Parametry
Zaujalo mě
- Dobře řešený výškově nastavitelný zádový systém
- Bytelný a dobře padnoucí bederák
- Možnost plnění jak seshora, tak stylem „kufr“
- Odnímatelná horní kapsa ve víku batohu – lze využít jako samostatný batůžek
- Robustní zipy
Shrnutí recenze
Tytam jsou doby, kdy platilo, že jen to „echt“ značkové je dobré a vše ostatní je aušus. Batoh MT900 Symbium Forclaz ve velikostní verzi 50+10 litrů je dobrým příkladem, že ještě donedávna podceňovaná a tzv. „Lowprice“ značka může – pokud jsou její tvůrci chytří, šikovní a mají sami zkušenosti s výrobky té které kategorie – mohou směle konkurovat konstrukcí i různými vychytávkami slavnějším, často zámořským značkám. Jak tedy dopadl tento batoh v testu Světa outdooru?
PODROBNÝ POPIS
Na konstrukci batohu MT900 Symbium, ať již testované velikostní verze 50+10 (což je takový universál, který by zkušenému cestovateli stačil i na přechod celého karpatského oblouku nebo Tour du Mont Blanc) tak i jeho větších brášků je dobře poznat národnost jeho konstruktérů, jejich geneticky vrozenou hravost a „hračičkářství“. Takhle vypiplaný batoh by žádný studený Germán, ať již Angličan, Němec nebo Seveřan nevymyslel: ti by se spokojili se strohou účelovostí.
BEDERÁK JE ZÁKLAD
Začneme u bederního pásu, protože na něj si spolu s kvalitním nosným systémem velmi potrpím a je to právě on, kdo v praxi – a v terénu – od sebe odlišuje skvělé batohy od těch průměrných. Tento se Forclazu povedl, je dobře konstruovaný, tvarovaný, bytelný a pohodlný, takže ulehčí ramenům a zádům až 50 procent váhy celého batohu. A to je hlavně pro delší cesty opravdu skvělé. Na bederáku MT900 Symbium 50+10 jsou navíc umístěny dvě kapsy, do kterých se vejde třeba peněženka, mobil, zavírací nůž, čelovka apod. Také jeho utahování je vyřešeno suprově: oběma rukama zároveň přímo před sebe, tedy třeba jako u většiny moderních vojenských batohů. A vojáci dobře vědí, proč je to tak lepší…
PRO HOBITY I BASKETBALISTY
Velmi dobře je u batohu MT900 Symbium také vyřešen výškově nastavitelný nosný systém, který umožňuje ho používat jak velkým, tak malým poutníkům. Konstrukce batohu, ve které byly netradičně použito také voděodolně ošetřené dřevěné části, je taková, že na rozdíl třeba od (většinou) armádních batohů nesedí MT900 přímo na zádech. To sice někomu, kdo je zvyklý na vojenskou výstroj může zpočátku připadat trochu „vachrlaté“. A může se při pohybu v exponovaném terénu obávat, že ho batoh převáží a on ztratí rovnováhu (což ale při řádně utažených všech popruzích, přezkách na ramenních popruzích a bederáku prakticky nehrozí). Mimochodem, konstruktéři batohu s těmito obavami podle všeho počítali, a proto má ve svém názvu tako slovíčko Symbium. Tato technologie totiž spočívá v optimalizaci konstrukce bederáku a ramenních a prsních popruhů, díky čemuž se ve finále batoh při chůzi v těžkém terénu naklání jen opravdu minimálně. Na druhou stranu ale tento použitý systém mnohem lépe odvětrává záda, snižuje pocení a zvyšuje ochlazování poutníka.
Chytrou věcí je i zabudování výkonné píšťalky do přezky prsního popruhu.
HOREM ZADEM…
Plnění batohu je vyřešeno jak klasicky seshora jako u všech kletrů nebo Bergenů, ale podobně jako u československé legendy Gemma i způsobem „kufr“, což je umožněno zipem s dvěma jezdci po vnějšku celého obvodu zad. Na bocích batohu se také nacházejí zipem kryté dvě velké 3D kapsy, do kterých se vejde v pohodě například bunda nebo dvoulitrová PET láhev. Zároveň je na levé straně batohu (v pozici nasazeného batohu) další kapsa, typově na hůlky, tyčky nebo velké láhve na vodu.
Na pravé straně tato kapsa chybí, místo ní je zde našita kapsa na plastikovou válcovou láhev typu Nalgene a jejich ekvivalenty o objemu 1000 ml. I pokud takovou nemáte (pasuje tam ale i klasická PET) lze zpevněnou kapsu využít např. k uložení drobných plátěných součástek výstroje (lehký ručník, šátek, čepice apod.) které jsou tak rychle po ruce. I když si někdo na internetu stěžoval, že je tato kapsa bez sundání batohu ze zad špatně dostupná, není to pravda: na to, abych na ní dosáhl, rozhodně nepotřebuji být Houdini.
Na spodku batohu se nachází zipem uzavíratelná kapsa ukrývající dnes již standardní pláštěnku v sytě oranžové barvě, díky níž ji lze třeba využít – i když neprší – jako reflexní prvek během podzimních vandrů, kdy jsou lesy plné mnohdy alkoholem posilněných fořtů. Nebo také pro signalizaci s vrtulníkem v horách při krizové situaci.
Pro snadnější přenášení batohu na kratší vzdálenosti slouží držadlo v horní části zad, jak již jsem zmínil na začátku, typicky francouzsky elegantní.
VYŠŠÍ VÁHA
Aby nebyl autor těchto řádků nařčen z povinné loajality: samozřejmě, že se také u batohu Forclaz MT900 Symbium 50+10 najde pár zbytečností, parádiček, které sice mohou našince někdy i potěšit, ale ve finále jen zbytečně navyšují váhu batohu. Ta totiž není zcela malá, těsně přesahuje hranici 2,5 kilogramu. Lze říci, že kdyby se nějaké „modernosti“ z batohu MT900 Symbium osekaly, mohla by jeho hmotnost klesnout možná až o půl kila. A to už je při náročném, několikadenním horském treku nebo delší expedici do pouště či džungle, kde si musíte vše potřebné nosit s sebou na vlastních zádech, dost znát. To se v případě batohu MT900 Symbium týká hlavně kovových součástek šířkově nastavitelných ramenních popruhů, které myslím v praxi využije jen málokdo.
Také hlavní přezky víka batohu by mohly být vzhledem ke své důležitosti i namáhání větší a robustnější. Zrovna tady bych na váze nešetřil.
Vinou své konstrukce naplněný batoh při postavení na zem vždy přepadne „na záda“. Je tedy třeba s tím počítat a vždy ho o něco opřít (samozřejmě, pokud nevadí, že spadne či nehrozí například jeho ušpinění nebo namočení).
VERDIKT TESTERA
Testovaný batoh Forclaz MT 900 Symbium ve velikostní podle mě universální verzi 50+10 je spolehlivým parťákem i do těžkého terénu. Testoval jsem ho při dlouhých pochodech, přechodech Jizerských hor a v toulání krkonošským podhůřím, v klimaticky pestrém podzimu tohoto roku. Ocenil jsem hlavně jeho výškově nastavitelná záda, spolehlivý a pohodlný bederák a vyřešený systém plnění. Celkově se jedná se o velmi zajímavou variantu k mnohem dražším značkovým batohům, včetně těch zaoceánských). Poměr cena – výkon je zde velmi příznivý.
Další informace
Decathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.