Autor fotografií: Rostislav Nevlud Radhošť je jeden z nejvyšších a nejvýznamnějších vrcholů Moravskoslezských Beskyd. Nachází se na něm kaple a sousoší svatého Cyrila a Metoděje. Navíc má spojitost s pohanským bohem pohostinnosti, plodnosti a úrody Radegastem, jehož socha se od vrcholu nachází nedaleko.
S výškou 1129 metrů je Radhošť sedmým nejvyšším vrcholem Beskyd. Hora je tvořena mohutným hřebenem a spadá do Radhošťské hornatiny. Zmíněná kaple dává Radhošti už z dálky jeho typickou siluetu. Součástí siluety je od roku 1997 bohužel také stožár televizního převaděče. Dodnes nepochopím, jak někdo mohl tuhle hrůzu dopustit.
Tím, jak je hřeben vystrčen západním směrem v kombinaci s nadmořskou výškou, se Radhošť stal místem se skvělými kruhovými výhledy do okolí. Vidět jsou nejen Beskydy, ale také Valašsko, Jeseníky i s Pradědem, Malá a Velká Fatra či Roháče.
S Radhoštěm se pojí nespočet různých pověstí. Mnoho z nich souvisí s bohem Radegastem, jehož sochu daroval obci frenštátský rodák a sochař, Albín Polášek, který od 22 let žil v USA. Socha se od vrcholu nachází pouze 2,5 kilometru východním směrem, při postupu na Pustevny. Další kategorie pověstí je spojena s pseudokrasovými pískovcovými jeskyněmi, kterými je celý masív protkán.
Přístup
Pěšky
Možností je spousta. Nejjednodušší je dopravit se na Pustevny (lanovkou, autem, po svých) a pokračovat jednoduchým terénem po hřebeni (modrá, 4km). Další varianty jsou ze sedla Pindula (5 km), Dolní Bečvy / (7 km) a Rožnova pod Radhoštěm (9 km). Za sebe doporučuji trasu z Dolní Bečvy nebo sedla Pindula.
Na kole
Cyklotrasa vede z Rožnova pod Radhoštěm (č. 46) anebo z Trojanovic (č. 6016) na Pustevny. Odtud potom po hřebeni na Radhošť.