Parametry
Zaujalo mě
- Nápad
- Minimalistická velikost
- Absence mechanických a kovovových součástek
Shrnutí recenze
Dostali jste se do situace, kdy byste potřebovali celou délku lana, a nejen jeho půlku pro slanění? Tak tohle by mohl vyřešit nouzový slaňovací systém od fancouzkého výrobce BEAL, který se jmenuje Escaper. Jaké to je slanit na jednom prameni a pak lano za sebou stáhnout?
PODROBNÝ POPIS
Charakteristika
Nouzový slaňovací systém umožňující slanění na celé délce lana. Jak je to možné? Celé je to založeno na nápadu použít kus lana. To provléct dyneema popruhem, který připomíná tzv. „vánočku“ a na jeho konec přišít navazovací oko. A je to!
Základem dobrého fungování BEAL Escaperu je cvik a správné protažení lana.
Použití
BEAL Escaper je možné využít na vícedélky, hřebenové túry, freeride, skialpy, canyoning a všude tam, kde hrozí, že se při vylezení do určité výšky či při poškození lana nebudete moct snadno slanit pouze s jedním lanem.
Zjednodušený návod
Veškerou manipulaci a testování Escaperu si nejprve vyzkoušejte na cvičné skalce nebo jen prostě na zemi. Takže? Obtočte „výtažné“ lano se ztenčeným koncem pro snadné provlékání, které je součástí Escaperu okolo jistícího bodu a provlékněte tuhý konec lana tunelem z dyneemové smyčky. Černé šipky na žlutých značkách vás navedou, kterým směrem máte provlékat. Až s provlékáním skončíte, utáhněte lano tak, aby černá značka na volném konci lana prošla tunelem celá. Do navazovacího oka uvažte lano na kterém hodláte slanit. Po slanění zatáhněte několikrát (minimálně 8x) za slaňovací lano, abyste systém uvolnili a poté rozvázali. POZOR: Aby se systém nezačal samovolně uvolňovat, je potřeba hlídat, aby byl stále zatížen minimálně 10 kg. Už jenom samotné lano při délce 60 m váží cca 3.5 kg. Systém je určen pro nouzové využití a nedoporučuje se jej používat jako náhrada za druhé či delší lano!
Provlečené lano celým systémem BEAL Escaper.
Správné provlečení lana popruhem je takto vyznačeno šipkami.
Značka na výtažném laně znamená, že před slaněním nesmí dyneemový popruh být za totou značkou směrem k jeho konci.
Lano na slanění
Výrobce uvádí, že minimální průměr slaňovacího lana 7.3 mm. Z jakého důvodu to uvádí, nevím. Protože průměr lana, na kterém slaňujete, by neměl celý systém ovlivňovat. Umím si představit i slanění například na lanech, které jsou určeny právě pro nouzové slanění, např. RAD Line (6 mm) Petzl nebo Mammut Rappel Kit (6 mm lano s mikro slaňovací osmou). Taktéž je omezena i délka lana tak, aby byl systém (gumička) schopna stahovat dyneema popruh (tunýlek) a celý systém uvolnit. Podle výrobce se jedná o max. délku 80 m a menší hmotnost než 7 kg. Lano je tedy třeba při slanění stále zatěžovat min. hmotností 10 kg tak, aby nedošlo k odlehčení a tím pádem uvolňovaní.
Návod k použití na obalu BEAL Escaper.
Obal na BEAL Escaper je zároveň i návod a lze pomocí gumičky takto fixovat na zápěstí.
Slaňák
Dále výrobce uvádí max. průměr vratného bodu (např. kulatiny kruhu v řetězu či borkáhu) 20 mm. Nikde jsem nenašel v návodu zákaz slanění z plakety nýtu nebo přímo ze smyčky (třeba za hrotem). Na všech obrázcích je vyobrazený kroužek. Výrobce v návodu doporučuje slaňovat volným terénem tak, aby lano nevedlo přes hroty či spáry. Taktéž nedoporučuje slaňování přes hrany a v plotně, kde by lano v celé délce leželo na skále. To vše může omezit stažení lana.
Kompletní fotogalerie BEAL Escaper
Testování
První testování proběhlo na zemi. Šlo o to seznámit se s celým systémem a dobře si nacvičit provlékání. Další testování nás čekalo na Vodní bráně u Semily. První lezec slaňoval s pojistným uzlem, které jsem udělal na výtažném laně za provlékacím dyneema tunýlkem. Poslední lezec na slanění (já) už slaňoval bez něj. Pro kontrolní odsednutí před slaněním však doporučuji delší odsedávací smyčku než klasických 80 cm, jelikož celý vratný bod díky umístění Escaperu a navázaného lan na slanění se posouvá níže než je obvyklé. První metry slanění jsem měl tendenci BEAL Escaper hypnotizovat očima. Pak jsem zmizel za hranou a vše jsem nechal na něm. Pro stažení lana jsem musel zatáhnout více než 8x a to právě kvůli vedení lana přes hranu. V průměru více než 10x. Při slanění na totálně nacucaném laně (těžké) ve Vysokých Tatrách, kde došlo na ostré nasazení, jsem musel zatáhnout ještě vícekrát.
Navázané lano na slanění a na druhém konci zatím štanduji a připravuji slanění z BEAL Escaperu.
Kontrola funkčnosti BEAL Escaper.
Slanění na jednom prameni s BEAL Escaper.
Pro a proti
Nevýhodou celého systému je fakt, že při stahování lana je na jeho konci uzel a samotný BEAL Escaper. To můžu způsobit zaseknutí do spáry nebo za hrot. Osobně mohu potvrdit. Proto pečlivě volte dráhu slanění tak, abyste minimalizovali toto riziko. Nejlépe tak slaňovat ve volném prostoru či v hladké plotně. Taktéž je asi nutno kontrolovat stav stahovací gumičky. Stahování lana přes hranu nebo lana ležícího celou délkou v plotně může způsobit selhání systému – obtížné stažení.
Výhodou je však absence mechanických částí. Dále nízká hmotnost (pouhých 90 g) a balení do balíčku, který obsahuje zjednodušený návod, gumičku na fixaci na zápěstí a poutko na karabinu. Balíček je zajištěn samosvorkou.
Opravdové nouzové slanění ve Vysokých Tatrách.
Závěr
Osobně BEAL Escaper má svoje místo v mém batohu při horských túrách, hřebenovkách a skialpových túrách, kde je třeba jedno 30m slanění ze sedla nebo z hrany a není nutno brát kvůli tomu 60m lano. Vždy nutno dbejte na linii slanění tak, aby se uzel na laně a BEAL Escaper nikde při stahování nezachytil. A pečlivě prostudujte návod k použití.
Další informace
Získat více informací nebo koupit můžete na www.totaloutdoor.cz