Parametry
Zaujalo mě
- design
- množství funkcí
- čitelnost displeje
- řada doplňkové výbavy
Shrnutí recenze
Pokud patříte mezi nadšené sportovce, kteří si rádi sledují svoje aktivity, ale i dění kolem sebe, pak jistě budete nadšeni možností seznámit se s hodinkami Garmin fenix3, stejně jako jsem byl já, když se ke mně hodinky dostaly s úkolem otestovat je – takto začínala červencová recenze, teď přichází dlouhodobý test.
PODROBNÝ POPIS
Garmin fenix3 Gray Performer, jsou nekompromisní multisportovní hodinky s GPS a dalšími funkcemi, jejichž pouhé vyjmenování vydá na A4 stránku textu. Hodinky jsem měl k dispozici od června do září a zvládl jsem s nimi zkusit mnoho aktivit, mnoho měření, zažili jsme spolu mnoho situací i povětrnostních podmínek, ale i tak jsem nezvládl dostatečně prozkoumat všechny taje a zákoutí funkcí, které hodinky nabízejí. Myslím si, že jsem ale dokázal zjistit to hlavní – tyhle hodinky prostě chci!
Garmin fenix3 se představují
Nad designem hodinek jsem se rozplynul už ve zkrácené recenzi začátkem prázdnin (naleznete ji na tomto odkazu) a tak přejdeme spíš k praktickým zkušenostem, které jsou asi stejně pro většinu outdoorových uživatelů tím hlavním. Když to vyjmenuji, tak Garmin fenix3 umí:
- funkce klasického sporttesteru včetně výpočtu orientační VO2 max a regeneračního asistenta,
- výškoměr,
- barometr,
- GPS,
- teploměr,
- předpověď počasí,
- kompas,
- sledování denní aktivity,
- krokoměr,
- bluetooth,
- wi-fi,
a mnoho dalších, spíše drobných a doplňkových funkcí k těmto hlavním. K tomu všemu jsem měl k dispozici ještě některé doplňkové měřiče: hrudní pás (je součástí balení), měřič kadence při cyklistických aktivitách, měřič rychlosti při cyklistice a externí teploměr.
Kompletní set připravený k testování, součástí balení jsou hodinky, sáňky pro připojení k PC a nabíjení, adaptér do zásuvky, hrudní pás (navíc ještě externí teploměr, držák hodinek na kolo, snímač rychlosti a frekvence)
Všechny výše jmenované funkce jsou zabaleny v odolném pouzdře, které mě překvapilo zejména svojí tloušťkou – čekal jsem hodinky výrazně silnější. I hmotnost je velmi nízko a fenix3 jsou o 20 g lehčí než předchozí model fenix2. Displej hodinek je velký 1,2“, barevný a disponuje rozlišením 218×218 px. Ze zkušenosti musím potvrdit, že výrobcem udávaná dobrá čitelnost na slunci je pravdivá. Pryžový pásek s množstvím otvorů pro ideální zapnutí na jakémkoliv zápěstí působí robustním dojmem a pohodlně se nasazuje i nosí na ruce. Samozřejmostí je i dobře držící očko pro uchycení přebývající části pásku, aby vám nikde neplandal a nepřekážel. Toto nebývá standardem u všech podobných výrobků, a proto na to poukazuji.
Ovládání a první nastavení
K ovládání hodinek slouží pět základní tlačítek, která jsou rozmístěna 3 na v levém a 2 na pravém boku hodinek. Na funkce jednotlivých tlačítek jsem si chvíli zvykal a musím se přiznat, že mi jejich použití nepřišlo příliš intuitivní. Z počátku se mi často stávalo, že jsem v rychlosti chtěl změnit nějaké nastavení a prostě jsem se díky špatně použitému tlačítku přemístil zcela jinam, než jsem potřeboval. To se samozřejmě časem zlepšuje, ale i po několika měsících téměř denního používání se mi stane, že v případě potřeby rychlé manipulace se umáčknu a omylem třeba přeruším aktivitu nebo vyskočím ven z menu. Je to asi subjektivní věc, ale mně prostě ovládání občas zradilo.
Ovládací tlačítka na pravém boku
Ovládací tlačítka na levém boku
První nastavení hodinek neproběhlo zcela podle mých představ a po projití základních nastavení jsem je nechal, aby se samy zorientovaly v časoprostoru pomocí GPS signálu. Překvapily mě časem o hodinu jinak, a doposud nevím, kde chyba nastala. Údaj jsem musel manuálně upravit a od té doby je s časem vše v pořádku. Bohužel jsem neměl možnost navštívit s hodinkami jiné časové pásmo, abych zjistil, jak jsou schopné se na jiný čas samy adaptovat.
Trénink s fenix3
Fenix3 jsou jedněmi z nejlépe vybavených tréninkových hodinek (pomiňme nyní výbavu pro outdoorové aktivity) na trhu a záleží pouze na vás, jak moc si s nimi budete hrát a jak moc je necháte vás trénovat.
Základem všeho je tepová frekvence, a zde máte několik možností, jak k tréninku přistoupit. Pokud nejste vrcholový sportovec či nadšenec do přesně řízeného tréninku, vystačíte di se sledováním údaje o efektivitě tréninku, který je vyjádřen čísly od 1 do 5 (1 = nízká intenzita, 5 = trénink přesahující ideální hranice). Během aktivity pak stačí udržovat si hodnotu mezi čísly 3 a 4 (3 = zlepšující a 4 = velmi zlepšující trénink) a víte, že se budete posouvat. Vím, že je tento údaj velmi orientační, ale myslím si, že pro lidi, kteří nehodlají trávit čas nad složitou analýzou vlastního tréninku, je to ideální pomocník, jak snadno vědět, že trénují správně. Druhou variantou je znalost vlastních tepových frekvencí (HRmax, HRmin) a přesné určení tréninkových zón, podle toho, co zrovna trénujete. Hodinky vás pak dokážou udržet v požadované zóně a trénink může být veden zcela přesně. Když připočteme ještě údaje o VO2max, regeneračního asistenta apod., máte v ruce (tedy vlastně na ruce) parádní tréninkový nástroj, který poslouží i těm nejnáročnějším. Tréninky je možné zpestřit závoděními oproti vlastním aktivitám, pokořováním vlastních rekordů a dalšími funkcemi, které mají za úkol dostat z vás maximum a ukázat, že se skutečně zlepšujete. Pestrost je taková, že si fenixy dokáže k obrazu svému vyladit skutečně každý.
Tréninková funkce se sledováním trasy pomocí GPS modulu
V hodinkách je přednastaveno několik aktivit a je možno doplnit i vlastní, čehož jsem využil a přidal si pádlování, které často provozuji. Dále jsem využil běh, turistiku, cyklistiku (včetně snímačů, o kterých bude řeč později), plavání. Běžecké lyžování a další zimní aktivity se mi pravděpodobně vyhnou. Přednastavené aktivity jsem si většinou upravil k obrazu svému a například do turistiky jsem si přidal aktuální čas, sledování nadmořské výšky a další funkce, což lze udělat u všech aktivit v nastavení menu. Vybíráte si, kolik položek chcete na obrazovce mít, kolik chcete mít obrazovek a jaký údaj se bude kde zobrazovat. Můžete tak mít displej s dvěma položkami, abyste viděli například pouze aktuální tep + tepovou zónu, nebo obrazovku napěchovanou čtyřmi údaji, abyste měli přehled o všem důležitém bez přepínání. Opět je zde tak veliká variabilita, že si to své určitě najde každý.
Speciální funkcí je sledování denní aktivity, kterou jednoduše aktivujete, a hodinky pomocí kinetického čidla sledují pohyby vaší ruky, z něhož počítají počet kroků. Samozřejmě to není zcela přesné a kroky přibývají například i při jízdě autem, kde kroutíte volantem a ruka je tak v pohybu, nicméně jsem si na tento nástroj poměrně zvykl, a když jsem na konci dne viděl údaj 3000 kroků, donutilo mě to dojít si ještě třeba na malou vycházku. Sledování aktivity funguje i při spánku (za předpokladu, že s hodinkami spíte, což není příliš pohodlné) a získáte tak údaj o jeho kvalitě, respektive vidíte, kolikrát a kdy v noci jste se hýbali. Tato funkce mi přišla spíše zajímavá a nevyužíval jsem ji. Trochu na škodu mi u tak vyspělého přístroje přišlo, že denní aktivita nesouvisí s regeneračním asistentem. Ten je propojen pouze s aktivitami, při kterých jste sledovali srdeční tep. Je sice hezké, že mi po večerním výběhu přístroj nahlásí, že bych měl 15 hodin odpočívat, ale k čemu mi tento údaj je, když jsem mimo to bez snímače tepu nachodil dalších 15 km v průběhu pracovního dne? To je porce, která už asi taky nějakou regeneraci vyžaduje. Uznávám, že toto je už spíše detail, ale během využívání hodinek jsem se nad ním pozastavil několikrát.
GPS a navigace
U GPS jsem bojoval s několika nešvary, z nichž se některé vyřešily a některé ne. První jsem zmínil již v původní recenzi. Jednalo se o přerušení sledování GPS v případě přerušení aktivity a jeho zpětného obnovení. Trasa se v mapě vykreslila pouze do doby přerušení. Po obnovení sice GPS stále sledovala trasu a měřila hodnoty, ale zakreslení do mapy již udělat nešlo. Toto výrobce vyřešil aktualizací softwaru a už je vše v pořádku. Druhý nešvar bohužel přetrval a přetrvává. GPS přeměřuje vzdálenost, a to s poměrně velkou chybou cca 10 %. Při pochodu dlouhém 30 km (dle map či jiné GPS) mám naměřeno 33 km. Snažil jsem se zjistit, čím je to způsobeno, a zjistil jsem, že GPS velmi necitlivě reaguje na zastavení. Prakticky to znamená, že jdu po hřebeni Krkonoš, zastavím se na limču, ale i když stojím u kiosku a popíjím, hodinky ještě nějaký čas měří a přidávají metry, než zjistí, že žádné nepřibývají. Tato vlastnost mě u tak výkonného stroje překvapila a můj osobní pocit je: chyba 10 % je prostě hodně. Smířil jsem se sice s tím, že chybu mám u všech aktivit, takže mě osobně vlastně neovlivní, protože s ní budu provádět všechny tréninky, ale údaje mě mátly třeba při Beskydské 7, kde jsem přišel na občerstvení km 27 a hodinky mě přitom chlácholily údajem 30 km. Zjištění reálného údaje pak bylo poměrně skličující. Musím ovšem podotknout, že hodinky neustále obdržují další a další aktualizace, a tak je možné, že se toto podaří do budoucna odstranit. Pak bude přístroj bezchybný.
Teploměr díky externímu snímači měří naprosto přesně
Práce s navigací je trochu náročnější a je třeba si vše připravit předem v softwaru Garmin BaseCamp, který umožňuje vytvořit trasu nad podrobnou mapou nebo načíst GPX trasy vygenerované např. ze serveru mapy.cz nebo stažené z internetu. Navigace funguje dobře a spolehlivě a i přes malý displej, na který je potřeba si zvyknout (přeci jen jsme v dnešní době zhýčkaní HD displeji úplně všude), se podle ní dá pohybovat. Velmi dobře pracuje i funkce TrackBack, která vás po absolvované trase vede zpět do výchozího bodu. Musím ale přiznat, že jsem navigační funkce vyzkoušel spíše ze zajímavosti.
Měříme okolí
Pokud bych měl říct něco k snímačům, pak jsem se poměrně hodně zajímal o přesnost měření teploměru (nyní nemyslím externí, který bude rozebrán níže) a byl jsem velmi mile překvapen, že se naměřené údaje (samozřejmě v případě, že není teplota ovlivněna teplotou ruky) na stupeň shodují s porovnáním na jiných teploměrech, ať již klasických rtuťových, či jiných digitálních. Výškoměr pracuje poměrně přesně, ale samozřejmě je třeba jej sem tam kalibrovat, zejména když někde neustále stoupáte a klesáte. Příjemné ovšem je, že po zkalibrování se zbytek trasy přepočte a vy tak získáte velmi přesný údaj o nadmořské výšce.
S hodinkami jsem provozoval i jízdu na divoké vodě a zde jsem zjistil, ale asi to nepřekvapí, že údaje o nadmořské výšce jsou zkreslené vzhledem k nárazům vody a dalším jevům. Zmiňuji to spíše jako jeden z pozorovaných faktů. Při jiných aktivitách tento problém samozřejmě nebyl. Kompas je tříosý, což je u hodinek tohoto typu nezbytné, a trochu pomalý. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na jeho ustalování, ale pokud bych byl v divočině, odsouzen právě na použití této funkce, určitě by byla velmi užitečná. U všech těchto funkcí oceňuji grafický záznam vývoje hodnot (teplota za poslední 4 hodiny, výška za stejný časový úsek, …), který mi přijde velmi užitečný. Sledoval jsem například noční vývoj teploty během spánku v horách apod. Z doplňkových lze zmínit třeba upozornění na bouřky či změny počasí.
Pár slov k odolnosti a výdrži
Ačkoliv jsem věděl, že jsou Garmin fenix3 stavěné na drsné zacházení zejména v prostředí outdooru, nemohl jsem se zpočátku ubránit pocitu, že to prostě nemohou vydržet a dříve či později jim ublížím. Během doby, kterou jsem s nimi strávil, mě ovšem přesvědčily o opaku a s klidným svědomím mohu konstatovat, že tyto hodinky jen tak nezničíte. Pro ilustraci: strávily se mnou nespočet kilometrů v horách při turistice, sjely se mnou mnoho divokých řek včetně extrémně studených ledovcových toků ve Francii a Rakousku, trénovaly se mnou několikrát týdně na kanále v Troji, naběhaly se mnou mnoho kilometrů, najezdily se mnou nějaké kilometry na kole a párkrát jsme společně plavali. Několikrát mi upadly na zem zhruba z výšky 1 až 1,5 m a samozřejmě se při všech těch vyjmenovaných aktivitách o něco ťukly či někam přimáčkly. Zatím vše vydržely a tváří se, že i vydrží. Opotřebení je zatím minimální.
Čitelnost displeje na slunci a s odleskem je velmi dobrá
Mnoho čtenářů asi bude zajímat výdrž baterie. Měl jsem možnost zkoušet ji v různých povětrnostních podmínkách a mé odhady se vždy víceméně shodly. Baterie by (při zapnuté GPS a sledování tepu) ukončila činnost hodinek po přibližně 18 hodinách. Když hodinky použijete pouze jako hodinky, pak vydrží mnoho dnů. 18 hodin výdrže není na dnešní poměry až tolik, ale přiznejme si, kolik z nás provozuje aktivity delší než 18 hodin v kuse pravidelně, což by znamenalo, že tento údaj je pro vás prostě málo. Já to tedy nejsem.
Externí snímače
Externí snímače jsem zmínil již výše a nyní se na ně podíváme trochu blíže. K hodinkám jsem měl k dispozici měřič rychlosti a měřič kadence (obojí série turbo trainers) pro cyklistiku a externí měřič teploty Tempe. Doplňkem k cyklistickým snímačům byl ještě Bike mount kit, který slouží k upevnění hodinek na řídítka.
Měřič rychlosti po namontování
Hodinky se s měřiči samy spárují
Snímač rychlosti se skládá ze samotného plastového pouzdra, v něm je bezpečně uzavřena veškerá elektronika a baterie. Pouzdro je povlečeno gumovým návlekem s očkem, které se omotává okolo náboje kola, aby na něm snímač držel. Instalace je velmi jednoduchá a propojení s hodinkami taktéž. Vše je intuitivní a hodinky vás instalací (spíše propojením se snímačem) provedou samy. Zařízení je vždy třeba uvést do provozu několika otočeními kola, jinak je v režimu „stand by“. Zařízení po začátku měření zjistí průměr kola a pak už máte velmi přesné údaje o vaší rychlosti. Prosté a účinné.
Snímač kadence se upevňuje na kliku pedálu obdobným způsobem a obdobným způsobem i pracuje. Aktivuje se při několika šlápnutích, propojí se s hodinkami a pak už vám hlásí kadenci šlapání.
Bike moutn kit je gumový držák připevněný k řídítkům, na který připnete hodinky, abyste je měli stále na očích. Osobně bych snesl držák klidně menší (v dnešní době věčného odlehčování), ale na druhou stranu mi jeho velikost ani hmotnost nijak na škodu nebyla.
Externí teploměr Tempe se opět snadno sestaví i připojí k zařízení a po jeho spárování vám vystřídá teplotu sledovanou samotnými hodinkami za teplotu, kterou sám měří. Osobně tento nástroj velmi oceňuji, protože mi umožnil získávat skutečné údaje o teplotě během sportovních aktivit, což hodinky na ruce, která je ohřívá, prostě nedokážou.
Hodinky vás informují o každém svém kroku, ovládání tak zvládne každý
Celkově set dodaných externích zařízení hodnotím velmi kladně a jsem s jejich užíváním velmi spokojen. Žádné chyby se během užívání nevyskytly a baterie zatím nebylo třeba měnit.
Podtrženo sečteno
Pokud bych měl v několika slovech hodinky Garmin fenix3 zhodnotit, tak řeknu, že předčily moje očekávání. Ačkoliv jsem si na začátku myslel, že nejsem člověkem, který by takovýto kus výbavy dokázal využít, velmi jsem se mýlil a hodinky jsem si bezezbytku oblíbil a staly se tak nedílnou součástí mého každodenního života. Fungují skvěle, vypadají dobře, baterie vydrží hodně, a v kombinaci s externími zařízeními mám opravdu výkonný multifunkční nástroj snad na všechny aktivity, které jsem schopen provozovat. Nerad bych toho zde rozepisoval více, protože bych opět zabředl do té veliké spousty funkcí, které hodinky nabízejí, takže snad úplným závěrem bude stačit, když zkonstatuji, že hodinky Garmin fenix3 Grey Performer prostě chci mít už napořád.