V poslední době jsou média zaplavena články s palcovými titulky hlásajícími napadení člověka vlkem. Jedná se o dramatizování a neúměrnou medializaci tohoto problému, ještě jako důsledek odeznívající prázdninové „okurkové“ sezóny? …
V poslední době jsou média zaplavena články s palcovými titulky hlásajícími napadení člověka vlkem. Jedná se o dramatizování a neúměrnou medializaci tohoto problému, ještě jako důsledek odeznívající prázdninové „okurkové“ sezóny? Pravdou je, že ještě donedávna v Evropě vyhubený vlk, je v současnosti opět přítomen v mnoha evropských zemích. Někdy v osmdesátých letech byl do přírody znovu vypuštěn ochránci přírody. V našich krajích se s ním tak můžeme setkat např. v Jeseníkách, na Šumavě a poté samozřejmě u našich sousedů, na Slovensku, zejména v oblasti Tater. V západní Evropě tomu není jinak. Tak například nedávno informoval německý Bild o napadení pasáka ovcí ve francouzských Alpách. 56 letý Aimé Ségur pásl svých 400 ovcí nedaleko francouzské alpské vsi Isola a chystal se na svačinu. „Právě jsem pil z jedné studánky, když z lesa vyběhla vlčice s mládětem. Smečka mě okamžitě napadla. Vlčice mě chtěla kousnout a vyškrábat oči drápy. Spadl jsem na zem a praštil jí klackem. Nechala toho a utekla“. Pak ale přišel ke slovu mladý vlk. Ten muži roztrhl lýtko v délce dvaceti centimetrů. Nakonec vlky zahnali až ovčákovi psi.
Pro další příklad nemusíme chodit daleko. O několika napadeních v našich krajích informoval také domácí tisk. To pravděpodobně poslední se odehrálo 12. srpna v oblasti Liptovského Mikuláše. Napadený, trenér Kanoe klubu Opava, Jiří Mruzek to odnesl poraněným temenem hlavy a natrženým ramenem. Muž se rozhodl, že přenocuje v lese, poblíž vesnice Ilanová. K přenocování si vybral výše položenou horskou louku řídce porostlou vysokými smrky. Pod jedním z nich se uložil do spacáku. Asi hodinu před půlnocí ho ze spánku vyrušil dech. Vlk měl hlavu přímo nad ním a muž zpanikařil. V zákrytu stál ještě jeden vlk. Muž se pokusil rychle vstát, ale první vlk okamžitě zaútočil. Zakousl se do hlavy a strhl z ní kus kůže a hned odskočil. Muž mu již duchapřítomně nastrčil pravou ruku a poté co se mu do ní vlk zakousl, začal jej mlátit do čenichu bundou kterou držel v druhé ruce. Vlk se poté pustil a spolu s tím druhým se ztratil. Vše se odehrálo v tichosti, bez jakéhokoliv zavrčení, během několika desítek vteřin. Muž byl poté ošetřen a hospitalizován na chirurgii v Liptovském Mikuláši.
Jiří Mruzek vylučuje že by se jednalo o psy. Na vojně působil po dva roky jako psovod. Nejdříve si myslel že se jedná o divoká prasata, když ale poodhrnul cíp spacáku kterým měl přikrytou hlavu, uviděl čtyři nohy porostlé stříbřitě šedou srstí. Jak řekl: „Vlezl jsem jim do revíru a útok přičítám jejich překvapení a následného šoku. Možná měli poblíž mladé“. MVDr. V. Merlík z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd v Brně k tomu řekl: „Pakliže to byli vlci, útočil zcela jistě samec, vlčice ho jistila. Protože vlčí pár zůstává s mláďaty do konce srpna, pak se mladí osamostatní a k rodičům se opět připojí před zimou. Myslím že je bránili“. Například ale zoolog Správy Tatranského národního parku Jozef Radúch celé události příliš nevěří a předpokládá, že šlo o vzteklé psy.“Případ, že by vlci zaútočili na člověka, se v Evropě ještě nestal (přesněji byl naposled zaznamenán někdy ve středověku – redakce). Praxe je taková, že vlk při setkání se člověkem prchá, vysloveně se ho bojí“ dodal ochranář.
Těžko nyní posoudíme zda šlo o vlky, nebo psy a na čí straně je pravda. Nehodláme brojit ani proti vlkům. Vlk byl a je přirozenou součástí přírody, ke které by se měl člověk chovat citlivě a s úctou. Každopádně je všeobecně platné, že vlk jen tak bezdůvodně nenapadá člověka. Vždy musí mít nějaký pádný důvod, například v případě nenadálého překvapení a obrany mladých. Jak dodává náš slovenský kolega S. Hruškovic, jediný oficiálně zaznamenaný případ na Slovensku hovoří o pokousání bači vlkem v momentě kdy bránil ovce. Pokud by jste byli účastníky podobného napadení a jednalo se o vlka, je dobré vědět jak se chovat a zbytečně nepanikařit. Vlci mají silný ochranný kožešinový límec a jejich hřbetní obratle jsou silně obaleny svalovinou, nelze jim proto zlámat vaz jako psům. Lépe než se nechat potrhat je nastavit vlku jednu ze svých paží (nejlépe tu nedominantní), nebo lépe klacek. Po zakousnutí do předloktí nebo klacku s ním padněte na zem a sevřete mu vší silou zadek. Snažte se mu přitisknout zadní nohy k sobě, bude se snažit vymanit, a druhou rukou ho vší silou bijte do čenichu. Další citlivá místa jsou oči a také má na stranách pod žebry nechráněné slabiny, tam ho můžete úspěšně zasáhnout i nožem.
v textu použity úryvky a krátké citace z tisku (Bild, ZN, Blesk a další)
Vlka na Šumavě bych hrozně chtěl vidět. Bohužel se mi to asi hned tak nepodaří, jelikož tam ve volné přírodě žádní nejsou. Takže jediná možnost je zoopark v Bavorsku.