Parametry
Zaujalo mě
- odolnost
- spolehlivost optického měřiče tepové frekvence
- počet funkcí
Shrnutí recenze
Kompaktní a designově povedený náramek či hodinky, jak chcete. Jestli bude pro vás Garmin vívosmart Optic s GPS pracovní nástroj nebo sportteser se musíte rozhodnout sami. tento náramek však umí obojí. Co umí se dozvíte z našeho redakčního testu.
PODROBNÝ POPIS
Kompaktní a designově povedený náramek či hodinky, jak chcete. Dík propojení s mobilním telefonem toho umí opravdu hodně. Hlavní výhodou je však pravděpodobně fakt, že při sportovní aktivitě u sebe telefon mít vůbec nemusíte. Náramek Garmin vívosmart Optic s GPS si všechno uloží do paměti a po spárování s telefonem po návratu na základnu všechno přenese do vašeho telefonu, který v případě, že je na internetu i pěkně zobrazí, přiřadí do statistik a přehledů.
Standardní úvodní obrazovka náramku Garmin vívosmart Optic s GPS s časem, datem a budíkem.
Dnešní vzdálenost na další obrazovce Garmin vívosmart Optic s GPS.
Sto metrů za více než šest minut není nejrychlejší postup, ale na ferratě to tak někdy bývá.
Hodinky s ohňostrojem
Garmin vívosmart Optic s GPS obsahuje vestavěnou GPS pro ukládání trasy a zároveň optický měřič srdečního tepu přímo na zápěstí. Kontrolovat si tak při běhu můžete i správnou tepovou frekvenci. Naběhané kilometry, nastoupané metry. Za určený objem cvičení vás na aplikace grafiky odmění ohňostrojem nebo v případě dosažení rekordu zobrazí opravdový velký závodnický pohár.
Náramek není určen pouze na běh. Díky technologii Move IQ rozezná typ vaší pohybové aktivity – zda jde o chůzi, běh, jízdu na kole nebo třeba plavání. Vívosmart HR+ je vodotěsný a můžete jej použít až do hloubky 5 ATM. Umí počítat kroky, spočítá spálené kalorie a díky barometrickému senzoru vám také spočítá počet nastoupaných schodů. Po připojení k aplikaci Garmin Connect se všechna naměřená data přenesou online. Kromě sportovních funkcí u něj jistě oceníte synchronizaci s vašimi mobilním telefonem. Sledovat tak na náramku můžete také SMS zprávy, emaily, ovládat můžete i svůj přehrávač hudby nebo kontrolovat počasí.
Posunutím na displeji se zobrazí graf s tepovkou za poslední 4 hodin. Vysokou to však neumí zobrazit. Chybí jedno číslo. Ve skutečnosti je to 134.
Aktuální tepová frekvence a týdenní průměr na Vívosmart HR+.
Čekání na GPS signál s náramkem Garmin vívosmart Optic s GPS.
Displej
Garmin vívosmart Optic s GPS má monochromatický dotykový displej s rozlišením 160 × 68 bodů, který pracuje v režimu always-on, je tedy neustále čitelný, ale vzhledem k úsporné technologii má minimální spotřebu baterie. V menu se dá nastavit automatické zamykání displeje. Dále i rozsvěcování při pohybu ruky, jako když se chcete podívat na hodinky. A to v době, kdy jsou zhoršené světelné podmínky, ale podle nastavení ještě nespíte. Zvláštností displeje byla jeho aktivita při doteku s vodou. Při plavání s každým tempem se hodinky ptaly, zdali chci odemknout displej. Také po najetí proudem vody při sprchování, displej detekovat aktivitu.
Optický měřič srdečního tepu
Byl jsem překvapen, jak moc dobře funguje. Výrobce doporučuje náramek nosit na ruce až za zápěstní kostí, tedy dost vysoko na ruce. Hodinky mám však raději na ruce níž. Přesto v pohodě snímaly tepovou frekvenci. Na malý výstupek snímače si musíte zvyknout. Chvíli to trvá. Nezapomenout byste neměli ani na výběr správné velikosti (délky) řemínku tak, aby vám na ruce dobře seděly.
