Parametry
Zaujalo mě
- univerzální použití
- nízká hmotnost
- pohodlí při nošení
Shrnutí recenze
Univerzální sedák svěžího vzhledu, který se nezalekne skalek, ledopádů ani dlouhých stěn. Jde o plně vybavený, čtyřpřezkový sedák se 6 poutky a dvěma sloty na materiálové karabiny. Přesto se svou nízkou hmotností může směle rovnat s těmi nejlehčími sedáky, určenými převážě na sportovní lezení. Komfortem však spadá do třídy výrazně těžších sedáků.
PODROBNÝ POPIS
Sedák Wall patří mezi horké novinky letošní letní sezony. Pravda je ovšem taková, že se nezalekne ani sněhu a ledu. Je totiž vyvinutý především pro lezení v ledu, vícedélkové cesty v horách nebo i menší skalky. Použít ho však samozřejmě můžete také při sportovním skalním lezení nebo na umělé stěně. Pro výše uvedené disciplíny je určen hlavně díky své výbavě a provedení.
Sedák Wall má celkem 4 kovové přezky
Sedák Wall má dvě poutka na materiálové karabiny
Kvarteto přezek
Typickým prvkem pro vícedélkové cesty s nákladem vlastního materiálu je použití čtyř dotahovacích přezek. Dvě z nich jsou na bederním pásu a po jednom kuse na každé z nohaviček. To je důležité pro nastavení velikosti, jelikož u sedáku této kategorie se počítá také s použitím několika vrstev oblečení, včetně bundy. Snadno tak lze nastavit obvod nohaviček i vycentrování jistícího oka. Volné konce stahovacích popruhů lze zastrčit vždy do dvojice poutek na bederním pásu i nohavičkách.
Dalšími užitečnými prvky jsou dva hypalonové sloty našité na bocích, které slouží na uchycení plastových karabin na materiál. Posledním prvkem, typickým pro sedáky této kategorie je větší počet materiálových poutek. Kromě klasických čtyřech má Wall, ještě pár menších v zadní části, určených na materiál, který se používá méně často – např. na vybavení pro případnou záchranu, na láhev s pitím apod.
Sedák Wall má 6 materiálových poutek
Sedák Wall má dostatečně široké nohavičky
Na lehko
U řady sedáků by mohl základní popis klidně končit. Na modelu Wall mi ale hned od začátku něco nehrálo. Sedák je dobře vybavený, komfortní při nošení a jeho konstrukce j příjemně tuhá, aby držela tvar. Přesto se neexistující ručička na mé digitální váze zastavila na hmotnosti něco málo přes 360 gramů. To je hmotnost, které často dosahují jen konkurenční modely úvazků, které mají jen jednu přezku v pase a pouze 4 materiálová poutka. Tedy model určené pro sportovní lezení.
Řada lezců tak má dva úvazky, kdy jeden lehký používá na stěnu a skalky a druhý plně nastavitelný pak na lezení v ledu a horách. Jelikož model Wall si komfortem nošení nezadá se znatelně tučnějšími kamárády z jiných lezeckých stájí a hmotností se může rovnat se závodními chrty, dávám mu do vínku úspěch v podobě univerzálního sedáku s širokým záběrem použití. Pro mladší ročníky bych to shrnul do trefného výrazu ,,all in one“.
Ještě lehčeji
Důkladná odtučňovací kúra umožnila dosáhnout excelentní hmotnosti při zachování komfortu. Je to patrné z řady detailů. Těmi jsou především kovové spony z lehké slitiny, malinké plastové přezky na gumy vedoucí z nohaviček nebo minimalistické zadní poutko pro pytlík s magneziem. Hlavní zásluhu na odlehčení má zřejmě vnější materiál sedáku a vnitřní kompaktní konstrukce polstrování. To je z vnitřní strany tvařeno síťovinou, která umožnuje dobré vysychání úvazku.
Sedák Wall je pohodlný při nošení
Sedák Wall – navazovací oka jsou velká tak akorát
Materiály
Na vnější stranu pásu a nohaviček je použita nosná a přitom lehká tkanina. Díky absenci vnitřního popruhu nevytváří pás ani nohavičky tlakové body. Hmotnost lezce se tak rozkládá rovnoměrněji do celé plochy pásu i nohaviček. Jelikož nedisponuji osobním vyměkčením v podobě tuku, toto řešení oceňuji. Navíc je pro zvýšení komfortu horní část síťoviny lehce přetažena přes okraj pásu i nohaviček. Příjemné je, že neoblečený úvazek je dostatečně tuhý a drží tvar. To usnadňuje jeho oblékání.
Alternativa pro sedák Wall
Přestože úvazek Wall považuji za zdařilý, je jasné, že se nezalíbí každému. Například lezce, kteří vyznávají střízlivější vzhled a jiná typ konstrukce po něm nesáhnou. Pro ně má výrobce alternativu v podobě sedáku Ascent. Jde o model, který je prověřený již několika léty životního cyklu. Designéři se ho tedy pro letošní sezonu rozhodli jen nepatrně omladit v podobě vzhledu a pár pozměněných detailů.
Přesto se řadou prvků a výbavou od modelu Wall příliš neliší. Pominu-li tedy vzhled, hlavní rozdíl je právě v konstrukci. Ta je více přizpůsobena pro vyznavavače klasiky. Hlavními nosnými prvky konstrukce jsou přehnuté popruhy, které lemují horní i spodní okraje pásu i nohaviček. Kromě nosné funkce tak tvoří i pevný lem, který zvyšuje mechanickou odolnost úvazku. V pase jsou tyto popruhy napevno prošité skrz celý úvazek a postupně se sbíhají do středu, kde vedou ke kovovým přezkám. Jde o řešení, které používá řada jiných výrobců.
Dle mého subjektivního názoru ovšem toto řešení nepřináší tak plynulý rozklad zatížení, jako výše uvedený model Wall. U lezců, disponujících vyměkčením vlastním, v podobě tukových polštářů a větší svalové hmoty to dost možná nebude přinášet žádný ústupek na komfortu. Za léta lezení i testování jsem vyzkoušel opravdu řadu úvazků na sobě i svých kamarádech a musím říct, že na komfortu jsme se často neshodli. Jde tedy čistě o to, komu co vyhovuje. Použitá konstrukce Ascentu přináší pouze vedlejší efekt v podobě navýšení hmotnosti oproti modelu Wall.
Sedák Ascent – vnitřní polstrování
Sedák Ascent – detail zpevňujícího prošití pásu
Sedák Ascent – materiálová oka
Verdikt testera
Ať už si tedy vyberete horkou novinku WALL, nebo klasiku v novém střihu Ascent, nemyslím si, že byste sáhli vedle. Pokud hledáte dobře vybavený úvazek s univerzálním využitím máte na výběr z těchto modelů. Oba modely jsem vyzkoušel buď při lezení v ledu nebo na skalách. Můj osobní favorit je Wall, kvůli komfortu, který je pro mě lepší právě u něj. Líbí se mi na něm i použitá kombinace barev. Vypadá to, že tak získá pevné místo v mém lezeckém batohu. Delší čas pak ukáže, jestli se stane tak oblíbený, že zůstane v nabídce výrobce, jako model Ascent. Je tak možné, že za několik let se třeba jen dočká vzhledového faceliftu, aby vyhovoval barevným trendům, které budou frčet za dva roky – kdo ví?
Jinak bych ještě rád upozornil, že model Wall má velmi podobnou variantu pro ženy s názvem Anthea. Můj dojem ze sedáku Wall je tedy pozitivní a mohlo by ho zkazit jen nějaké předčasné opotřebení, které by ukazovalo, že odlehčení bylo na úkor odolnosti. To by ovšem v současném době byly jen spekulace a věřím, že k tomu nedojde. Italský výrobce CT má poslední dobou našlápnuto tak, aby se zařadil mezi lídry s lezeckými cajky, které mají zatím zvučnější jméno. Proto by mu myslím nestálo zato, kdyby si pověst zkazil nepovedeným výrobkem, který by vypustil do světa.
Všechny fotografie k recenzi
O autorovi
Karel Vidlák
K lezení se dostal v patnácti letech. Postupně ho začaly lákat skály, alpské vrcholy i tatranské štíty. Jelikož si rád užívá klidu hor, baví se i skialpinismem. S oblibou se prohání terénem na horském kole, nebo si užívá pohodu při vandrování. Testování vybavení a psaní článků se věnuje od roku 2008. Již nějaký ten rok provozuje své mobilní lanové centrum a občas se věnuje i metodickým a zážitkovým lezeckým kurzům.
Další informace
Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě! Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a…dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz