Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Jaké vybavení VHT vyžaduje, to bylo tématem článku v ročence Malý Průvodce 2009.
Vysokohorský turista překonává při cestě k vrcholu obtížný terén kombinující vysokou nadmořskou výšku doplněnou o nestálé počasí, rozsáhlé ledovce, lezení do obtížnosti 2+ UIAA či lehké lezení v ledu a v mixech. Velehory umějí připravit nejedno překvapení a kladou jak na člověka, který se v nich pohybuje, tak na jeho vybavení vysoké nároky. Mnoho lidí přitom právě otázku vybavení stále podceňuje a až v krizových situacích pláčou nad rozlitým mlékem.
Cílem následujícího textu je tedy poskytnout těm méně zkušeným jakýsi mustr při rozhodování co vzít s sebou, ti zkušenější jistě ocení možnost případného rozšíření obzorů. Ne vždy je potřeba kompletní vybavení ze seznamu, nicméně určitě je dobré mít něco podobného při ruce a podle charakteru akce zaškrtat, co potřebuju s sebou, což možnost zapomenutí některé důležité části vybavení snižuje na minimum.
OBLEČENÍ a OBUV
Funkční spodní prádlo: 2 trička – jedno s dlouhým, jedno s krátkým rukávem, spodky s gramáží a určením odpovídajícím ročnímu období, min. 2 páry kvalitních ponožek.
Tepelně izolační vrstva: funkcí tepelně izolační střední vrstvy je udržet tělo v teple. Z vybavení se můžeme nejčastěji setkat s flísovým pulovrem. Své místo si ve světě outdooru vydobyly i softshellové materiály kombinující odolnost svrchního oblečení s tepelnou izolací střední vrstvy.
Svrchní kalhoty: podle charakteru túry volíme mezi nepromokavými či prodyšnými kalhotami z moderních technických tkanin (ty je ale vhodné doplnit o odlehčené záložní nepromokavé kalhoty).
Svrchní bunda: nezbytná část výbavy. Nepromokavá vrchní vrstva nemusí být pro VHT nutně superotěruodolná, která by zákonitě znamenala i vyšší hmotnost. Nejedná se totiž o horolezectví, a tak nejen gramhoniči ocení odlehčené modely.
Pokrývka hlavy: čepice (dovolující použití horolezecké přilby), dále šátek, kšiltovka apod.
Rukavice: 2 páry, jeden tenký, druhý s vyšší tepelnou izolací a nepromokavostí.
Obuv: zjednodušeně obuv kat. B – C, C, C – D, tedy vyšší kotníková s tuhou podrážkou, umožňující připnutí maček, na ledovce je důležitá dostatečná míra nepromokavosti (impregnace + membrána má nejlepší výsledky).
Doplňky: kraťasy, vesta, ponožky, kapesníky a další.
DALŠÍ VYBAVENÍ
Batoh vč. pláštěnky: 35 l a více (objem volíme podle typu a doby trvání túry).
Návleky: návleky mají dvojí význam, kdy zabraňují zapadávání sněhu do bot a výrazně chrání kalhoty před poškozením hroty maček.
Lano: lano bereme v závislosti na terénu, ve kterém se budeme pohybovat. V podstatě je nezbytné pouze pro exponovanou a ledovcovou VHT, kdy vystačíme s polovičním nebo jednoduchým lanem o délce 50 až 60 m, přičemž na neledovcové túry postačí i kratší.
Sedací úvaz (vč. odsedávky): při exponované a ledovcové VHT by měl být samozřejmostí.
Mačky a cepín: ideálně určené na turistiku či klasické horolezecké výstupy. Pro příležitostný přechod sněhových polí nejsou mačky nezbytné, cepín by na batohu ale neměl nikdy chybět.
Karabiny: 2 x HMS, 2 x s pojistkou.
Expresky: občas se mohou hodit, tak doporučuju minimálně 2 plus několik dalších navíc v případě delších lezeckých úseků.
Slaňovací a jisticí pomůcka.
Horolezecká přilba.
Zajišťovací pomůcky: několik plochých sešitých smyc, příp. 2 šrouby do ledu a nějaké vklíněnce.
Feratový set.
Teleskopické hole.
Lékárnička: léky postačují do dvojice, základ pro úraz by měl být ale u každého.
Bivakovací vak (izolační fólie): při neplánovaném bivaku za ně můžeme být rádi.
Spacák: teplotní komfort volíme podle typu túry (s vlastním zajištěním, či s noclehem na horské chatě).
Stan a karimatka: podle typu túry.
Potřeby pro vaření: vařič, nádobí, lžíce, minerály do vody, zápalky nebo zapalovač.
Nůž: případně nářaďový nůž a náhr. díly.
Láhve na vodu a termoska.
Mapa doplněná o kompas/buzolu.
Čelovka.
Hygienické a toaletní potřeby.
Sluneční brýle: volíme brýle s dostatečným zatmavením a UV filtrem (obvykle kat. 3). Zcela nezbytné jsou u ledovcových túr.
Opalovací krém a pomáda na rty.
Mobilní telefon: zde bych upozornil na kontrolu stavu baterie.
Doklady a peníze: pas, letenky, pojištění, platební karta, drobné (ev. kopie dokladů).
Dostatečná zásoba jídla.
Vybavení pro vyproštění z ledovcové trhliny: jde o specifickou skupinu materiálu, která by při ledovcové túře neměla nikdy (!!!) chybět. Konkrétně se jedná o prusíky průměru 5 – 6 mm (2 x 40 cm provázaný prusík, 1 x 3 m jednoduchý prusík), karabiny (2 x HMS, 2 x se zámkem), smyce (80 – 120 cm), příp. 2 ks malých šplhadel – ty manipulaci výrazně usnadňují (např. Petzl Tibloc).
Lavinový vyhledávač, lopata, sonda: v případě, že jde o zimní VHT a směřujete do rizikových nebo méně známých terénů, je nezbytné nezapomenout ani na toto bezpečnostní vybavení.
Bezpečnostní a nouzová signalizace: satelitní telefon, nouzová satelitní signalizace (SPOT), signální pomůcky.
Doplňky: GPS, multifunkční hodinky (např. s měřením výšky, barometrem…), hygienická vložka do spacáku, fotoaparát, videokamera, dalekohled, mini stolní hry, krizový slovník vč. frází, placatka.
Tento seznam snad pokrývá vše, co může vysokohorský turista potřebovat. Každý z nás má ale jiné preference. Někdo chodí nalehko a využívá horských chat, jiný se na zádech vláčí se stanem a věcmi na spaní. VHT také není vždy turistikou ledovcovou a ne vždy se při ní leze v náročném sklaním terénu či zdolává ferrata. Každá túra má svá specifika a jako k takové se k ní musí při přípravě věcí přistupovat. Osobně budu velmi rád, když tento seznam bude platným pomocníkem při balení na akci a začátečníkům ušetří zbytečná kila navíc či případně nejen jim doplní mezery ohledně nutné i doplňkové výbavy.
© Svět outdooru, duben 2010, článek byl převzatý z ročenky Malý Průvodce 2009, text i foto Ivan Jánský
Ahoj no jeste bych prihodil a zduraznil ze pokud jde nekdo na ledovec tak at si urcite vezme na nohy macky, protoze bez nich tezko zachyti pripany pad spolusouputnika….
Zdravim,
zvedavy dotaz jak moc vyuziju ferratovy set na VHT ? Mam v planu se ze skal a prechodu hor a hrebenu taky nekdy podivat na nejaky ledovec a casem treba i na poradnou horu.
Dik
Ahoj, u některých klasických výstupů v Alpách ve stylu VHT – tzv. ,,normálek´´ jsou občas rizikové nebo skalnaté úseky odjištěné, podobně jako na ferratách, ocelovým lanem. často se jich turisti jen přidržují, ale je možné se na nich jistit i pomocí ferratového setu, který tak využiješ i při VHT u výstupů na nějaké vrcholy kolem 4 000 m.n.m. Většinou se ale lidem se setem nechce tahat, takže ho na VHT moc nepoužívají. Jinak ještě jedna poznámka ke článku a zmínce o délce lana: pozor na příliš krátké lano – 1. a poslední člen lanového družstva by měl mít na na sobě nebo na batohu namotanou rezervu, kterou může použít na vytvoření kladkostroje při vytahování z trhliny. Pokud by rezervu neměli, nemůžou spustit lano ke spadlému do trhliny a vtáhnout ho nahoru. Vytažení člověka z trhliny třeba jen ve dvou lidech pouze rukama by bylo dost náročné, pokud by se to vůbec přes brzdící uzly(ale i bez nich) podařilo.
Hezký přehled, já bych jen dvě věci k němu (předpokládám, že je určen pro začátečníky).
1. asi bych nepoužíval v textu slovo prusík tak, jako autor. Já byl učen, že se jedná o uzel. Nebylo spíš myšleno rep šňůra?
2. Mapa, buzola, pípák, vybavení k vyproštění osoby z trhliny…to jsou jasné věci, ale ještě bych k nim připsal nějakým velký tučným písmem s pěti vykřičníky předpoklad stoprocentní nutnosti praktických zkušeností a znalostí.
Patří to sice k technice, ale doplním Karlose: rezervu (nebo druhou šňůru) na vyprošťování musí mít oba krajní členové lanového družstva (první i poslední). Nikdo nemá předplaceno, že nehukne do trhliny, kterou všichni předchozí překročili, nebo tamnepadne při nějakém nestandardním kroku stranu, otáčení či „couvání“ družstva a podobných manévrech.
Ferratový set je imho další „maličkost, která nic neváží“ (některé exempláře dokáží nosit i 5-10kg těchto maličkostí), ale jestli jej někdo považuje za užitečný, ať jej nosí. Jsou túry, kde se opravdu hodí, ale ty jsou spíše ve Východních Alpách a vápencových kolmějších stěnách, než v hromadách žulové suti… Šrouby jsou na některé túry zbytečné, protože je není do čeho šroubovat, ale může se stát, že 4ks na osobu jsou málo (slaňovat by se mělo ze dvou, a né vždy může poslední slézt se šroubama, někdy je nutné zaskřípat zubama a pětikilo nechat v ledu). To samé ze dá ale říct i o smycích, expreskách a pojistkových karabinách.
Jako že by chytal padajícího mačkama? Zkusils to někdy? Mažky nemačky, poletíš na hubu a tom v lepším případě zachytíš na cepín.
Tím nenavádím nikoho k ledovzovým túrám bez maček, jen uvádím na pravou míru způsob chytání pádu.
Pád zachytíš cepínem, samozřejmě. Jenže pak musíš manipulovat s lanem, chodit a vytahovat nešťastníka. To bez maček jde velmi těžko.
Pri zlaňovaní by som použil buď Abalakovove hodiny, alebo vytočenie zlaňovacej skrutky repkou.
Tie šruby za pětikilo čo spomína Joe , aký výrobca ? Ja mám síce aj ruské sovietskeho typu, ale nic moc. Zlaté BD a Petzl.
čo to je súčasť výstroja ? nejak mi to uniká.
Nikdy jsem na VHT nebyl, ale přijde mi jako zbytečnost tahat sebou nějaké (ikdyž mini) stolní hry 🙂
Zkus si někdy trčet den, dva,… na chatě za špatného počasí na chatě a uvidíš 😉
To se na svetu outdoru zase nekdo probudil… VHT nema nic spolecnyho s horolezectvim a nic z vyse uvedenych kramu na nej neni potreba. Vim o cem mluvim, mam za sebou Elbrus, vetsinu bulharskych a rumunskych hor, Mont Blanc… Vsude tam vystracite s krosnou, lepsim sppacakem a beznyma pohorkama, pripadne kanadama. Snad jeste likac, esus, ovecny vlocky a mozna hulky. Jenze tihle hosi asi proste potrebujou vytvorit dojem, ze na VHT se neobejdete bez GPS, lan, skob, cepinu a podobnych nesmyslu. Zrejme jsou provazany s Hudacem a podobnyma rezetcema, ktery na prodeji vsech tehle zbytecnosti zavratne bohatnou. Lidi, pouzivejte zdravy rozum. Hore zdar!
Koukam, ze Hurikanek nema ani paru o tom co pise a nejspis jen tak plive z principu nátury. Pritom si neumi koupit ani blbou bundu (jak pise jinde), take on prvni by mel tyhle clanky cist. Vsimni si prosim chlapce, ze VHT ma ruzny podoby a tohle je celkovej prehled veci, ktery fakt nemusis tahat vsechny na Milesovku. Az te zachranari v kanadach budou snaset z Mont Blancu, tak jim nabidni vlocky a hlavne at mas dobry pojisteni.
Nazdarek lidi,
takze: o VHT nic nevím a nemám žádnou zušenost… 🙂 tak se omlouvám dopředu za možná trochu „povrchní“ otázky.
Chci se zeptat na základní vybavení – boty, oblečení, rady, a možnosti. Mám v plánu jen na cca měsíc do Indie a spojit to s výšlapem na Evveest (nevím do jaké výšky, moje představa je max 6000), tak jestli je to vůbec reálné a příp. jestli by mi nekdo pomohl a poradil. 🙂
Díky a hezký den
haus
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Nikon Prostaff P7
„Ten kouká…“
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
VIVOBAREFOOT Tracker Forest
Nejpohodlnější outdoorové boty na světě.
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Podzimní kolekce značky Columbia nabízí funkční technologie pro pohodové outdoorové zážitky
Poručíme větru, dešti… sněhu? Nová kolekce od Sensoru krotí všechny živly
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy