Hlavním úkolem vložky do spacáku je udržení spacího pytle ve větší čistotě. Díky možnosti praní jen samotné vložky prodloužíme i životnost spacáku, který není potřeba tak často čistit nebo prát. Vložka Reactor Thermolite Liner jde však ještě dál…
Údaje výrobce:
Materiál: Thermolite
Rozměr: 210x90cm
Rozměr ve složeném stavu: 8×13 cm
Hmotnost: 265 g
Infocena: 999 Kč
Dodává: Warmpeace
U nás bývá už zelená tráva, ale Alpy mají ve vyšších polohách s množstvím sněhu ještě co nabídnout. Počasí tam člověka často zažene do tepla horské chaty nebo Winterraumu. Může se snadno stát, že budete nuceni v chatě přenocovat nečekaně, odkázáni pouze na erární deky. Ty kromě nepočítaných turistů hostily i zrovna takové množství prachu, roztočů a kdoví jakých dalších mazlíčků. Je mi jasné, že tímto testem asi nezaujmu ty, kteří problematiku hygieny v horách příliš neřeší (nic proti nim). Řešením a přínosem může být pro cestovatele a turisty, kteří nocují na chatách a nechtějí s sebou zbytečně nosit celý spacák, použití lehké vložky do spacáku. I když v kontextu článku to docela pobaví. Jde o test vložky do spacáku a já vás nabádám nechat spacák doma.
Pravda ovšem je, že posláním vložky do spacáku je skutečně ji jako vložku do spacáku používat. Jejím hlavním úkolem je udržení spacího pytle ve větší čistotě. Díky možnosti praní jen samotné vložky prodloužíme i životnost spacáku, který není potřeba tak často čistit nebo prát. Vložka Reactor Thermolite Liner jde však ještě dál. Právě z tohoto důvodu jsem si ji oblíbil a nabízí se tak její použití singl – tzn. bez spacího pytle. Stačí se tak do ní nasoukat a pak s radostí skočit pod erární deku na chatě. Díky použitému materiálu Thermolite od světoznámého výrobce DuPont pomáhá i ke zvýšení tepelného komfortu o několik stupňů. Podle údajů výrobce by se použitím testovaného modelu měl zvýšit tepelný komfort až o 8 °C. Je použito velmi jemné duté vlákno, které kombinuje odvod potu a rychlé schnutí se zvýšenou izolační schopností. V neposlední řadě má použité vlákno také vysokou pružnost. Ostatně pro tyto vlastnosti je toto vlákno často používáno i při výrobě funkčního prádla do chladného počasí.
Pocit na těle je samozřejmě značně subjektivní záležitost, ale pro mě osobně je vložka velmi příjemná, připomíná jemnou bavlněnou pleteninu. Ani zmiňované vlastnosti vlákna, jako je rychlé schnutí a celková funkčnost materiálu nejsou plané řeči opsané od výrobce. Pod pojem ,,funkční tkanina“ se dnes dá skrýt ledacos, o tom snad ani není třeba hovořit. Ale podle mých zkušeností bych řekl, že je materiál Thermolite opravdu ,,funkční“ v tom pravém slova smyslu. Jsem sice nadšenec do outdoorových novinek, ale taky od přírody skeptik. Proto se vždy dívám se značnou rezervou na nejrůznější údaje výrobců. Teplotní údaj této vložky nevyjímaje.
Nemůžu a ani si netroufám říct, jestli je údaj o zvýšení tepelného komfortu až o 8 °C přehnaný nebo ne. To je spíš úkol pro testovací figuríny v nějaké akreditované zkušebně. Logicky je jasné, že ve vložce mi bude tepleji než bez ní. Při vložení do spacáku vytvoříme mezi tělem a spacákem další izolační mezivrstvu, která plní jak hygienickou, tak i izolační funkci. Dojde tedy opravdu ke zlepšení tepelného komfortu o několik stupňů, ale přesné číslo opravdu nemohu říct. Jakousi zodpovědnost v sobě má i dodavatel, který na svých stránkách uvádí místo přesného teplotního údaje pouze to, že vložka rozšíří komfort spacího pytle o několik stupňů.
Střihově si testovaný model Reactor zachovává jednoduchý a léty osvědčený způsob konstrukce. Jedná se v podstatě o vak ve tvaru spacího pytle o rozměru 210 x 90 cm, do kterého si vlezeme před nasoukáním se do spacáku či pod deku. Díky dostatečné pružnosti se vložka přizpůsobí různým postavám (tuto pružnost si zachovala po celou dobu testu). Vady v kvalitě švů se mi také nepodařilo odhalit. Mechanickou odolnost ukáže tak jako vždy hlavně delší čas a způsob používání. Horní konec vložky se stahuje klasicky přes šňůru s brzdičkou. Z vložky tak lze po stažení vytvořit mumii, do které neproklouzne ani myš. Když píšu s brzdičkou, tak myslím opravdu s brzdičku a to jen proto, že větší zdrobnělinu pro brzdu v českém jazyce neznám. Většina výrobků firmy Sea To Summit hraje na co nejnižší hmotnost a ne vždy se to vyplatí. Po několikerém použití se mi totiž tato malinká brzdička doslova rozpadla v ruce. Osobně jsem po důkladném počítání finančních nákladů a hmotnosti batohu dospěl k revolučnímu závěru. Obětuji nelidských 5 Kč a ponesu o cca 1 g větší hmotnost! Proto jsem si v potřebách pro švadleny koupil novou brzdu a tím myslím brzdu. A hle, brzdí, funguje a nerozpadá se.
Dodávaným příslušenstvím k vložce je její obal, do kterého ji lze poměrně komfortně nasoukat. Vložka složená v tomto praktickém obalu pak velikostí i tvarem připomíná roli toaletního papíru, na který by šel prázdný obal taky jistě použít. Nemusím snad ani popisovat jaká ,,frajeřina“ je s sebou do přírody vozit toaletní papír v obalu ze silikonizované Cordury. Už se sám těším jak s tímto patentem sklidím úctu mužů i obdiv žen.
Závěrem pár slov. Reactor Thermolite Liner je vložka do spacáku, která použitým materiálem překračuje pouze hygienickou funkci. Dokáže nabídnout i zvýšení tepelného komfortu a hlavně další zmiňované výhody. Poškození brzdičky na stahovací šňůře bych jí prominul. Jsem zkrátka rád, že ji mám. Hlavně pak z důvodu jak jsem vyzrál nad kamarády, kteří s sebou do Winterraumů stále tahají spacák – chachá.
© Svět outdooru, test jaro 2010, text: Karlos, foto: Karlos a Honz