Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Vosky bez fluoru: jak maže lyže biatlonová reprezentace?
27. 2. 2024
Radka Šmahelová
Letošní mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě se muselo obejít bez škodlivých vosků s obsahem fluoru. Namazat správně bez fluoru se ale ukázalo tak trochu jako alchymie. Reprezentační servismani radí, jak namazat běžky „šetrněji“ k přírodě.
Mistrovství světa v biatlonu, které letos po 11 letech hostilo opět Nové Město na Moravě, je za námi. V přetrvávajícím dešti odvedli neuvěřitelnou „práci“ desetitisíce fanoušků, pořadatelé, ale také servisáci jednotlivých týmů. I když to tentokrát byla často alchymie – od letošní sezony totiž platí, že se profesionální lyžaři a biatlonisté musejí obejít bez vosků s obsahem fluoru. Ty totiž škodí zdraví i životnímu prostředí.
Zákaz vosků s fluorem
Namazat správně bez fluoru je náročné zejména ve vysokých teplotách, které na šampionátu panovaly, a tak Ondřej Rybář, sportovní ředitel českého biatlonu, ne nadarmo po úvodním propadáku české smíšené štafety kroutil hlavou, že lepší už by snad byla i paštika Májka od hlavního sponzora Hamé. Naštěstí k tomu nemuselo dojít a český servis se mázou postupně vyrovnal kvalitě mnohem větších týmů jako Norsko či Francie – což jsme krásně mohli sledovat na svištících lyžích Tomáše Mikysky jak v individuálu, tak v mužské štafetě.
Zákaz použití vosků s fluorem je předmětem neustálých diskuzí a pozávodních rozhovorů od startu letošního ročníku Světového poháru v Östersundu. Například podle biatlonové legendy Oleho Einara Björndalena tak biatlon přestal být „férovým“ sportem a ještě větší výhodu získaly biatlonové velmoci, které si mohou dovolit investovat do vývoje a širokého týmu.
Do jisté míry nám toto na mistrovství světa potvrdila dominance Norů a Francouzek, na druhou stranu však Norky zcela vybouchly, Francouzi daleko zaostávali za výsledky svých souputnic a Švédsko odjelo pouze se třemi medailemi. A že ne všechno je jen o máze potvrdila i estonská ženská štafeta, která skončila na senzačním 4. místě, či Lotyš Andrejs Rastorgujevs, stříbrný v závěrečném masáku.
Nebezpečí pro zdraví i přírodu
A proč vlastně fluor končí? Jeho sloučeniny, které se ve voscích používají, zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí, poškození jater, rakoviny a hormonálních problémů. Škodí jak zdraví servismanů, tak přírodě, do které se otěrem z lyží dostávají. Například v okolí norského střediska Holmenkollen výzkumníci objevili vysoké množství fluorových sloučenin v těle žížal, fluor se ale dostává do celého potravního řetězce.
Reprezentační servismani radí
Pokud tak rádi jezdíte na běžkách, ale zároveň se chcete chovat šetrněji ke svému zdraví i k životnímu prostředí, sáhněte v obchodě po voscích bez fluoru. Jak vybírat a na co při přípravě běžek nezapomenout? Tady je několik tipů od servismanů české biatlonové reprezentace.
Raději víc levnějších vosků. Vosky bez fluoru fungují v užším spektru teplot, je tedy pravděpodobnější vyšší chybovost a u klasických lyží častější přemazávání. Raději než pár drahých vosků radí profesionálové koupit kompletnější sadu levnějších, abyste jich měli připravenou širokou škálu. To vám umožní přizpůsobit se aktuálnímu stavu na trati a nebudete zbytečně plýtvat drahým materiálem.
Teplota je základ. Ale která? Lepší než teplotu vzduchu je měřit teplotu sněhu. Proto si kupte speciální teploměr, který stojí pár stokorun. Ale pozor! Vosky často nemají jasné značení – některé udávají teplotu vzduchu, jiné sněhu.
Žehlička je jistota. U tuhých vosků zapomeňte na postupy typu „rozmažu to tam za studena rukou nebo hadrem a zbytek se po skluznici postupně rozjede“. Vždy použijte žehličku a kupte si raději kvalitnější s přesným nastavením teploty, ať si nespálíte skluznici. Některé vosky se roznášejí pomocí tzv. roto woolu, ale i profesionální servismani tento postup využívají jen v určitých specifických případech.
Tekuté vosky vám ulehčí práci, ale… Vedle tuhých parafínů, které se upravují žehličkou, existují i tekuté vosky. Ty se nanášejí hubkou a nezažehlují se. Je to jednodušší, ale pozor, na lyžích vydrží mnohem menší vzdálenost. Tekuté vosky mají životnost třeba jen 10 km, tuhé a kvalitně zažehlené několik desítek kilometrů. Volte tedy podle toho, na jak dlouhou trasu se chystáte.
Jedna vrstva stačí. Občas se dočtete, že se dá nanášet několik vrstev. Když je lyže kvalitně připravena, stačí jedna vrstva – ta poslouží dostatečně. I profíci to tak dělají.
Čistota především. Nepodceňujte vyčištění běžek. I drobné nečistoty, které před voskováním necháte na skluznici, mohou zruinovat vaši snahu „aby to jelo“. Profíci doporučují běžky vyčistit hned po jízdě a ne ve spěchu ráno před voskováním.
Nezapomeňte na vybavení. Žehličku už jsme zmiňovali, ale nezbytné jsou i další pomůcky jako škrabka, kartáč, roztok na čištění skluznice neboli smývač a také speciální čisticí papír. Pokud chcete mít dobře připravenou lyži a nezničit si skluznici, zapomeňte na malířskou špachtli a technický benzín.
Závěrem: Pokud použijete práškový vosk s fluorem, vždy při voskování používejte respirátor nebo jinou ochranu dýchacích cest.
Májka: chutná svačinka do hor, která zasytí
Na běžkách, výpravách do hor, ale i při běžných zimních výletech s dětmi – všude zažene hlad oblíbená paštika Májka od Hamé. Tato chutná svačinka, na které vyrostlo již několik generací, nás doprovází již od roku 1966. Díky praktickému balení stačí pouze odtrhnout víčko a mazat. Tak na ni při balení batohu nezapomeňte!
Značka Hamé je hlavním partnerem České biatlonové reprezentace a fandí všem českým závodníkům během probíhajícího Mistrovství světa v biatlonu.