Aktivní optický snímač tepové frekvence na náramku GARMIN Detail na optický snímač tepové frekvence na náramku Garmin vívosmart Optic s GPS svítí zeleně.
Detail na optický snímač tepové frekvence na náramku Garmin vívosmart Optic s GPS.
Poradce pro vhodný výběr velikosti pásku pro Garmin vívosmart Optic s GPS přímo na balení.
Co tedy udělat nejdřív
Po rozbalení krabičky, která obsahuje krátký manuál, náramek a dobíjecí kabel USB byste měli nejprve řádně zařízení nabít. Pak ho spárovat s aplikací Garmin ConnectTM, u které byste měli mít vytvořen účet. Tam spárujete soje zařízení s telefonem nebo s vaším počítačem. Ve svém profilu v aplikaci Garmin ConnectTM si nastavíte základní data: jméno či přezdívku, pohlaví, hmotnost, aktivity, obvyklou dobu ukládání ke spánku a vstávání atd. V aplikaci je třeba se zorientovat, abyste nepřecházeli zbytečně sem a tam. Dále můžete nastavit i zobrazování jednotlivých obrazovek na Garmin vívosmart Optic s GPS včetně úvodní obrazovky a jejich pořadí. Nastavit můžete nošení na levé či pravé ruce. Dále i orientaci displeje na výšku či na šířku. Pro zobrazení SMS zpráv či emailu potřebujete potvrdit respektive povolit aplikaci sdílení dat. Aplikace vám tento fakt bude často připomínat sama, dokud ji to nedovolíte.
Detail na optický snímač tepové frekvence a dva sloty na dobíjení na náramku Garmin vívosmart Optic s GPS.
Nasazený dobíjecí kabel k náramku Garmin vívosmart Optic s GPS.
Balení obsahuje náramek Garmin vívosmart Optic s GPS, dobíjecí kabel a krátký návod.
Nastavení
Dále jsme si nastavili i kilometry místo mílí. Formát teploty se upravil automaticky podle nastavení km vs. míle. Formát času. Vybrat jsme si mohli klasicky z 12 nebo 24 hodinového systému. Ze začátku se nám hodinky cca 2 denně sami nařídily na míle a na formát 12 hodin. Po čase to však ustalo. Pravděpodobně díky aktualizaci nebo zásahu vyšší mocí.
Taktéž jsme v aplikaci na telefonu nastavili cíl, který chceme dosáhnout. Počet poschodí a nestoupaných schodů. Kromě toho aplikace i náramek umí sledovat tepová pásma a během aktivity vás náramek pomocí vibrací upozorňuje, že jste nedosáhli potřebné tepové frekvence. Náramek nemá zvukový výstup a veškerá upozornění jsou na bázi vibrací včetně budíku. Proto je nutné mít náramek na ruce. Budík se dá buď vypnout nebo i odložit (funkce zzzzz).
Pohyb či běh
Před sportovní aktivitou, kterou chcete zaznamenat je nutné zvolit danou aktivitu a vybrat ji na náramku pomocí dotykového displeje. Taktéž vybrat prostředí. Venku nebo v hale. Hodinky podle toho zapnout GPS nebo ne. GPS v případě, že stojíte na místě bez hnutí, nabíhá rychle. Což doporučuji. Jestliže se při hledání signálu GPS pohybujete, signál se hledá dlouho. Jakmile signál GPS máte, stačí zapnout stopky a vyrazit. V případě, že máte nastavenou i funkci Auto Pause, proces sledování a záznamu v momentě zastavení, přestane zaznamenávat vaši činnost. Funguje přesně a okamžitě. Jakmile jsem při běhu zastavil, aktivovalo se Auto Pause. K tomu si můžete ještě aktivovat funkci Auto Lap. Stačí nastavit On.
Zatěžkávací test náramku Garmin vívosmart Optic s GPS v písku a v mořské vodě.
