Dokonale asfaltovaná Rýnská stezka je rájem bruslařů a vede hlubokým údolím mezi Švýcarskými Alpami a pohořím Rätikon, míjí Lichtenštejnsko a ústí u rozlehlého Bodamského jezera. Ve 4 etapách po břehu Rýna a Bodamského jezera je možné urazit svižných 200 km. Trasu si můžete rozložit na více dní a využít též nově vzniklých skatelines jak podél Rýna a v jeho okolí, tak i kolem celého Bodamského jezera.
Foto: Switzerland Tourism
Od Bregenzu, metropole rakouského Vorarlberska na břehu Bodamského jezera, pokračuje vlídnou rovinatou krajinou podél jižního břehu jezera s četnými možnostmi koupání a občerstvení. Na německé straně jezera vede naše cesta do Kostnice (Konstanz) a přes ostrov Reichenau s pěknými stezkami dále do Stein am Rhein a k Rýnským vodopádům u Schaffhausenu (404 m). Stezka nás vede mnoha vinohrady, jablečnými sady a malebnými městečky a nesčetněkrát zavítáme bezprostředně k jezeru a dopřejeme si koupel a relaxaci s příjemnou podívanou na siluety velehor.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Další dny probruslíme in-linový ráj na švýcarské straně jezera. Nese výmluvný název Skater’s Paradise Thurgau a zážitek z jízdy je zde umocněn pocitem, že se proháníme po trasách mezinárodních bruslařských závodů. Na výběr máme tři trasy:
„TKB Apple Trail“ z Kostnice přes Romanshorn do Rorschachu (30 km);
„TKB Lake Trail“ z Romanshornu do Hornu a zpět podél jezera (37 km);
„TKB River Trail“ z Romanshornu podél řeky Thur do Frauenfeldu (22 km).
Orientace je snadná – jednak je zachycená v mapě, kterou jsme zdarma získali v turistické kanceláři, ale hlavně je bruslostezka přehledně a jednoduše značená symbolem brusle v plné šipce. Každou chvíli narazíme na kilometrovník a navíc jsou na větších křižovatkách i jednoduché a přehledné mapy. Podél TKB Apple Trail vede regionální železnice, takže místo sběrného vozu se nabízí hezky stylově po Švýcarsku využít vlaku. A to klidně bez přezutí…
Bodamské jezero (německy Bodensee) je dlouhé 68 km, až 14 km široké a 252 m hluboké. Odpradávna vyhřívá alemanské Předalpy svou teplou vodou, proto přitahovalo osadníky už v prehistorické době. Vodní plocha patří Švýcarsku, Rakousku a Německou. Původně sahalo jezero až do údolí Rýna a na druhé straně až k jezeru Walensee, dokonce i Curyšské jezero patřilo k tomuto obrovskému vnitrozemskému moři. Až v době ledové ho ledovce rozdělily morénami a současně vymodelovaly mírné hřebeny kopců kolem. Přestože Rýn přivádí do jezera rok co rok asi 12 miliard kubíků vody, trvalo by 5 let, než by prázdné jezero zaplnil. Pro 3,5 miliónů lidí je jezero životně důležitou zásobárnou pitné vody. Uprostřed leží malebné ostrůvky Mainau a Reichenau. Zatímco Reichenau sloužil jako centrum křesťanství celého jižního Německa a dnes je široko daleko známý jako ostrov zeleniny, Mainau se díky bujné vegetaci stal ostrovem květin. Citróny a pomeranče jsou zde stejně samozřejmé jako banány a palmy či exotické stromy. Pěstování růží a výstavy jiřin patří k programu návštěvníků ostrova. Díky mírnému podnebí se na dlouhých úsecích jezerních břehů pěstuje ovoce. Kolem Hagnau, Meersburgu a Birnau se na kamenitých jižních svazích pěstuje vinná réva, především odrůd Müller-Thurgau a rulandské. |
Grand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO. Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com. |
Irena Špringlová: majitelka sportovní CK Trip