Parametry
Zaujalo mě
- Jednoduchost
- Hmotnost
- Spolehlivost
Shrnutí recenze
Spojení bundy a kalhot HIGH POINT Protector 8.0 by měl představovat vynikající univerzální komplet pro všechny náročné zimní i letní aktivity (lyžování, lezení ledů, skialpy, horské i ledovcové túry aj.). Jak byl tedy testován a je opravdu tomu tak? Více se dočtete v recenzi Světa outdooru.
PODROBNÝ POPIS
V KOSTCE
Nová generace bundy HP Protector 8.0 přináší až o 100 g nižší hmotnost při zachování skvělých voděodolných a paropropustných parametrů. Bunda je střihově maximálně zjednodušena bez jakýchkoli příkras či doplňků, zároveň nechybí nic nezbytného: prodloužený zadní díl, stahování rukávů, dokonale propracovaná kapuce pro použití s helmou i s čepicí, velkorysé odvětrání pod rukávy, dvě velké vnější kapsy a jedna menší vnitřní.
Kalhoty z téhož materiálu a zpracované se stejnou myšlenkou jsou lehce strečové, s oboustranně celorozepínacími nohavicemi, se dvěma kapsami na zip a vnitřní sněhovou légou.
Bunda a kalhoty Protector 8.0 představují vynikající univerzální komplet pro všechny náročné zimní i letní aktivity (lyžování, lezení ledů, skialpy, horské i ledovcové túry aj.)
INOVACE A INVENCE
Mohlo by se zdát, že osmá generace modelu už nebude mít moc co nabídnout. Jak ale ukázal komplet HP Protector – bunda a kalhoty z třívrstvé laminované membrány Pertex – prostor pro zlepšení je při současném technickém vývoji možné nalézt stále.
Nejmarkantnější změnou proti starší generaci je samozřejmě inovovaný materiál. Stále třívrstvý laminát, stále Pertex, ale výsledná až o 100 g nižší hmotnost už za pozornost stojí, stejně jako zvýšená životnost namáhaných partií.
Bunda i kalhoty sice díky odlehčenému materiálu působí na dotyk i na pohled poměrně křehce, možná až nedůvěryhodně, ale skutečnost je taková, že komplet si zachovává skvělé voděodolné a paropropustné parametry i mechanickou odolnost srovnatelnou s tuhým robustním materiálem o generace starším.
TESTOVÁNÍ
Komplet jsem s velkou vděčností používal jako lyžařský instruktor v podmínkách, kdy v horách celé týdny propršely. Zde jsem ocenil samozřejmě nepromokavost a prodyšnost i možnost navléknout pod bundu nějakou tu izolační vrstvu navíc. Ta se ostatně hodila i při dlouhém postávání na štandu při lezení ledových a sněhových kuloárů. Zde jsem ocenil přístupnost kapes v sedáku, a hlavně délku rukávů, které ani při vzpažení nesjely do půlky předloktí, jak často bývá zvykem. Stahovací pásek na zápěstí s jedním dlouhým suchým zipem při rozepnutí snadno vyklouzne z plastového očka, chytá se ke všemu v dosahu a vůbec je s ním trochu složitá manipulace; ve srovnání s jinými běžně používanými způsoby působí poněkud zastarale, často se stahovací pásky zachytily k sobě v batohu a spoutaly rukávy; naopak dobrou vizitkou suchých zipů je jejich pevnost, protože se slepené rukávy těžko oddělovaly. Pravdou je také to, že neexistuje zápěstí, které by bylo mimo rozsah stahovacích pásků.
Naprosto famózní a pozoruhodná je naopak kapuce, snadno a velice dobře použitelná přes helmu. Po lezení, při návratu na lyžích, stačilo kapuci jen lehce upravit a použít přímo na hlavu jako ochranu před větrem na horském hřebeni.
Volný střih bundy zamezuje výraznějšímu vysouvání při vzpažení (při použití sedáku úplně zanedbatelné), i tak bych osobně skitouringovou bundu ocenil ještě o pár čísel delší, aby překrývala i dolní okraj izolační vrstvy, jak je vidět z fotografií. Také vnitřní náprsní kapsu bych uživatelsky uvítal umístěnou výš na hrudníku, takto zasahuje již do partie stažené bederním popruhem batohu nebo sedáku a je tak hůře přístupná.
KALHOTY PROTECTOR
Kalhoty, stejně jako bunda, jsou zacílené na co nejnižší hmotnost při zachování téže voděodolnosti a paropropustnosti. Využívají identický materiál a zpracování nezapře stejnou ideovou základnu. Lehce strečový materiál je na volnost pohybu velmi přívětivý, oboustranné zipy na celorozepínacích nohavicích umožňují nejen dokonale vyladit odvětrávání, ale i časté převlékání bez nutnosti zouvání (u oblékání s mačkami důrazně doporučuji extrémní opatrnost). Dvě klasické přední kapsy na zip bohatě pokryjí všechny potřeby a neodepínatelná vnitřní sněhová léga v dolní části nohavic umožní individuální nastavení na různé typy bot, zejména boty lyžařské. Trochu postrádám nějaké vnější stahování nohavic nebo vnitřní stažení légy. Zejména při túrách v zasněženém terénu v běžných pohorkách je potřeba použít extra návleky, protože nohavice se snadno vyhrnují nebo naopak plandají přes boty a courají se po zemi. U lyžařských skeletových bot tomu tak není, strečový materiál boty obepíná natěsno, a navíc je postava ve skeletové obuvi přece jen výš nad zemí.
Protože se sice jedná o komplet, ale ne o kombinézu, v jarních měsících v nádherném počasí jsem na lyžařských túrách s oblibou používal obě části odděleně – většinou jen kalhoty, ale s lehkou bundou pohotově v batohu, kdyby něco. Měl jsem zpočátku obavy, aby absence kšand nebyla příčinou sesouvání pasu kalhot při předklonu nebo shrnování pod batohem; zvýšený zadní díl, strečové vlastnosti materiálu a střih nic podobného nedovolil, takže mi kšandy brzy chybět přestaly, tedy jak se říkalo „Tenkrát na Západě – není důvod, aby horal nevěřil vlastním kalhotám“.
AFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ A TESTOVÁNÍ NA ČERNÉM KONTINENTĚ
Komplet High Point Protector 8.0, solitérní bunda a kalhoty z třívrstvého laminátu Pertex jsem využíval jako jediné membránové oblečení na aktuální výpravě „3 vrcholy Afriky“, zahrnující Mt. Meru a Kilimandžáro v Tanzanii plus jeden z vrcholů Mt. Kenya v Keni.
Ačkoli jsem před tím důkladně prověřil materiál i střih kompletu v různých podmínkách od sněhových a lyžařských až po letní horské prostředí, považuji za nezbytné dosavadní test doplnit o poznatky získané intenzivním používáním v těchto extrémně rozdílných biotopech.
MT. MERU
Na Mt. Meru (4 600 m, 5. nejvyšší hora Afriky) jsem bundu a kalhoty Protector 8.0 použil pro výstup z posledního tábora Saddle Hut (3 200 m) na vrchol, který byl zahájen přibližně o půlnoci. V kompletu Protector jsem v jasné africké noci vzdoroval objektivnímu chladu (asi -10 °C), násobenému pocitově indexem větru. Materiál po zahájení výstupu výborně plnil izolační funkci, později po zahřátí organismu na provozní teplotu jsem využil větrací otvory jak na nohavicích kalhot, tak na rukávech bundy pod pažemi.
Kalhoty, z důvodu volných a nestahovatelných dolních konců nohavic jsem doplnil návleky jako ochranu při průstupu hlubším lávovým štěrkem. Pod návleky se kalhoty citelně zapotily, na rozdíl od jiných oblastí, které dostatečně odvětrávaly. To je pro mě důkazem, že materiál má opravdu dobrou prodyšnost. Po rozednění, kdy se postupně začalo oteplovat, jsem bundu odložil, ale kalhoty s návleky jsem si ponechal i na sestup. Opět díky velkorysému větrání bočními zipy a prodyšnosti materiálu jsem nepociťoval zapařování, což významně snížilo riziko vytvoření tzv. vlka – před dalšími dvěma výstupy by to byla značná komplikace.
KILIMANJARO
Kilimanjaro v daném období patří spíše k suchému pohoří, nicméně v nástupnímu pásmu deštného pralesa (1800–2800 m. n m.) je déšť prakticky každodenním pravidlem. Tentokrát byl prales na srážky opravdu bohatý a asi tříhodinový tropický liják oba Protectory důkladně prověřil. Nemohu tentokrát říct, že bych zůstal úplně v suchu, kombinace relativně vysoké okolní teploty, deště a obecně vysoké vlhkosti pralesa neumožnily efektivní větrání, navíc vzhledem k prudkému dešti nebylo možné naplno využít větrací otvory. I tak ale bylo v Protectorech výrazně lépe než bez nich. Zajímavé také bylo sledovat chování materiálu v dešti a po něm. Vodoodpudivá úprava skvěle zafungovala, voda se na materiálu srážela do podoby kapiček a stékala dolů. Zde bych pochválil především kapuci a vlastně i dříve poněkud kritizované zakončení rukávů bundy, které v panujícím počasí umožnilo schovat ruce a zatáhnout konce proti vzlínání vlhkosti i jako ochranu proti chladu.
Několik dalších dní jsem díky přívětivému počasí komplet Protector používal pouze sporadicky, většinou v kempech při drobném pocházení po táboře, zejména jako ochranu proti větru.
Zde, v kempech, jsem u kalhot ocenil opět dříve spíše kriticky přijímaný střih bez zvýšeného zadního dílu a bez kšand, který mi u kalhot tohoto segmentu spíše scházel; v kempech byla k dispozici velmi nevábná společná sociální zařízení bez vody, s vydlaždičkovanou podlahou a dírou na exkrementy, do níž se ne každý všemi produkty svého metabolismu strefil. Následkem byla značně zaneřáděná podlaha, v které bych si velmi nerad máchal kšandy, což by s ohledem na omezený prostor a nedostatek světla jistě hrozilo, kdyby kalhoty nějaké šle měly. Uznávám, že je to neobvyklý argument v hodnocení střihu, ale pro mě v danou chvíli mimořádně důležitý.
Pro plnohodnotné použití Protectoru nastaly optimální podmínky opět v posledních dvou dnech, při výstupu do tábora Barafu (4.600 m) a na vrchol Kilimandžára (5 895 m). Ten probíhal také s nočním nástupem, delším, náročnějším než na Mt. Meru a v podstatně nižších teplotách. I v tomto ohledu splnil Protector svou funkci na výbornou a úspěšně mě doprovodil až na nejvyšší vrchol Afriky, než jsem ho při delším vrcholovém pobytu (řádově desítky minut) překryl naducanou péřovou bundou.
Při sestupu již pod palbou slunečních paprsků opět bunda skončila v batohu, kde jsem se naopak potýkal se zamotanými a slepenými pásky se suchými zipy na utahování rukávů.
„Skoro se zdá, že pokud na něčem záleží, nemá Protector jedinou chybičku a jakmile o nic nejde, potýká se uživatel s řadou drobných zlomyslností…“
Poslední využití na Kilimandžáru bylo při sestupu, zpět v pásmu deštného pralesa. Déšť tentokrát nebyl tak dlouhý ani prudký jako při nástupu, asi po hodině se opět ukázalo sluníčko a ještě před setměním dokázala zavěšená mokrá bunda i kalhoty proschnout natolik, abych si ji mohl vzít do stanu a neteklo z ní. Nechat ji schnout venku přes noc nepřicházelo v úvahu, protože by ji nepochybně ukradli domorodci, jak se už nejednou stalo.
MT. KENYA
O hoře Mt. Kenya, třetí nejvyšší v Africe, jsem z předchozí zkušenosti věděl, že vydatný odpolední déšť a noční sněžení jsou zde spíše pravidlem než výjimkou, a proto jsem, vybaven Protectory, vyrážel na výstup plný optimismu a důvěry. Z testovacího hlediska bohužel, jinak ovšem naštěstí, se tato zkušenost tentokrát neopakovala a předpověď nesplnila. Na Mt. Kenya panovalo mimořádně vlídné počasí. Odpolední oblačnost se omezila na podobu mlhy a nepřešla ve srážky, v noci se naopak vyjasnilo a jediným diskomfortem byl každé ráno citelný mráz (až – 9 °C). Ani při výstupu na Point Lenana (4 985 m) se nenaplnily očekávané scénáře sněhové bouře a opět v pravidelný čas přišla jen hustá mlha. Během tohoto výstupu jsem používal pouze kalhoty, bunda zůstala v batohu (se zamotanými rukávy…).
Obecně mohu říct, že jsem z předchozího testování věděl, co od kompletu Protector 8.0 mohu očekávat, nicméně jsem byl v mnoha aspektech mile překvapen jak vlastnostmi materiálu, tak uživatelsky propracovaným střihem v prostředí s tak extrémními nároky.
Jak vyplývá z výše uvedeného textu, některé dřívější poznatky se potvrdily, jiné – dříve kritické – bylo potřeba přehodnotit, a získal jsem ještě řadu důležitých informací zcela nových a jinde sotva zjistitelných.
Každopádně, pro psychickou rovnováhu a sebevědomí můžu říct, že lepší než mít na sobě skvělou bundu v mizerném počasí, je mít skvělou bundu v batohu na zádech v nádherném počasí.
Další informace
Jsme český výrobce kvalitního outdoorového oblečení a vybavení do přírody. Výrobky HIGH POINT jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí v naší vlastní dílně v Sušici přímo v sídle firmy. Více jak dvacetileté zkušenosti, neustálý dohled a dlouholetá praxe našich švadlen jsou zárukou bezkonkurenčního zpracování výrobků. Naši výrobu navíc neustále modernizujeme a zavadíme do výroby ty nejmodernější technologie, jako jsou laminace, či použití laseru.