Čelovka, se kterou si dobře posvítíte – recenze Coleman CXS+ 300 R

Čelovka, se kterou si dobře posvítíte – recenze Coleman CXS+ 300 R

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CXS + 300
Druh svícení (Svícení) čelovka
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Materiál 1 Duraguard
Hmotnost 93 g
Barevné varianty zeleno-černá
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Pozice napájení interní
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Šířka 68 mm
Výška 40 mm
Hloubka 30 mm
Mody svícení 5
Světelný tok v jednotlivých modech 300
Doba svícení v jednotlivých modech 55
Dosvit v jednotlivých modech 40
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Použité LED diody Cree
Upevnění čelovky jednopáskové
Teplotní limit 0 - 32° C
USB konektivita ano
Výbava 1 USB nabíjecí kablík
Výbava 2 voděodolnost IPX4
Výbava 3 odolnost: výška pádu 2m podle ANSI
Výbava 4 indikátor stavu baterie
Výbava 5 Módy: nízká/střední/vysoká/červená/ultrajasná
Infocena 1999 Kč
Dodává Camping Gaz CS

Zaujalo mě

  • v módu 300, periferní světlo spolu s dálkovým
  • červené světlo pro noční vidění
  • celkové vypnutí elektroniky čelovky
  • odolnost při pádu z výšky 2m, dle ANSI

Shrnutí recenze

Tato čelovka od firmy Coleman je pro mě příjemným překvapením, má lehký a výkonný LiIon akumulátor, snadné USB dobíjení a ke všemu i zajímavý vzhled. Na hlavě dobře sedí díky široké pružence. Výrobce se chlubí zajímavými možnostmi přepínání světel jen pohybem ruky – KineSix a samočinnou změnou silného jasu světla, při blízkém přiblížení se k překážce, na slabší – Reax.

PODROBNÝ POPIS

Moderní čelovka CXS 300 dokáže být opravdu dostatečně výkonná, ale lze nastavením regulovat její světelný tok od 25 do 300 lm a také použitím jen různých druhů Ledek lze volit světlo buď rozptýlené nebo ostře směrové, či jejich kombinaci. Také červené světlo v noci je často potřebné. Není zde tedy použit optický zoom, nahrazuje jej vhodná kombinace LEDek, čímž se konstrukce zjednodušuje a cena snižuje.

Myslím také, že tato čelovka působí moderním, pozornost poutajícím vzhledem a využití snadno najde v nejrůznějších oblastech lidské aktivity, tedy nejen v outdooru. Každý si musí jen uvědomit, kde a jak bude čelovku používat a zda mu parametry a cena vyhovují.

Vzhledem k odolnosti IPX4, proti stříkající vodě, ji v dešti lze bez potíží používat a máme-li ji i možnost vždy s USB zdrojů dobíjet, tak mimo extrémnějších situací, jako je velký mráz a dlouhodobé cesty mimo civilizaci, její využití nic nebrání.

Akumulátor čelovky Coleman CXS300.Akumulátor čelovky Coleman CXS300.

Maximální sklopení čelovky Coleman CXS300.Maximální sklopení čelovky Coleman CXS300.

Čelovka CXS300 červené světlo.Čelovka CXS300 červené světlo.

Jak svítí?

Jako zdroj světla používá tato čelovka čtyři různé LEDky které samostatně či v kombinaci svítí, podle zvoleného módu. Po zapnutí se první rozsvítí slabá červená LEDka, na chvíli doprovázená zelenou kontrolkou, ta nás informuje, že aku je nabito dostatečně. Svítivost červené není definována, ale očím přivyklým tmě, umožní hrubou orientaci v okolí a i čtení běžného textu, nepříliš malého, samozřejmě. Výhoda je, že rozsvícením červené ve tmě, oči neztratí citlivost a po zhasnutí vidíme téměř stejně, jako před tím.

Další mód je bílé světlo z nejsilnější LEDky Cree, tu ale zeslabené do úsporného režimu na pouhých 25 lm (https://cs.wikipedia.org/wiki/Lumen), ale to dostačuje na chůzi po cestách a práci na tábořišti, uvádí se až 55 hodin výdrže světla, což nám zaručuje na mnoho nocí dostatek světla.

Při dalším, středním módu se rozsvítí dvě Ledky umístěné nad sebou, které poskytují rozptýlené bílé světlo o světelném toku 100 lm, po dobu až 7 hodin. To přibližně odpovídá obyčejné 15 W žárovce, ale s nasvíceným kuželem asi 90° širokým. Světlo to je dostatečné pro jakoukoliv práci, činnost v přírodě, domácnosti či opravě auta apod.

Následný mód je pak už velmi silný, dává úzce směrové světlo 250 lm, s kterým je vidět dobře až na 40 m, a dosvitem až na 70 m lze rozeznat větší předměty, překážky. Výdrž by pak měla být až 3 hodiny. Je třeba upozornit, že tento a následný mód dokáže nepříjemně oslnit v protisměru kohokoliv, i protijedoucí řidiče!

