Během zemětřesení v září roku 2011 došlo vzájemným posunem litosferických desek k vyzdvižení nepálské hory Himalchumi o rovných 151 m! Tím se stala patnáctou osmitisícovkou. Radek Jaroš bude zřejmě prvním horolezcem na světě, který vyleze na všech 15 osmitisícovek.
Himalchumi sloužila jako refernčí hora výzkumného projektu Ev-K2-CNR pod vedením Prof. Ardina Despia. zabývajícím se měření výšky hor nejpřesnější GPS metodou. V září loňského roku vynesl šestičlenný tým na vrchol GPS měřící stanici WILD a 15 kg těžké měřické cíle pro současně probíhající velmi přesné délkové a úhlové měření. Celá akce trvala několik týdnů, během kterých došlo k opakovaným výstupům na vrchol.
Tým se při zpracovávání výsledků domníval, že při měření nastala chyba. Výsledky totiž ukazovaly výraznou plusovou odchylku od původních hodnot. Po několikaměsíčním ověřování výsledků a přeměřování však došli k závěru, že měření je správné a hora vyrostla o rovných 151 m, tedy na výšku 8044 m n. m. Himalchumi se tak oficiálně stala 13. nejvyšší horou světa.
O tom, co způsobilo tak výraznou změnu nemá tým profesora Despia pochybnosti. Během několika posledních větších zemětřesení došlo k postupnému podsunutí jedné litosferické desky pod druhou a tím k vyzdvižení celé hory. „Není vyloučen nárůst výšky i okolních vrcholků, dokonce je velmi pravděpodobný!“ dodal profesor. „Budeme s měřením pokračovat i na ostatních vrcholech a tím zmapujeme všechny výškové změny, které v této oblasti nastaly.“ Kromě zařazení Himalchumi mezi osmitisícovky můžeme očekávat daší geografické změny, které budou mít bezpochyby dopad na celý horolezecký svět.
Na tuto novinku velice pružně zareagoval český horolezec Radek Jaroš, který se nechal slyšet, že ještě v této sezóně hodlá pokořit vrchol Himalchumi. Stane se tak prvním lezcem na světě, kteří pokoří všech 15 osmitisícových vrcholů.