábí špičkové outdoorové vybavení zejména na lyžování a běh, ale i na treking, horolezectví a v kolekci najdeme i lifestylové produkty. Mezi jejich top produkty patří výrobky ze série S-LAB.
www.Salomon.cz