Další extra jasný mód 300 lm přidává k tomuto směrovému světlu už zmíněné dvě LEDky s rozptýleným světlem, takže je vidět i lépe periferně, pro jízdu na kole, lyžích, nebo při běhu, se pak v prostoru rozhodně lépe orientujeme a cesta je bezpečnější. Výdrž se zkracuje už na pouhé 2,5 hodiny, v ideálních podmínkách. Vše je dáno stavem, stářím akumulátoru, jeho plném nabití, a zda je nutné svítit trvale, či přerušovaně apod. Dojde-li však energie akumulátoru, jsme bez světla a nouzové řešení tato čelovka nemá. Je potřeba s touto možností proto počítat!

Čelovka Coleman CXS300 zamčená s vyjimutým rámečkem.Čelovka Coleman CXS300 zamčená s vyjimutým rámečkem.

Čelovka Coleman CXS300 zespodu.Čelovka Coleman CXS300 zespodu.

Mód čelovky CXS300 bílá 25 lm.Mód čelovky CXS300 bílá 25 lm.

Ovládání čelovky

Jak se tedy tato čelovka používá. Je-li nabitá, tak po odstranění blokování ji stiskneme tak, aby červený lem v mezeře zmizel, občas také po stisku i krátce bíle blikne, a pak po stisku tlačítka na horní straně pouzdra se rozsvítí základní slabá červená. Dalšími stisky vždy do asi 3 vteřin lze postupně navolit módy o sv. toku 25, 100, 250 a 300 lm. Nestiskneme-li tlačítko 5 vteřin, pak jeho další stisk světlo z kteréhokoliv módu vypne. Podle potřeby je možné si nastavit i sklon čelovky od vodorovné osy, v šesti stupních dolů, abychom třeba viděli, co jíme, čteme či opravujeme.
Elektronika čelovky nám spolu s fotodiodami, které jsou vidět zepředu mezi LEDkami, umožňuje ale i další možnosti ovládání.

Ovládání čelovky bez dotyku

Bezdotykové ovládání je nazváno KineSix a umožní jen pohybem ruky před čelovkou (3-8 cm) přepínat jednotlivé módy za sebou, bohužel už ne zpět a musíme proto pak začít vždy znovu od začátku. Další „kouzlo“ co čelovka dovede je mód Reax, který světlo z jasného ostrého (dálkového) světla, při přiblížení se k překážce, ale třeba jen mapě, se samo přepne do rozptýleného slabšího světla a pak po odstranění překážky, se vrátí zpět na původní mód. Tento mód aktivujeme podržením tlačítka po dobu asi 3 vteřin, stejným způsobem jej i deaktivujeme.

Funkci KineSix oceníme, nemáme-li možnost se přepínáním pomocí tlačítka zabývat, jedeme-li na kole, lyžích, máme teplé rukavice apod.

S Reaxem jsem problém neměl, není-li současně aktivován i KineSix, třeba tou mapou. Nejvíc mě „dostalo“ když při běhu nocí mi asi větev přepnula světlo z nejjasnějšího módu nečekaně do slabé červené. Obráceně, na tmu zvyklé oči se červeným světlem neoslní, ale stačí třeba blízkost trámu v ubytovně a už je tu z červené náhle bílé světlo, co na okamžik oslní, ztratíme tak noční vidění a navíc může budit ostatní.

Ovládání čelovky Coleman CXS300 pomocí funkce KineSix.Ovládání čelovky Coleman CXS300 pomocí funkce KineSix.

Napájení

Napájení všech Led čelovky obstarává LiIon akumulátor 1800 mAh, který je v současné době pravděpodobně nejlepším zdrojem energie pro elektroniku. Výhody spočívají hlavně v nízké váze a velké kapacitě tohoto akumulátoru, kdy tyto akumulátory dosahují až 180 Wh/kg, při velmi nízkém samovybíjení, to bývá jen 10 % za měsíc. Poměrně rychle se i dobíjí na asi 80 % kapacity, ale u plných pracovních cyklů nepřesáhne jeho životnost obvykle počtu 500, což ale u čelovky málo kdo dosáhne. Přesto lze doporučit po každém použití čelovku co nejdříve znovu plně nabít a pokud to jde, nevybíjet ji do minima.

Nepoužívanou čelovku pak doporučuji vždy po asi 3 měsících znovu dobít, aby se obnovila kapacita a byla vždy připravena podat plný výkon. Akumulátor také i bez používání chemicky stárne, takže po 3-4 letech je doporučeno jej vyměnit za nový, protože nemá už potřebnou kapacitu, dlouho nám už nesvítí, tak jako to známe u starých mobilů. Výrobce výměnu aku v této čelovce umožňuje, tak jen aby byly vhodné čerstvé akumulátory i po těch 4 rocích od výroby k sehnání u prodejců. Povolením dvou šroubků zezadu lze snadno aku vyndat odpojit a vyměnit a znovu uvést vše do původního celku. Snadné, ale v klidu domova!

Důležité také je, po použití čelovky, ji nejenom zhasnout, ale i vypnout povytažením, aby se tak odpojila i jinak trvale napájená elektronika. Přiložený rámeček, který má blokovat stisknutí a tím nechtěné zapnutí elektroniky se mi příliš neosvědčil, snadno mi s drážky vypadl a tak jsem jej raději nahradil běžnou „gumičkou“, ta je snadno nahraditelná a spuštění zabrání také a nepadá.

Čelovka Coleman CXS300 zapnutá se zelenou signalizací.Čelovka Coleman CXS300 zapnutá se zelenou signalizací.

Mód čelovky CXS300 tří led 300 lm.Mód čelovky CXS300 tří led 300 lm.

Mód čelovky CXS300 dvě led 100 lm.Mód čelovky CXS300 dvě led 100 lm.

Nabíjení

Nabíjení LiIon aku je snadné, zespodu čelovky je nekrytý konektor mikroUSB a tam pomocí dodaného, nebo obdobného kablíku se připojíme do zdroje standardním USB konektorem. Jako zdroj je vhodný počítač, powerbanka, auto-adapter, či síťový adapter, zdroj který je schopen dodat alespoň 500 mA proudu, což většina dokáže. Nabití plně vybitého aku ale trvá až 6 hodin, kdy současně nelze čelovku použít, na rozdíl třeba od mobilů.

Nabíjení signalizuje červená kontrolka a ta svítí až do rozsvícení zelené, signalizující, že lze nabíjení ukončit. Nabíjet pak bez poškození lze pouze v rozsahu teplot okolí mezi 32 až 0 °C. LiIon akumulátory pak mohou pracovat pouze v rozmezí teplot mezi 60 až -10 °C, kdy kapacita při hraničních teplotách je už výrazně snížena a při překročení těchto limitů, hrozí i trvalé poškození akumulátoru. Záporná teplota pod -10 °C může poškodit nevratně Aku i ve vypnutém stavu, proto pozor, v zimě se to může i přes den či v noci, třeba ve víku batohu snadno stát. Také sušení, třeba nad kamny ji může sálavé teplo poškodit, plast pouzdra snese teplotu jen do 100 °C.

Testování dle amerického standardu ANSI

U všech svítilen Coleman® uvádí parametry v souladu s americkým standardem ANSI / NEMA FL 1-2009, upřesňujícím hodnoty dle přísného testování. Coleman® je jedním z prvních výrobců, kteří se rozhodli dobrovolně dodržovat tuto normu.

Voděodolnost
Odolnost vůči stříkající vodě např. dešti označená certifikací IPX4. Svítilna musí při tomto vlivu fungovat bez omezení po dobu určenou výkonem baterie.

Nárazuvzdornost
Nárazuvzdornost udává výšku pádu na tvrdý povrch, při níž nedojde k poškození svítilny. Ta nesmí vykazovat žádné praskliny a musí být plně funkční.

Verdikt testera

Čelovka je poměrně lehká (zváženo 107 g), díky LiIon aku. Rozměry považuji za přiměřené, menší to asi nejde. Co ale za výhodné lze považovat je popsané ovládání KineSix, kdy se ji nemusíme nijak dotýkat, i když mě osobně toto ovládání příliš nevyhovuje. Na čele a hlavě ale dobře sedí, to i na mé velké, tak i na dětské a při běžném pohybu, rekreačním běhu drží dost dobře i přes jen stavitelný jednoduchý pružný pásek. Na helmě se ale rozhodně vyplatí ji připnout. Protože snese i pád ze dvou metrů (norma ANS), by ji nějaké stržení z hlavy, větví například, nemělo poškodit, ale lépe se tomu vždy vyhnout. Samozřejmě ji lze držet i v ruce a posvítit si kam je potřeba.

Čelovku CXS300 považuji za vhodnou pro nejrůznější použití, tedy za dostatečně univerzální nejen pro outdoor, ale i pro případné pracovní využití a to i v dost nepříznivém, deštivém počasí, kdy běžná čelovka často selhává. Jako každé elektronické zařízení jen vyžaduje nepřekročení svých limitů. Její výkon je plně srovnatelný s halogenovými žárovkami jen s úspornějším provozem. Barevné spektrum světla jsem neměl jak změřit a výrobce jej také neuvádí, důležité to je ale jen pro přisvícení při focení nebo natáčení. Posoudit mohu jen při čtení mapy a barvy mi nijak zkreslené nepřipadaly.
Výhody: možnost volit od slabého, úsporného světla až do velmi jasného, dálkového. Také tu červenou vítám.
Nevýhody: nemožnost svítit při dobíjení a subjektivně i ten KineSix i když ten může být často i výhodou.

Jak nám ta čelovka Coleman CXS300 ale sluší, že?Jak nám ta čelovka Coleman CXS300 ale sluší, že?

Další informace

COLEMAN

Značka Coleman využívá vysoce kvalitních materiálů, znalosti v oboru a snahu o inovaci tak, aby mohla nabídnout praktické, odolné a výkonné produkty, ať už je potřebujete v kempu či v divočině. Proto se nemusíte bát říci si „POJĎME VEN S COLEMANEM, SPECIALISTOU NA VYBAVENÍ DO PŘÍRODY“.
www.coleman.eu

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: