Nemáme moc moderních technických památek, kterým by turisté fandili se stejným nadšením jako hrádům, zříceninám a horolezeckým terénům. Světlou výjimkou je i přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Leží v Hrubém Jeseníku, v chráněné oblasti, kvůli které její stavba dostala jasný příkaz: všechny provozy umístit pod zem.
Když přehradu koncem 70. let 20. století začali budovat, ozývaly se kritické hlasy, ale výsledek – rozlehlé jezero s čistým, zelení znovu oživeným okolím je srazilo takřka na nulu. Vodní dílo, uvedené do plného provozu v roce 1996, se skládá ze dvou nádrží, Horní leží přímo na vrcholu Dlouhých strání v nadmořské výšce 1350 metrů, Dolní přehrazuje Divokou Desnou a leží v nadmořské výšce 824,7 metrů. Koupat se v nich není dovoleno koupání, zato se můžete podívat do provozních útrob. K Horní nádrži se autem nedostanete, platí zákaz, ale od roku 2009 jezdí k „sedmému divu republiky“ návštevnické autobusy. A pokud už tu budete, rozhlédněte se po okolních tisícovkách, tyčí se tu včetně Praděda.
Vodopád na Dlouhé Desné
V sedle mezi Horní nádrží Dlouhých Strání a Mravenečníkem pramení Borový potok. Pokud se podél něj vydáte, narazíte na kaskádu vodopádů, jejichž král, nejvyšší v šumperském okrese, měří 8 metrů. Pěší turisté se k němu dostanou snadno, kolaři, kteří se vydali po cyklotrase mířící údolím Divoké Desné k Dolní nádrž, potřebují k němu od značené trasy odbočit. Dělí je od něj sice jen kilometr, ale posledních 500 zvládnou rovněž jen pěšky.
Papír z Velkých Losin
Papírnu v prosorách bývalého mlýna založil Jan mladší ze Žerotína už koncem 16. století, dodnes se o tom mimo jiné dochovalo svědectvá v podobě průsvitky s erotínským evrbem. Manufaktura přežila i časy průmyslové revoluce, kdy ruční dílny všeho druhu zanikaly jedna za druhou. Co víc, ta ve Velkých Losinách vydržela až dodnes, a tak tu pořád můžete sledovat tradiční výrobu papíru ze směsi bavlny a lnu.
Více informací naleznete na stránkách eletrárny.
Článek vyšel na cestovani.lidovky.cz.