Parametry
Zaujalo mě
- netradiční řešení umístění velkých kapes
- stabilní a sofistikovaný zádový systém Optifit
- prostorné kapsy na bederáku
Shrnutí recenze
Výrobci batohů se v posledních letech předhánějí v tom, kdo přinese převratnější novinku v zádovém systému. Americký výrobce The North Face přišel u svého modelu Banchee se systémem Optifit, ale mě mimo něj zaujal také jeho neortodoxní vzhled s netradičním umístěním vnějších kapes.
Hlavní část recenze
Model Banchee je 50 litrový cestovatelský batoh (u velikosti L-XL, ve velikosti S-M je jeho objem 48 l), který vsází nejen na pohodlný zádový systém, ale také na rozčlenění objemu do více objemnějších částí. Sice se stále jedná o jednokomorový batoh s jednou hlavní komorou, ale díky přesunu postranních kapes na čelo batohu, a tomu, že nejsou k čelu pevně přišity, vzniká prostor pro rozložení nákladu do více kapes. To celé má za následek to, že je striktně určen pro letní trekování a cestování, protože pro absenci uchycovacích popruhů na lyže a snowboard, těžko najde uplatnění v zimě. Osobně mě pro krátké pobyty v přírodě tato varianta zaujala, neboť často používaná výbava je tak rychle k dispozici, což jsem uvítal třeba při změnách počasí.
Model Banchee je ideální batohem na několikadenní treky
Jak už bylo zmíněno, Banchee má jednu hlavní komoru, která je přístupná shora pod víkem. Díky konstrukci batohu chybí druhý vchod, ať už spodní nebo čelní. U této objemové kategorie si myslím, že je to potřeba, protože na vícedenním treku (třeba se stanem) tak musíte v podstatě každý večer vybalovat celý jeho obsah, což se u batohů s více vlezy omezuje na minimum. Druhý vstup ale tedy padl na úkor jinému systémovému řešení. Uvnitř hlavní komory je pak kapsa na hydrovak, jehož ústí je na boku batohu těsně pod ramenním popruhem. Víko batohu je posuvné v malém rozsahu a kapsu má pouze svrchní, ale v ní se nachází ještě jedna síťovaná, což mi přijde jako dobré řešení.
Postranní zapínací kapsy byly přesunuty na čelo batohu
Čelní kapsy zabírají většinu prostoru, takže chybí spodní nebo čelní vstup
Prostor mezi čelními kapsami a batohem se dá přizpůsobit pomocí kompresních popruhů
Co se týče okapsování, tak kromě té na víku, najdeme jich na batohu dalších šest. Dvě jsou postranní, pružné, síťované, které obsah udrží uvnitř a jejich hloubka dovolí nést i 1,5l lahev bez dalšího zajištění. Další dvě jsou na bederáku, ty pojmou to nejdůležitější, co potřebujeme mít stále při ruce. Líbí se mi, jak jsou velké, nosím v nich jak papírové kapesníky a telefon, tak i peněženku a kompaktní foťák, a myslím, že by klidně ještě něco pobraly. Tyto kapsy jsou uzavíratelné na zip. Mimochodem, všechny zipy kapes jsou zakončeny poutkem ve tvaru hrazdičky, takže jdou opravdu snadno otevírat. Poslední dvě kapsy už jsem zmiňoval, jsou to ty čelní. Jelikož jejich zip končí zhruba 5 cm nad jejich spodním okrajem, aby materiál uvnitř nevypadl ven, tak 1,5litrovou láhev do nich narvete s trochou šikovnosti. Celkový objem odhaduji ale něco mezi 2-2,5 litry na jednu kapsu. Mezi těmito kapsami a samotným tělem batohu se však ještě skrývá otevřený prostor, jehož objem je regulovatelný pomocí kompresních popruhů. S přehledem se tam vejdou jak A4 dokumenty, tak i např. svrchní nepropro oblečení. Velmi často tento prostor využívám na okamžité odkládání věcí.
Zádový systém Optifit s bederákem
Horní část se posouvá pomocí suchého zipu
Síťovaná záda a trubková konstrukce
Zádový systém a bederák sytému Optifit je, jak už jeho název napovídá, nastavitelný a přizpůsobitelný nosičově postavě, stejně tak i ramenní popruhy. Výška zad se nastavuje posouváním horní části pomocí suchého zipu. Záda jsou síťovaná a musím říct, že odvětrávání funguje opravdu skvěle. Podporu batohu poskytuje obvodová trubkovitá hliníková kostra se střední horizontální přepážkou. Tato kostra nedovolí batohu zkroucení žádným směrem, takže na zádech drží jak přišitý. V oblasti beder je systém profilovaný, což jedincům se zakulacenými zády, jako jsem já, pomáhá držet přirozenější stavbu trupu. Ramenní popruhy obsahují pohodlnou perforovanou pěnu, která se přizpůsobí vašim ramenům.
Těžiště batohu je vyrovnané, nemusíte se bát, že se bude převažovat
Bederní pás, je také nastavitelný. Jeho rozsah se dá přizpůsobit postavě pomocí svorek ukrytých uvnitř těchto kapes – pro zvětšení svorky uvolníme a zatáhneme za polstrované části směrem dopředu, pro zmenšení pak zatlačíme přímo na svorky zase směrem vzad. Kapsy a polstrování se tak posunují přesně tam, kde nám je to nejpříjemnější, zbytek rozsahu pak dotáhneme pomocí klasického břišního popruhu. Bederák je celkově velmi tuhý a tím pádem stabilní, což při správném nastavení pomůže uvolnit zátěž na záda, protože na sebe přenese značnou část váhy batohu.
Na batohu nechybí ani spodní popruhy s přezkami pro připevnění dodatečného vybavení, jako je např. stan. Hůlky nebo cepíny se pak vespod uchytávají pomocí klasických ok, nahoře pak pomocí pruženek a samosvorek se sofistikovanými háčky, takže je jejich přidělání na batoh opravdu hračka. Co mi u batohu tohoto charakteru chybí, je pláštěnka.
Profilovaná bedra, polstrovaný bederák, velké kapsy na něm
Nastavování bederáku je pomocí spon ukrytých v kapsičkách
Uchycení hůlky pomocí pružensky se samosvorkou a háčkem
I když k batohu Banchee mám jednu zásadní výhradu, a tou je absence dalšího vstupu do hlavní komory (pláštěnka se dá samozřejmě dokoupit, takže to zas tolik neřeším), která pro řadu cestovatelů může sehrát roli při rozhodování o jeho koupi, za sebe musím říct, že ji vykompenzovala další netradiční řešení, která batohu přidávají na jeho originalitě a uživatelském využití. Vše podtrhává jeho výborný stabilní nastavitelný zádový systém s bederním pásem, který přetíženým zádům dokáže skutečně odlehčit.