Zobrazení
Na náramku Vívosmart HR+ se může zobrazovat kromě nastavení za sebou jdoucích několik obrazovek, které si můžete nastavit, aby se vám zobrazovali svisle či vodorovně. Úvodní obrazovka obsahuje základní časový údaj, datum, budík a „move bar“. Tento Move bar je sloupec či šipka rozdělena na 5 částí tak, že při delší neaktivitě postupně roste a upozorňuje vás takto, že je čas se hýbat. V případě, že už sedíte u PC dost dlouho, napíše vám výzvu k pohybu.
Po odemčení displeje díle můžete sledovat zprávy, emaily (upozornění na příchod), momentální srdeční činnost včetně grafu a průměrnou srdeční hodnotu (za týden). V případě, že ikona bliká hledá váš tep. Buď jste bez něj a už nežijete nebo máte špatně nasazený náramek. Dále můžete sledovat počet ujitých kroků, nastoupených schodů. Kontrolovat si můžete počet spálených kalorií v daném dni a počet zbývajících ke spálení. Uraženou vzdálenost v daném dni v kilometrech nebo v mílích dle prvotního nastavení. A konečně i aktuální počasí včetně teploty a předpověď na další dny (to vše však vyžaduje spárování s vaším telefonem). Navíc můžete i na dálku ovládat Garmin kameru VIRB.
Další
Aplikace na základě nějakého algoritmu vyhodnocuje vaši aktivitu a vaše zlepšení. Ze začátku mě to trochu mátlo a je nutné si uvědomit, jaké parametry jste v aplikaci Garmin ConnectTM si nastavili. I když po 20 km výběhu mi hodinky po pár hodinách napsaly „Hejbej se!“, moc jsem nechápal proč se mám zase hýbat.
Uražená vzdálenost a aktuální tepovka na jedné obrazovce Garmin vívosmart Optic s GPS.
Barevné varianty náramku Garmin vívosmart Optic s GPS.
Balení Garmin vívosmart Optic s GPS.
Výdrž
Jestliže budete náramek Vívosmart HR+ používat aktivně se všemi jeho pokročilými funkcemi včetně GPS, Bluetooth, počítejte s častějším dobíjením. Během testování v režimu Bluetooth stále, jednou denně aktivita se záznamem (cca adekvátně 10 km běhu) jsme dobíjeli 1x za 3 dny.
Po přenosu dat z vašeho Vívosmart HR+ náramku do telefonu se můžete pokochat dosaženými úspěchy. Porovnat s ostatními. Podívat se na mapu a ještě mnohem víc: Režim spánku, Počet kroků s porovnáním ostatních dnů v měsíci. Přehled nastavených aktivit.
Například u běhu můžete sledovat trasu na Google mapě, dále průměrné tempo, průměrné tempo pohybu, nejlepší tempo, průměrnou rychlost, průměrnou rychlost při pohybu, maximální rychlost, celkový čas, čas pohybu, převýšení,…Grafy s rychlostí srdečního tepu, s výškovým profilem, a ještě mnohem víc.
GARMIN Connect Detail na náš velkolepý sportovní výkon v polovině srpna.
GARMIN Connect Ještě detailnější grafy a více informací.
GARMIN Connect Další informace ke sportovnímu výkonu nadmořská výška.
Fotogalerie k recenzi Garmin vívosmart Optic s GPS
Závěr
Jediné co musíte dělat sami je upravovat vaši hodnotu hmotnosti a věřím, že při aktivitě, kterou vám náramek Garmin vívosmart Optic s GPS naordinuje bude výsledek lepší a lepší. Zkrátka k vaší spokojenosti. Náramek je dle našeho názoru dostatečně elegantní, že vám neudělá ostudu ani s oblekem a zvládnete toho tolik, aby se nemusel stydět před specializovanými sporttestery.
Další informace
Garmin Ltd. je mateřská firma značky, kterou v roce 1989 založili Gary Burrell a Min Kao (proto název GarMin). Garmin je na trhu známý zejména díky automobilovým GPS navigacím, ale vyvíjí a vyrábí i řadu dalších produktů využívající GPS, zejména pro letecký, námořní, outdoorový a sportovní trh. Hlavní sídlo společnosti Garmin je ve státě Kansas, v USA.