Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Jaké vybavení VHT vyžaduje, to bylo tématem článku v ročence Malý Průvodce 2009.
Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Velehory umějí připravit nejedno překvapení a kladou jak na člověka, který se v nich pohybuje, tak na jeho vybavení vysoké nároky. Mnoho lidí přitom právě otázku vybavení stále podceňuje a až v krizových situacích pláčou nad rozlitým mlékem.
Cílem následujícího textu je tedy poskytnout těm méně zkušeným jakýsi mustr při rozhodování co vzít s sebou, ti zkušenější jistě ocení možnost případného rozšíření obzorů. Ne vždy je potřeba kompletní vybavení ze seznamu, nicméně určitě je dobré mít něco podobného při ruce a podle charakteru akce zaškrtat, co potřebuju s sebou, což možnost zapomenutí některé důležité části vybavení snižuje na minimum.
OBLEČENÍ a OBUV
Funkční spodní prádlo: 2 trička – jedno s dlouhým, jedno s krátkým rukávem, spodky s gramáží a určením odpovídajícím ročnímu období, min. 2 páry kvalitních ponožek.
Tepelně izolační vrstva: funkcí tepelně izolační střední vrstvy je udržet tělo v teple. Z vybavení se můžeme nejčastěji setkat s flísovým pulovrem. Své místo si ve světě outdooru vydobyly i softshellové materiály kombinující odolnost svrchního oblečení s tepelnou izolací střední vrstvy.
Svrchní kalhoty: podle charakteru túry volíme mezi nepromokavými či prodyšnými kalhotami z moderních technických tkanin (ty je ale vhodné doplnit o odlehčené záložní nepromokavé kalhoty).
Svrchní bunda: nezbytná část výbavy. Nepromokavá vrchní vrstva nemusí být pro VHT nutně superotěruodolná, která by zákonitě znamenala i vyšší hmotnost. Nejedná se totiž o horolezectví, a tak nejen gramhoniči ocení odlehčené modely.
Pokrývka hlavy: čepice (dovolující použití horolezecké přilby), dále šátek, kšiltovka apod.
Rukavice: 2 páry, jeden tenký, druhý s vyšší tepelnou izolací a nepromokavostí.
Obuv: zjednodušeně obuv kat. B – C, C, C – D, tedy vyšší kotníková s tuhou podrážkou, umožňující připnutí maček, na ledovce je důležitá dostatečná míra nepromokavosti (impregnace + membrána má nejlepší výsledky).
Doplňky: kraťasy, vesta, ponožky, kapesníky a další.
DALŠÍ VYBAVENÍ
Batoh vč. pláštěnky: 35 l a více (objem volíme podle typu a doby trvání túry).
Návleky: návleky mají dvojí význam, kdy zabraňují zapadávání sněhu do bot a výrazně chrání kalhoty před poškozením hroty maček.
Lano: lano bereme v závislosti na terénu, ve kterém se budeme pohybovat. V podstatě je nezbytné pouze pro exponovanou a ledovcovou VHT, kdy vystačíme s polovičním nebo jednoduchým lanem o délce 50 až 60 m, přičemž na neledovcové túry postačí i kratší.
Sedací úvaz (vč. odsedávky): při exponované a ledovcové VHT by měl být samozřejmostí.
Mačky a cepín: ideálně určené na turistiku či klasické horolezecké výstupy. Pro příležitostný přechod sněhových polí nejsou mačky nezbytné, cepín by na batohu ale neměl nikdy chybět.
Karabiny: 2 x HMS, 2 x s pojistkou.
Expresky: občas se mohou hodit, tak doporučuju minimálně 2 plus několik dalších navíc v případě delších lezeckých úseků.
Slaňovací a jisticí pomůcka.
Horolezecká přilba.
Zajišťovací pomůcky: několik plochých sešitých smyc, příp. 2 šrouby do ledu a nějaké vklíněnce.
Feratový set.
Teleskopické hole.
Lékárnička: léky postačují do dvojice, základ pro úraz by měl být ale u každého.
Bivakovací vak (izolační fólie): při neplánovaném bivaku za ně můžeme být rádi.
Spacák: teplotní komfort volíme podle typu túry (s vlastním zajištěním, či s noclehem na horské chatě).
Stan a karimatka: podle typu túry.
Potřeby pro vaření: vařič, nádobí, lžíce, minerály do vody, zápalky nebo zapalovač.
Nůž: případně nářaďový nůž a náhr. díly.
Láhve na vodu a termoska.
Mapa doplněná o kompas/buzolu.
Čelovka.
Hygienické a toaletní potřeby.
Sluneční brýle: volíme brýle s dostatečným zatmavením a UV filtrem (obvykle kat. 3). Zcela nezbytné jsou u ledovcových túr.
Opalovací krém a pomáda na rty.
Mobilní telefon: zde bych upozornil na kontrolu stavu baterie.
Doklady a peníze: pas, letenky, pojištění, platební karta, drobné (ev. kopie dokladů).
Dostatečná zásoba jídla.
Vybavení pro vyproštění z ledovcové trhliny: jde o specifickou skupinu materiálu, která by při ledovcové túře neměla nikdy (!!!) chybět. Konkrétně se jedná o prusíky průměru 5 – 6 mm (2 x 40 cm provázaný prusík, 1 x 3 m jednoduchý prusík), karabiny (2 x HMS, 2 x se zámkem), smyce (80 – 120 cm), příp. 2 ks malých šplhadel – ty manipulaci výrazně usnadňují (např. Petzl Tibloc).
Lavinový vyhledávač, lopata, sonda: v případě, že jde o zimní VHT a směřujete do rizikových nebo méně známých terénů, je nezbytné nezapomenout ani na toto bezpečnostní vybavení.
Bezpečnostní a nouzová signalizace: satelitní telefon, nouzová satelitní signalizace (SPOT), signální pomůcky.
Doplňky: GPS, multifunkční hodinky (např. s měřením výšky, barometrem…), hygienická vložka do spacáku, fotoaparát, videokamera, dalekohled, mini stolní hry, krizový slovník vč. frází, placatka.
Tento seznam snad pokrývá vše, co může vysokohorský turista potřebovat. Každý z nás má ale jiné preference. Někdo chodí nalehko a využívá horských chat, jiný se na zádech vláčí se stanem a věcmi na spaní. VHT také není vždy turistikou ledovcovou a ne vždy se při ní leze v náročném sklaním terénu či zdolává ferrata. Každá túra má svá specifika a jako k takové se k ní musí při přípravě věcí přistupovat. Osobně budu velmi rád, když tento seznam bude platným pomocníkem při balení na akci a začátečníkům ušetří zbytečná kila navíc či případně nejen jim doplní mezery ohledně nutné i doplňkové výbavy.
© Svět outdooru, duben 2010, článek byl převzatý z ročenky Malý Průvodce 2009, text i foto Ivan Jánský
Ahoj no jeste bych prihodil a zduraznil ze pokud jde nekdo na ledovec tak at si urcite vezme na nohy macky, protoze bez nich tezko zachyti pripany pad spolusouputnika….