Věděli jste, že v České republice je téměř 4000 jeskyní? Veřejnosti jich je zpřístupněno čtrnáct. Nejvíc jich naleznete na Moravě, zejména pak v Moravském krase, ale i v Čechách naleznete nádherné podzemní prostory. Některé z nich jsou přístupné i v zimním období.
Ze 14 jeskyní jsou čtyři otevřené celoročně. Mimo letní sezonu si navíc můžete jeskyně užít více v klidu a bez čekání. U některých jeskyní je v zimním období možná návštěva po dohodě (podrobnosti naleznete na www.caves.cz).
Jeskyně v Čechách byly využity i k padělání
Ve středočeském kraji poblíže hradu Karlštejna se nacházejí Koněpruské jeskyně, nejrozsáhlejší krasový jeskynní systém v Čechách. Zajímavostí je zde objevená středověká penězokazecká dílna.
Liberecký kraj nabízí jediné veřejnosti přístupné jeskyně v dolomitových vápencích na území Čech – Bozkovské dolomitové jeskyně s průzračně čistým a překrásně osvětleným největším podzemním jezerem v Čechách.
V jihočeském kraji najdeme první veřejnosti zpřístupněnou jeskyni na území Čech – Chýnovskou jeskyni. Byla pro návštěvníky již v roce 1868. Podzemní systém strmě upadajících chodeb a puklin prochází vrstvami mramorů a amfibolitů, které dávají stěnám nejen neobvyklou barevnost, ale i zcela unikátní modelaci. Dodnes je zde zachován starobylý ráz prohlídkové trasy.
Moravské jeskyně nejsou jen v Moravském krase
Jihomoravský kraj je na jeskyně bohatý, nalezneme zde jeskyně Moravského krasu, asi nejznámější z nich jsou Punkevní jeskyně, ale patří k nim také jeskyně Výpustek, významná paleontologická lokalita se zachovaným velitelským pracovištěm československé armády s pozůstatky po podzemní německé továrně z doby druhé světové války, Sloupsko-šošůvské jeskyně s archeologicky významnou jeskyní Kůlnou. Kateřinská jeskyně je unikátní seskupením úzkých, až čtyři metry vysokých hůlkovitých krápníků a jeskyně Balcarka s mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou.
Prakticky přímo ve městě Mikulově je jeskyně Na Turoldu, kde nalezneme jedinečnou tzv. turoldskou výzdobu a ozvučenou prostoru s malým jezírkem.
Na Olomoucku se nalézají Mladečské jeskyně, největší sídliště moderních lidí – cromagnonců ve střední Evropě s nálezy kosterních pozůstatků, kostěných hrotů oštěpů a ohnišť. Výjimečné jsou svými rozměrnými prostorami jeskyně Javoříčské, kromě jiného největší zimoviště netopýrů v ČR. Unikátní srdcový profil chodeb je typický pro jeskyni Na Špičáku, probíhá zde výzkum množství historických kreseb a nápisů na stěnách. Hlubinnými vývěry teplých kyselek vznikly Zbrašovské aragonitové jeskyně, jsou to naše nejteplejší jeskyně s teplotou 14 stupňů Celsia.
Pro náročné milovníky adrenalinu a fyzicky zdatnější jedince je ve Sloupsko-šošůvských jeskyních otevřena prohlídková trasa Po stopách J. A. Nagela. Návštěvník se v ní spustí až na dno Nagelovy propasti, poleze po žebříku Karla Absolona a část trasy bude zdolával i po čtyřech či plazením. Je potřeba mít vhodné oblečení a gumáky, přilba a svítilna bude každému zapůjčena. Po absolvování trasy obdrží každý návštěvník upomínkový diplom.
Správa jeskyní České republiky zajišťuje ochranu, péči a provoz všech zpřístupněných jeskyní České republiky, sídlí v Průhonicích u Prahy a je státní příspěvkou organizací pod Ministerstvem životního prostředí. Mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na webových stránkách www.caves.cz a www.jeskynecr.cz.