Polarmond Expedition All-in-one sleep system

Polarmond Expedition All-in-one sleep system

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Expedition All-in-one sleep system
Typ výrobku stan
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Náplň (Spacáky a Žďáráky)
Materiál - svršek oblast nohou: vnější materiál 100 % polyamide, 40D rip stop nylon, vnitřní materiál s polyuretanovou vrstvou, vnější se silikonovou, vodní sloupec 3000 mm
Materiál - vnitřek oblast hrudníku: 100 % polyamid - rip stop nylon s polyuretanovou membránou, vodní sloupec 20 000 mm
Materiál - náplň (celý popis) izolační vrstva: syntetická vlákna
Materiál - membrána materiál podlážky: 100 % polyamid - 70D rip stop nylon, zevnitř s polyuretanovou vrstvou, vodní sloupec 10 000 mm
Materiál tropiko stěny spací oblasti: 100 % polyamid - 40D rip stop nylon s polyuretanovou vrstvou
Materiál vnitřní stan tyče: hliník A7001 T6 o průměru 9 mm
Hmotnost 4900 g
Testovaná velikost M
Tvar spacáku mumie
Vodní sloupec 20000 mm
Barevné varianty oranžová se žlutou
Výška postavy 160-195
Šířka v obalu 35 cm
Průměr v obalu 27 cm
Teplotní parametry - komfort Ž -30 °C
Teplotní parametry - komfort M -30 °C
Teplotní parametry - extrém -30 °C
Dostupné velikosti S, M a L
Počet vchodů 1
Počet osob 1
Infocena 45000 Kč
Dodává ARMED STORE
Více info na www.polarmond.ch

Zaujalo mě

  • Vynikající teplotní komfort i pro „zmrzlé“ ženy
  • Bivakovací a stanová varianta
  • Výborná karimatka Thermarest NeoAir

Shrnutí recenze

Švýcarský výrobce před nedávnem představil „all-in one“ (vše v jednom) patentovaný Polarmond systém na spaní ve velkém teplotním rozsahu od -30 do + 25 C. Polarmond je nabízen ve dvou variantách – bivakovací nebo s komfortní stanovou nadstavbou. Na začátku zimy jsme měli možnost vyzkoušet obě varianty jak na daleké Sibiři, tak díky bohaté sněhové nadílce i v českých horách.

PODROBNÝ POPIS

Pro recenzi zapůjčil: www.armed.cz

Švýcarský výrobce před nedávnem představil „all-in one“ (vše v jednom) patentovaný Polarmond systém na spaní ve velkém teplotním rozsahu od -30 do + 25 C. Polarmond je nabízen ve dvou variantách – bivakovací nebo s komfortní stanovou nádstavbou. Na začátku zimy jsme měli možnost vyzkoušet obě varianty jak na daleké Sibiři, tak díky bohaté sněhové nadílce i v českých horách.

Výrobce udává použití při pohybu v různě vysokých horách, focení v nehostinných podmínkách, vícedenních túr s psími spřeženími, vícedenními snow-kite výlety a mnoha dalšími. My jsme použití omezili na skialpové aktivity.

Připraven k odletu na Sibiř s bivakovací variantou PolarmonduPřipraven k odletu na Sibiř s bivakovací variantou Polarmondu

Krabice se všemi součástmi Polarmondu se mi zdála poněkud velká, což se vysvětlilo po jejím otevření. Hlavní spací část Polarmond systému nebyla v kompresním obalu, ale ve skladovém. Další součásti jako stanová a bivakovací nádstavba, dvě sady prutů, karimatka a vnitřní spacáková vložka byly sbaleny do malých pytlíků, takže se snadno umístí do batohu. Polarmond je určen pro jednu osobu na celoroční použití v teplotním rozsahu od -30 C do +25 C. Předpokládané použití je u vícedenních výletů, kde je potřeba mít teplotní komfort, dostatečný vnitřní prostor pro skladování a vaření, případně i s bivakovací variantou. Stanová varianta se skládá z Polarmondu, stanové nádstavby složené z vnějšího a vnitřního stanu, karimatky Thermarest Neo Air XTherm, vnitřní spacákové vložky a 12 ks 18 cm dlouhých kolíků.

Noční Sibiř za jasného počasí, foto Michal Kuža KuželaNoční Sibiř za jasného počasí, foto Michal Kuža Kužela

Konstrukční řešení spacího systému Polarmond

Polarmond v sobě spojuje několik standardně oddělených součástí přespávání ve volné přírodě – je to spojení stanu, spacího pytle, nafukovací karimatky a vnitřní vlhkost omezující konstrukce a materiály. Výrobce slibuje výborný spánkový komfort v širokém teplotním rozsahu a při velkém vnitřním prostoru. Reálně, už jenom integrovaná spací karimatka Thermarest Neo Air má subjektivně rozměr spacího letiště, alespoň v porovnání s klasickými úzkými nafukovacími karimatkami. Vnitřní prostor stano-spacáko-bivaku Polarmond je tak pro jednoho dostatečně velký na jakýkoliv pohyb vleže. Mírné omezení může někomu způsobit vnitřní spacáková vložka, která ale není nutná.

Vše, co potřebujete k bivakoé i stanové variantě PolarmonduVše, co potřebujete k bivakoé i stanové variantě Polarmondu

Zapínání Polarmondu kolem hlavyZapínání Polarmondu kolem hlavy

Zapnutá kapuce Polarmondu umožňuje volné otáčení hlavyZapnutá kapuce Polarmondu umožňuje volné otáčení hlavy

Konstruktéři Polarmondu vsadili na to, že od země dokáže dokonale odizolovat tlustá vrstva vzduchu, a proto je součástí nafukovací karimatka Thermarest Neo Air. V návodu uvádí, aby se hlavně za teplot hluboko pod bodem mrazu karimatka nenafukovala ústy kvůli vlhosti z plic uvnitř karimatky. Pokud se karimatka použije např. na chatě samostatně, tak má „šustíci“ povrch, který může rušit okolní nocležníky.

1. Polarmond ve skladovacím vaku, 2. kompresní vak, 3. sbalená vnitřní spacáková vložka, 4. karimatka Thermarest Neo Air, 5. stanová nadstavba Polarmond, 6. bivakovací nadstavba Polarmond, 7. tyčky pro stanovou nádstavbu (+1 pro možné využití k vypnutí bi1. Polarmond ve skladovacím vaku, 2. kompresní vak, 3. sbalená vnitřní spacáková vložka, 4. karimatka Thermarest Neo Air, 5. stanová nadstavba Polarmond, 6. bivakovací nadstavba Polarmond, 7. tyčky pro stanovou nádstavbu (+1 pro možné využití k vypnutí bivakovací nadstavbu) a 8. tyčky na Polarmond

Hlavní částí univerzálního spacího systému Polarmond je zateplený spacáko-bivakovací vak. Izolačním materiálem jsou syntetická fleecová vlákna s vysokým loftem. Vnitřní povrch Polarmondu zamezuje srážení vlhkosti a zároveň působí preventivně proti úniku tepla do okolního prostoru. Vnější vrstva je tvořená prodyšnou membránou, která chrání izolační vrstvu před větrem a deštěm.

Polarmond je i pro klaustrofobiky

I když zvnějšku může Polarmond působit na klaustrofobiky stísněným dojmem, vnitřní prostor je hodně velký a umožňuje jakékoliv pohyby během spánku. Velký vnitřní prostor dovoluje uskladnit v teple přes noc nejenom foťák, kameru, GPSku, vysušit si rukavice a ponožky, ale také například vnitřní botičky do skialpových skeletů. Místa je na vše opravdu hodně. Spací část Polarmondu se otevírá obousměrným zipem, který zároveň reguluje velikost otvoru podle hlavy v závislosti na okolní teploty. „Kapuce“ je dodatečně stahovatelná z obou stran.

Ve spací části jsou dvě malé vnitřní kapsy kryté malým suchým zipem, které doplňují tři „chladné“ kapsy ve stanové nádstavbě. Součástí nádstaveb jsou i ventilační otvory, jejichž umístění je odlišné i bivakovací a stanové nadstavby.

Mezi vychytávky pro stavbu za zhoršených světelných podmínek jsou svítící vymezovače pro vypínání šňůr.

Stavba Polarmondu v zimních podmínkách

Patentovaný systém Polarmond je určen pro přespání jedné osoby, takže by ho měl jeden člověk sám snadno postavit i v silném větru. Vítr se neptá, kde jsou kamarádi, kteří by přidrželi tyčky, nebo při stavbě průběžně kotvili Polarmond. Stavba je v jednom člověku snadno zvládnutelná a jednoduchá.

Začíná se roztažením spací části Polarmondu. Pokud fouká silný vítr, je možné jej už při rotahování ukotvit pomocí vypínacích lanek u nohou. Po nafouknutí široké a dlouhé karimatky Thermarest NeoAir je nejobtížnější na celé stavbě zasunutí karimatky do velkého otvoru krytého zipem. Pokud je karimatka plně nafouknutá, může být její vložení do Polarmondu pro jednoho poněkud obtížné. Osvědčilo se proto vkládat karimatku neúplně nafouknutou a dofouknout ji, až je vložená dovnitř.

Po zapnutí zipu kolem širšího konce karimatky je hotová tlustá varhánkovitá izolační vrstva od země.  Základ je hotový, takže je možné podle potřeby ukotvit hlavní část Polarmondu do sněhu. Podle preferencí je na řadě připojení bivakovací nebo stanové nadstavby. K tomuto propojení slouží černý a červený zip pro důkladné zajištění spojení obou částí. Černý zip je vertikálně podél celého obvodu Polarmondu pro základní propojení, zatímco červený zip obepíná Polarmond ze tří stran s výjimkou podlážky. Proti průniku sněhu a deště jsou oba zipy ještě krytý légou. U červeného zipu na brakovacím vaku je léga stahovatelná.

Dalším krokem je udělat z 2D Polarmondu jeho třírozměrnou variantu vhodnou ke spaní. K tomu jsou určeny předem vytvarované skládací pruty. Pro zrychlení stavby a snadnou orientaci i za ztížených světelných podmínek mají tyčky různou barvu a různé barvy jsou i začátky příslušných vymezovacích tunýlků nan Polarmondu. Po zasunutí do příslušných otvorů už stačí nacvakat koncovky a Polarmond je vypnutý. Pruty mají barvu červenou (u nohou), černou (kolem hrudníku) a zlatavou (buď bivi nebo stanová varianta).

Zkušenosti ze Sibiře

Na Sibiři jsme se pohybovali na přelomu listopadu a prosince při velkém množství sněhu a nočních teplotách do -27 C. Přes den teploty na slunci za bezvětří  dokázaly vystoupit až na -10 C. Na Sibiři bylo osm dnů jasno bez sněžení. Problematické bylo velké množství prachového sněhu, který se díky neustálým teplotám hluboko pod bodem mrazu nedokázal přeměnit. Pohyb na lyžích tak byl bezproblémový, ale bez lyží (nebo po vyzutí splitboardu) se dalo v pohodě zapadnout až po pás. Postavit v takových podmínkách Polarmond je poněkud problematické.

Jde se spát při teplotě pod -20C. Foto: Michal Kuža KuželaJde se spát při teplotě pod -20C. Foto: Michal Kuža Kužela

Polarmond all-in-one spací systém v sibiřském ránu při -20 CPolarmond all-in-one spací systém v sibiřském ránu při -20 C

Dosušení Polarmondu v typické chatě na SibiřiDosušení Polarmondu v typické chatě na Sibiři

Odhazování sněhu s očekávaným proházením se na pevnější podklad může skončit prokopáním se až na travnatý podklad v hloubce do 1,5 metru, což ale při sebemenším nočním větru znamená být rychle „pohřben“ i s Polarmondem. V hlubokém sibiřském sněhu byly kolíky i malé sněhové kotvy k ničemu, ale pro vypnutí se dobře osvědčily skialpové hole a lyže.

Na Sibiři se v praxi ukázalo, jak je důležité (stejně jako u všech jiných druhů přespávání v přírodě) mít co nejvíce rovnou podložku. Polarmond byl lehce ze šikma, takže během noci docházelo ke „sjíždění“ spáče k nohám. To mělo za následek přímý kontakt s ukončením Polarmondu, kdy tlačící nohy znehodnocovaly izolační vlastnosti. Přespávající dámě tak bylo trochu zima na chodidla, i když venkovní teplota byla v tu chvíli jen lehce pod -20 C. Poučení z tohoto nerovného umístění jsou dvě: 1. Upravit podkladový sníh co nejlépe, a 2. Pro dívky a ženy vzít navíc pro jistotu péřové ponožky/botičky.

Zkušenosti z Krkonoš za nepřetržitého sněžení a silného větru

Zatímco na Sibiři vůbec nesněžilo, v Krkonoších byla druhý prosincový víkend velmi dobrá sněhová nadílka. Pro vyzkoušení byla proto zvolena varianta Polarmondu se stanovou nádstavbou, protože v případě bivakovací verze by hustě padající sníh dost omezil možnost zalezení do Polarmondu bez většího množství sněhu ve vnitřních prostorech.

Při spaní za silného sněžení je občas nutné Polarmond odházetPři spaní za silného sněžení je občas nutné Polarmond odházet

V Krkonoších opravdu intenzivně sněžilo a foukaloV Krkonoších opravdu intenzivně sněžilo a foukalo

Vypnutý Polarmond v KrkonošíchVypnutý Polarmond v Krkonoších

V Krkonoších nejenomže hustě sněžilo, ale také dost foukalo. Následkem toho bylo potřeba Polarmond dobře vypnout nejenom v podélné ose, ale minimálně kolem stanové nadstavby i příčně.  Díky velké stanové nadstavbě se dovnitř i přes husté sněžení a silný vítr dostalo jen minimální množství sněhu. Po uzavření vchodu nebyl problém se vyzout a vysléct ve stanové nadstavbě. Zatímco boty zůstaly mimo zateplený prostor, vše ostatní se vlezlo do vnitřní části Polarmondu.  Díky tomu se ráno po přespání při venkovní teplotě kolem -15 C dalo obléknout do celkem teplého oblečení.

Vnitřní spacákové vložka PolarmonduVnitřní spacákové vložka Polarmondu

Shrnutí k využití Polarmondu

Spacákově-bivakově-stanový systém Polarmond je vhodný pro individuální cestovatele do různě náročných přírodních podmínek při zachování dobrého komfortu spánku při venkovních teplotách do -30 C. Pro pohyb v oblastech s minimálními sněhovými srážkami je dobrá bivakovací nadstavba, zatímco pro obecné komfortní využití je lepší varianta se stanovou nadstavbou.  Při stavbě Polarmondu je velmi důležitá rovnost podložky, aby nedocházelo k osovému posunu přespávajícího během noci a tím i tlaku na koncové stěny Polarmondu.

Pro recenzi zapůjčil: www.armed.cz

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

BN

nefunkční galerie – žádný z obrázků nejde zvětšit, skáčou tam jen 2 z galerie 🙁

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: