Vosky vhodné pro outdoorové a BC lyže

Vosky vhodné pro outdoorové a BC lyže

Článek je určen pro ty z nás co by se chtěli více dozvědět o možnostech mazání, druzích vosků, která se samozřejmě nedotkne specialit používaných u závodních týmů, ale přesto už může umožnit velice slušnou, jízdu terénem i sportovní jízdu. Tedy myslím tím snadné stoupání, jízdu, skluz rovinou i sjezdy ve stopě a také samozřejmě hlavně veškerý pohyb mimo stopy …

Článek je určen pro ty z nás co by se chtěli více dozvědět o možnostech mazání, druzích vosků, která se samozřejmě nedotkne specialit používaných u závodních týmů, ale přesto už může umožnit velice slušnou, jízdu terénem i sportovní jízdu. Tedy myslím tím snadné stoupání, jízdu, skluz rovinou i sjezdy ve stopě a také samozřejmě hlavně veškerý pohyb mimo stopy.

Každý si postupně z více či méně známých značek lyžařských vosků (Swix, Toko, Rode, Star, českého Skiva i dalších) vytváří různé sady a kombinace, určené pro své cesty podle získaných zkušeností a znalostí. Pomocí tohoto článku si tedy lze také doplnit další potřebné informace co ještě musíme sehnat a v čem už jsme dostatečně vybaveni.

Připomenu jen krátce vosky univerzální, pak ty důležité a nejpoužívanější tradiční, pro lyžaře pokročilejší kterých jsou ale také většinou nejširší řady, až po ty vhodné pro sportovní jízdu v upravené stopě. Vosky se v zásadě rozlišují podle své tvrdosti, ta má podstatný vliv na správném namazání, na tvrdý, ostrý sníh tvrdý vosk, na mokrý a měkký sníh vosk měkčí. Pro příklad zde uvedu publikované rozdíly v tvrdosti u tuhých vosků známého norského výrobce:

Žlutý

100

Červený extra

105

Červený

110

Červený speciál

120

Fialový

140

Modrý extra

600

Modrý

1400

Modrý speciál

1900

Zelený extra

2700

Zelený

3100

Zelený speciál

4100

Polar

4500

Rozdíly jsou to značné! Důležitou roli hraje ale vždy také vlhkost vzduchu, do 60 % se vzduch považuje za suchý, 60-80 % je normální, běžný, nad 80 % pak vlhký. Při velké vlhkosti se do vosků přidávají sloučeniny fluoru, v suchém vzduchu pak někdy i grafit, molybden apod. látky, které mají zlepšit hlavně dobrý skluz lyží. Samozřejmě přímo velmi mokrý sníh, firn při teplotách vzduchu nad 0 °C vyžaduje také speciální druhy vosků, klisterů. Led a hrubé sněhy pod nulou rychle a snadno sedřou tuhé vosky ze skluznice, používají se proto také klistery a skare vždy pro danou teplotu Všímejme si pozorně poznámek výrobce, pro jakou vlhkost vzduchu je ten který vosk určen, píše-li například do 55 %, opravdu myslí hlavně suchý vzduch a za velkého vlhka s namazáním spokojeni nebudeme i když doporučená teplota nám bude přesně souhlasit! Nemáme-li k dispozici ucelené řady vosků, pak řešení je použít nějaký univerzální vosk, který nás může z nejhoršího zachránit.

V ideálních podmínkách je asi nejlépe začít takto:
Na vždy pečlivě očištěnou skluznici, případně i skelným papírem zdrsnělou část skluznice určenou pro odraz, nejdříve naneseme a zažehlíme vosky označené „Base“, nebo u kratších tras mažeme, zažehlíme přímo už vybrané vosky, vždy ale v několika tenkých vrstvách, a všechny vždy dobře rozetřeme korkem, než nanášíme vrstvu další. Skluzné vosky na špičkách a patách lyží vyhladíme, případně drážkovačem upravíme. U nanášení klisterů nám většinou stačí jedna tenká vrstvička, nanesená ale v teple a teplým voskem. Venku v zimě a na studenou skluznici, většinou i mokrou, jsou s vytvořením tenké rovnoměrné vrstvičky velké problémy, řešením jsou klistery ve sprejích s houbičkou, jen je jich velmi malý výběr. Jinak je nutné klistery nanést na teplou lyži a v teple už doma, známe-li podmínky v horách, venku to pak většinou někde u auta, nebo na trase nezvládneme. Velmi pracné, ale přesto proveditelné je použití žehličky na suchý líh, je to pak většinou dost zážitek i pro okolí! Zde mají výhody lyže se skluznicí tzv. nowax, která se na stoupání nemaže, ale jízda na nich je pomalejší, tupější, což nám ale hlavně v neupraveném terénu nemusí příliš vadit. Všechna mazání bychom měli nechat před jízdou dobře vychladit na venkovní teplotu!

SWIX

Tradiční a v ČR velmi známý norský výrobce kvalitních lyžařských vosků. Má připravené různé sady vosků pro začátečníky, pokročilejší lyžaře, sportovce i špičkové závodníky.

Univerzální sady obsahují tuhé vosky, klistery i glidery ze všech vyráběných řad, 
Sada mini P0030 obsahuje vosky V40, V45, V60 a klistery K22N a K10; 
sada midi T0062F obsahuje V20, V30, V40, V45, V60 a klistery K22N a KR30 a glider F4; 
obě sady obsahují pomůcky na roztírání vosků a smývání starých. 
Můžeme vidět ještě i sadu tří vosků P 0020, 45 g, (jsou ale i jiné P a T sady i s klistery!)

Tradiční tuhé vosky (grip waxes), nově zjednodušená řada, dvojí teplotní rozsah, 45 g

V 05

bílý polar

jemnozrnný

–15 až –30 °C

 

 

padající

–12 až –25 °C

V 20

zelený

jemnozrnný

–10 až –18 °C

 

 

padající

–8 až –15 °C

V 30

modrý

jemnozrnný

–5 až –15 °C

 

 

padající

–2 až –10 °C

V 40

modrý extra

jemnozrnný

–3 až –10 °C

 

 

padající

–1 až –7 °C

V 45

fialový special

jemnozrnný

–2 až –6 °C

 

 

padající

0 až –3 °C

V 50

fialový

jemnozrnný

–1 až –3 °C

 

 

padající

okolo 0 °C

V 55

červený special

jemnozrnný

0 až –2 °C

 

 

padající

+1 až 0 °C

V 60

červenostříbrný

jemnozrnný

+1 až –1 °C

 

 

padající

+3 až 0 °C

Vosk VG 35 Base Binder, (oranžový obal, 45 g), se používá jako základní podklad pod tuhé vosky při abrasivním sněhu při teplotách -1 až -22 °C. Základový vosk ve spreji má označení V 90, 155 ml a doporučuje se pod tvrdé tuhé vosky.

Závodní, sportovní tuhé vosky řady Krystal (VR), 45 g,

VR 30

sv. modrý

–7 až –20 °C (padající a nový)

 

 

–10 až –30 °C (přeměněný, starý)

VR 40

modrý

–2 až –8 °C (padající a nový)

 

 

–4 až –12 °C (přeměněný, starý)

VR 45

sv. fialový (flexi)

0 až –2 °C (padající a nový)

 

 

–2 až –8 °C (přeměněný, starý)

VR 50

fialový

+1 až 0 °C (padající a nový)

 

 

0 až –4 °C (přeměněný, starý)

VR 60

stříbrný

+2 až 0 °C (padající a nový)

 

 

+1 až –2 °C (přeměněný, starý)

VR 70

červený klister

+1 až +3 °C (padající a nový)

 

 

0 až +2 °C (přeměněný, starý)

VR 75

žlutý klister (soft)

+2 až +5 °C (pouze padající a nový)

Univerzální, „rekreační“ klistery v tubě, 55 g a také ve spreji, 155 ml

K10

modrý (Ice)

–1 až –20 °C

K22N

Universal (VM)

–3 až +10 °C

K30

červený (wet snow)

+1 až +20 °C

K65

universální sprej s houbičkou

–5 až +10 °C

K70

červený, sprej s houbičkou

0 až +15 °C

Závodní klistery Krystal (KR) v tubě, 55 g,

KR 20

zelený

–3 až –25 °C (base) i jako podkladový

KR 30

modrý

0 až –15 °C (ice)

KR 40

fialovomodrý

+2 až –7 °C (coarse), podklad pro VR45/50

KR 50

fialový

+3 až –4 °C (flexi)

KR 60

červený

+5 až 0 °C (vario)

KR 70

žlutý

+12 až +2 °C (aqua)

Vosky na skluz, Glidery, nanášet za sucha, zaleštit či zažehlit

F 4 pasta s fluorem               +10 až –15 °C, různá provedení, tekutý i pevný vosk

Cera Nova           vosky v několika řadách, FC, HFBD, HF, LF, CH vhodné pro sport, závody.

Základový vosk pro impregnaci skluznice, 60 g a větší balení

BP88                    Baseprep Formula          pro základní přípravu a úpravy skluznic

Pro skluznice nowax se vyrábí prostředek Easy Glide v rozprašovači N03 80 ml, nebo na hadříku, N01 3 g jednorázově, aby se tato skluznice také chránila a lyže měly dobrý skluz!

Pro dřevěné skluznice milovníků tradičních běžek se snad stále vyrábí SWIX I21 Base Tar dehtová impregnace v oranžových plechovkách (Grundvalla, pine tar, apod.) 125 či 1000 ml.

Jako příklad uvedu postup mazání, který doporučuje pro běh(!) na dlouhé tratě náš distributor Swixu, pro padající a nový sníh, při teplotách kolem nuly a cestou výše i lehce pod nulou:

1. Skluzné zóny můžete nadrážkovat drážkovačem Swix T401 o hrubosti 0,75 mm. 
2. Zažehlete žehličkou do skluzných zón: 
a) sportovní varianta – CH 8 nebo LF 8, 
b) závodní varianta – LF 8 jako základ, HF 8 jako svrchní vrstvu. 
3. Po vychladnutí stáhněte vosk plastickou škrabkou a vykartáčujte. 
4. Zdrsněte mazací zónu smirkovým papírem o hrubosti #100 a zažehlete vrstvu modrého Swixu Extra (V40). 
5. a) sportovní varianta – po vychladnutí zažehlené vrstvy naneste 2 vrstvy modrého Swixu Extra (V40), které vyhladíte korkem. Potom přidejte buď fialový Swix (V50) nebo červený Swix Special (V55), který smícháte s modrým Extra a vyhladíte korkem ve dvou vrstvách. 
b) závodní varianta – po vychladnutí zažehlené vrstvy naneste 1 vrstvu modrého Swixu Extra (V40) a vyhlaďte ji korkem. Potom použijte Swix Krystal VR45 ve dvou vrstvách, které vyhladíte korkem. V případě velké vlhkosti vzduchu můžete použít Swix Krystal VR50 jako poslední vrstvu.

Sebou do ledvinky na přemazání si vezměte: 
a) sportovní varianta – Swix V55 červený speciál, korek a škrabku, 
b) závodní varianta – Swix Krystal VR60, korek a škrabku.

Moje poznámka: všimněte si, že vynechali vosk V45! Myslím, že takto pro turistickou jízdu, mimo běhu ve stopě, nikdo nemaže, uvádím to pro poučení a u sportovně nadaných, nebo jako návrh mazání pro zkoušku vytrvalosti v běhu ve stopě, těch méně zdatných. Na firemních stránkách Swix lze aktivovat program Wizard kde si lze přímo zadat teplotu a druh sněhu a jako výsledek nám navrhne optimální stoupací vosk, zkuste si to také!

TOKO

Švýcarský výrobce kvalitních lyžařských vosků prodávaných i v ČR. Má dobře připravenou sadu vosků, zvláště pro středně zkušené lyžaře, ve které se dá dobře orientovat a navíc vydal i kartičky s návodem jak mazat, pro jakékoliv sněhové podmínky. 
Udávané teploty jsou vždy teploty sněhu (!), vosky se nanášejí v tenkých vrstvách a pak nenamrzají! Obsah tuhých vosků je jen 32 g, tekutých klisterů 60 ml.

Jednoduchá, univerzální řada se nazývá Sportline a obsahuje jen 3 pevné vosky a 2 klistery. Řada Carbon je rozsáhlejší, obsahuje 6 pevných vosků, plus základový, 4 klistery plus také základový klister (Base). Kromě těchto vosků se pro naše využití hodí univerzální „Liquid“ klister s houbičkou a zcela univerzální větší vosk nazvaný Grip&Glide Klister.

RODE

Tento známý italský výrobce vyrábí vosky ve velmi široké škále, převážně u tradičních, klasických stoupacích tuhých vosků, tak i u tekutých vosků klisterů. Jsou někde na trhu v ČR!
Moje poznámka: Zajímavé je, že například v tuhých voscích je nabízeno 6 různých druhů modrých vosků, zdá se, že výrobce Rode ale ví proč je všechny stále všechny vyrábí! Toto široké rozpětí je pro opravdu přesný výběr vosků na nejrůznější druhy teplot sněhů, vzduchu a vlhkosti. Jen si umět vždy správně vybrat.

Maplus

Stále známější italský výrobce vosků pro závodní lyžaře, ale i outdoorové využití. V řadě Nordic najdeme celou řadu vosků tuhých i klisterů, včetně universální sady. Není mi známo jestli a kým je dovážen do ČR, hlavně zajímavá je řada Nordic, která je pro nás použitelná. 
Moje poznámka: s vosky značky Maplus zatím nemám žádnou osobní zkušenost.

Start

Finský výrobce lyžařských vosků který v řadě Classic nabízí široké spektrum pro nás použitelných tuhých vosků a klisterů. Přestože firma působí od roku 1981 v řadě tuhých vosků nechybí ani vosky vyráběné na tradičním dehtovém základě (terva), ale také samozřejmě i jejich syntetický ekvivalent, každý si pak může vybrat co mu vyhovuje lépe. Samozřejmý je nejnižší rozsah až do -30 °C, v severských zemích nutný. 
Moje poznámka: ve Finsku je zakoupíme běžně třeba i u benzínových pump a na jiných nečekaných místech. Zde v ČR také nevím je-li už k dostání i v obchodech.

Holmenkol

Německý známý výrobce kvalitních lyžařských vosků. Současný stav na trhu v ČR nevím, ale také někde bývaly nabízeny i vosky pro běžky. Má připravenou sadu vosků pro středně zkušené lyžaře ve které se dá také dobře orientovat. 
Moje poznámka: s vosky značky Holmenkol také nemám bohužel žádnou osobní zkušenost.

SKIVO

Tradiční a v ČR také velmi známý domácí výrobce lyžařských vosků (Druchema).

Univerzální tuhé, 40 g

Univerzál              modrý                            0 °C a nižší

Univerzál              červený                          0 °C a vyšší

Tradiční tuhé vosky, 40 g

Olympia                zelený                             –3 až –10 °C

Olympia                modrý                            0 až –5 °C

Olympia                fialový                            –2 až +2 °C

Olympia                červený                          0 až +3 °C

Tradiční klistery v tubě, 50 g, starší jsou tuby 100 g

Olympia                modrý (Skare)                0 až –6 °C, zledovatělý tvrdý sníh, podkladový vosk

Olympia                fialový                            –3 až +3 °C mokrý zledovatělý starý sníh

Olympia                stříbrný                           0 až +3 °C mokrý, hrubozrnný sníh

Olympia                červený                          nad nulou, jarní firn s vodou

Univerzální klistr v tubě, 50 g                    teploty kolem nuly, hrubozrnný sníh

Univerzální vosk na skluz, 35 g

Parafín univerzál    bílý                                 při všech teplotách, i podkladový pod skluzné vosky

Tradiční vosky na skluz, glidery (vhodné i pro sjezd a snowboardy), 35 g

Parafín                  zelený                             –5 až –15 °C

Parafín                  modrý                            –1 až –6 °C

Parafín                  fialový                            –2 až +2 °C

Parafín                  červený                          +1 a vyšší

Speciální vosky pro závodníky Skivo, pokud vím, nevyrábí. Vyrábějí také smývací roztok ve spreji (100 ml) vhodný na cestu, ale i v plechovce 800 ml. 
Moje poznámka: Výrobce Druchema zúžil sortiment, nevyrábí už světle zelený vosk, ani zelený klister, zřejmě nebyl odbyt! Nová teplotní řada je ale rozsahy teplot rozšířená, takže to snad lyžařům takto stačí. Smývací roztok je cenově velmi výhodný a také často potřebný!

Samozřejmě, že všichni výrobci vosků dodávají i různé doplňky, které usnadňují přípravu a mazání, většinou i celý servis lyží:
Vždy je to důležitý roztírací korek, někdy i pravý, dnes ale už většinou jen z pěnové umělé hmoty, na klistery pak roztírací špachtličku, dále smývací roztoky a různé utěrky. Někdy to je i kovová škrabka, cidlina na odstranění nánosů vosků a špíny, případně i zmrazků, máme-li špatně namazáno, dále i plastové (plexi) stěrky a škrabky. Na případné hrany existují také ostřiče, nutné zvlášť potkáte-li nějaký kámen, nebo velmi tvrdý led.

Důležitým doplňkem jsou také nějaká spolehlivá spínátka na lyže, ne všude dojedeme a při chůzi bez lyží, zvlášť ve větru, jsou svázané lyže k nezaplacení. Také různé kartáče a tkaniny na závěrečné vyleštění skluznice jsou v nabídkách výrobců, včetně drážkovačů pro úpravu skluzných zón, různé hrubosti. To ale spíš uplatní ti sportovně založení z nás.

Dříve byla populární žehlička na suchý líh (hexamin) na zažehlení vosků, dnes se používají elektrické s přesným termostatem, ale jak mám zažehlit vosk v outdooru někde u stanu nebo salaše se už dál nijak neřeší. Nutno dodat, že i žehličku na suchý líh občas ještě seženeme! Součástí výbavy by měl být i teploměr, v nějakém ochranném pouzdře, od oka teplotu odhadneme málokdo. Pozor na to, že některý výrobce měří teplotu sněhu, některý vzduchu a někdy pod nulou se měří teplota sněhu a nad nulou vzduchu! S vlhkoměrem jsem zatím v takto kapesním provedení zkušenost nezískal i když údaj pro volbu vosku je to také velmi důležitý. Elektronická provedení těchto měřidel jsou určeny do indooru a bojím se je zničit.

Smývat staré vosky někde na cestách také lze samozřejmě třeba i benzínem z vařiče, jen pozor na hořlavé páry a hořlavinou nasycené hadry, ale nesmíte zapomenout i na to, že takto se základní vosk vymyje rozpouštědly i ze struktury skluznice a musíme impregnaci pak po návratu obnovit! Náš výrobce dodává směs lakařského benzínu s toluenem a xylenem ve spreji a ve velké plechovce. Smývací roztok nemusí být jen tekutina, ale i může mít podobu želé. Také se dodává prostředek na očištění a ošetření rukou po mazání lyží. Hadr je nejlepší používat lněný, nebo takový co nepouští chloupky.

Pro zlepšení přilnavosti vosků se někdy smirkovým papírem zdrsňuje hlavně ta část skluznice kde se mažou stoupací vosky. Smirkové papíry se používají v rozsahu hrubosti #80 až #180. Přípravě lyží před jízdou lze v domácím prostředí věnovat patřičnou péči, ale v outdooru s tím jsou většinou problémy, takže na vícedenních cestách, tam jsou nejlepší asi stoupací šupiny na skluznici. Tyto lyže většinou označené jako nowax jsou ale vždy tupější ve skluzu, než ty hladké a dobře namazané! Jejich skluz značně vylepšíme, když parafinovými vosky alespoň upravíme špičky a paty lyží, nebo sprejem nejlépe celou skluznici. Někdy ale i tyto lyže se šupinami podkluzují a tak se mi i u nowax osvědčilo je pak lehce máznout přes šupiny, pro daný sníh příslušným stoupacím voskem a bylo po problému. Po návratu je nutné ale pečlivě zbytky stoupacího vosku ze šupin vyčistit, aby pak za jiných sněhových podmínek snadno nenamrzaly. Od skialpinistů si lze vypůjčit také ten nejužší stoupací pás, jen bývá problém s jeho sehnáním a vyrovnat se s cenou.

Je na posouzení každého, zda si pořídí a bude sebou vozit i náhradní špičku na lyže. Dřív to bývala nutnost, dnes jsou lyže pevnější, ale dost jsem jich už viděl také zlomených, na náročnější výpravy si ji proto vozím také i když jsem ji zatím nepotřeboval. Šířku si vyberte podle vlastních lyží, bývají obvykle k dostání dvě šířky.

Oprava vázání také může být na cestě problém, důležitá je jeho kontrola a dotažení šroubů před odjezdem, a raději i pevný šroubovák a nůž sebou. Kontrolu zaměříme i na hole, zvlášť před novou sezónou, občas se také skrytě poškodí a ztráta talířku nebo poutka nepotěší.

Zkušenosti čtenářů

P. Krupka

Finské vosky Start, v článku jen zmíněné, se snad už konečně objeví i u našich obchodníků, na SportPrague05 jsem objevil jejich distributora do ČR! Prý už nyní na nich jezdí také naši biatlonisté. Jak jsem v článku psal, dělají jak běžné syntetické vosky, tak i stále dehtovou (Tar Classic) řadu pro její unikátní vlastnosti na novém sněhu a při velké vlhkosti, zledovatělé stopě. Lyžaři prý stále žádanou!
Pozoruhodný je také jejich nový systém nanesení vosku, stoupacího, či odrazného pomocí nalepovací pásky StartGripTape jejíž 5m kus, podle výrobce vystačí až na 250 km jízdy. Nanesená vrstva vosku je teplotně dost univerzální, určená je pro teploty +5 až -20 °C, no asi ideální pro ty co jim mazání dělá trvale problémy.

Joe

Rozpětí od tekoucí břečky až po krystaly, které se třením o skluznici ani nenataví v jednom vosku? Odrazný vosk, který vydrží 250km? Ehm, já vím, že jsem tu za skeptika a zpátečníka, ale tohle se mi FAKT nechce věřit… Kdo to k nám dováží? Moc rád otestuju;-)

P. Krupka

Já vím jen to že pásky je v kazetě 5m pásky, to je při použití dejme tomu 50cm do stoupací zóny je na 10 použití na těch 25km což zní už reálněji 😉
Znám pouze dovozce, musím zjistit víc podrobností, kdy komu a kam dodává do obchodů! Zatím jsem vosky Start prodávat nikde neviděl. Taky bych tu pásku chtěl vyzkoušet…

Joe

Jo, ale 5 metrů po 50 cm je na deset lyží, nikoliv 10 párů lyží:-D No, dejme tomu 50km, i když to je hranice na měkkém sněhu pro dobře zažehlené vosky…
Ale jeden vosk, který bude dostatečně lepit na týden starém přemrzlém sněhu a přitom nebude lepit na padajícím sněhu kolem nuly, to bude podobná haluz, to bude spíš sada pásek, ne?

P. Krupka

Není to žádná sada, jen jedna univerzální páska a také je možné si k ní pořídit i pásku snímající starý vosk, prostě odstraňovač vosku. No taky nevím jak spolehlivě a za jakých podmínek funguje a rád bych to proto i já testnul! Takovýhle univerzál by pak směle konkuroval protismykům všech druhů …
S těmi 250 kilometry to uvádí výrobce, no asi za laboratorních podmínek, jako se uvádí třeba výdrž baterií.

P. Krupka

Tak jsem mezitím zjistil, že vosky Start prodávají sport prodejny ve Strakonicích na Volyňské ul. a v Bruntále na Okružní. Jestli ale ony mají i GripTape nezaručuji! Tolik jen mé info, zkušenosti které tam někdo získáte napište sem do diskuse, ceny vosků také bohužel neznám, ale ve Finsku byly v přepočtu na Kč dost drahé. Jak se vosky osvědčí jsem docela zvědav, značka to v ČR zatím příliš známá není.

efec

zkušenosti, které mám. Na snězích kolem 0 ještě drží, ale kolem +1-+2 to přestává fungovat. Na firnech nedrží vůbec. Takže pokud se takto nezmění sníh, pak jsou vhodné, nemám zkušenosti s -7 a méně.

P. Krupka

Náš výrobce vosků Skivo rozšířil nabídku o parafínovou pastu, určenou pro sjezd, snowboard, skate ale také je vhodná, jak jsem předpokládal pro mazání běžek s protismykem! Tyto lyže často označované jako nemazací či NoWax je nutné pro dobrý skluz a nenamrzání skluznice a protismyku mazat něčím na parafínovém základě. Doposud jsem používal zahraniční vosky a tak jsem byl zvědav na tuto českou novinku. Čerstvě jsem ji sehnal na SportPrague a hned v neděli i vyzkoušel! Je to ono, nanáší se to dobře i při -5 stupních a i po 3 hodinách jízdy stále parafín na skluznici byl. Vosk je ve 40 g tubě s molitanovým aplikátorem a je bílý či bezbarvý. To trochu na bílé skluznici mate, co je natřeno a co ne. Také cena 70 Kč vzhledem k cenám ostatních vosků Skivo se mi zdá příliš vysoká, 50 Kč by byla cena určitě přijatelnější ;-))
Přesto je to poloviční cena oproti konkurenci a službu to udělá, alespoň u BC lyží, dobrou, což jsem i vyzkoušel.

skalp

Vosky START se dají sehnat i v e-shopu. Na trenérském školení nám udělali prezentaci všech jejich výrobků včetně školení o mazání. Zatím jsem od nich ale nic nevyzkoušel. E-shop: http://www.startskiwax.cz/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: