Hrad Bítov je pěkný a bezesporu stojí za návštěvu. My se ale dnes soustředíme na strmé skály v pravém údolním svahu řeky Želivky u soutoku s Dyjí. Vyrazte pěšky po zelené turistické značce.
Co je staré to je dobré
Když se pod Doutnou skálou rozhlédnete, spatříte staré odumírající stromy plné „poškození“ od broučích larev a výletových otvorů hmyzu, který lesáci tak rádi nazývají „dřevokazným“, zatímco ochránáři pro něj mají přízvisko „ohrožený“. V jedli se vyvíjí tesařík Acanthocinus reticulatus snadno rozeznatelný podle dlouhých skvrnitých tykadel a nenápadného šedavého zbarvení. Samičky mají hodně prodloužený zadeček. Pokud tohoto brouka skutečně potkáte, tak nejen, že byste si měli gratulovat ale ještě by bylo dobré nález ohlásit třeba na biologickém serveru www.biolib.cz A jásejte. Tento brouk tady skoro vyhynul, neb jej postihl nedostatek jedlí bělokorých, které se teď už naštěstí znova začaly spontánně množit. Příklad tesaříka je jen jedním z mnoha, staré stromy jsou důležité pro vývoj široké palety hmyzu. Takové setkání s tesaříkem obrovským (staré duby) patří mezi silné zážitky. Ostatně i mnohé z hub uvítají přítomnost odumírajících velikánů.
Na kole
Zmiňovaná lokalita je „co by kamenem dohodil“ od cyklotrasy Vranov nad Dyjí – Lančov – zřícenina Cornštejn – obec Bítov – hrad Bítov – Chvalatice – Zálesí – Vranovská pláž – Vranov nad Dyjí. Ubytování je možné v kempu Bítov, ale na kešku budete muset využít přívozu, půjčit si loďku, nebo dokázat, že jste fakt dobří plavci a drsní „kačeři“. Cyklistu mohou bez problémů využít zdejší lodní dopravu na trase Vranov hráz – Lančov – Bítov lamp – Bítov hrad. Důkazem, že cykloturistika získává na oblibě (a „cykloturistika“ jsou zajímavou kupní silou) lodě je skutečnost, že lodě přepravující pasažéry na Vranově jsou na cyklisty „zavedené“. Už samotná přítomnost přehrady ukazuje na širokou paletu sportovního vyžití. Od windsurfingu a skateboardistu, přes pěší i cykloturistiku až po možnost sbíhání přehradní zdi. K poslední, výrazně adrenalinové aktivitě aktivitě slouží nabídka specializovaných firem.
Metoda litého betonu.
„Betonová gravitační hráz postavená na řece Dyji je 298 metrů dlouhá a vysoká je 47 metrů nad údolím. Je to první betonová hráz v republice, která se stavěla metodou litého betonu,“ říká Stanislav Hába v televizním pořadu o Vranovské přehradě. A kdybyste vychytali extrémně hnusné počasí, ale měli sebou notebook a wifi připojení, mrkněte na film Zatopené osudy. Třeba poznáte místa, kde se zrovna pohybujete.
Tip na keškuGC2D095 To je ale vyhled! Keš je vzdušnou čarou blízko, ale zřejmě vám bude v cestě stát řeka. Dáte to? |