Vícedenní treky v Norsku: pravidla pro volné táboření a ubytování na chatách DNT

Vícedenní treky v Norsku: pravidla pro volné táboření a ubytování na chatách DNT

Norsko je zemí neuvěřitelné přírodní krásy, která uchvátí každého milovníka outdoorových aktivit. Od temně modrých vod norských fjordů přes skalnaté štíty, zaledněné vrcholky hor, burácející vodopády a průzračná jezera až po dramatické útesy a písčité pláže na pobřeží. To vše se dá obdivovat třeba při vícedenním trekování. Kam za ním vyrazit?

Jedinečná krajina Norska

Skandinávie při první návštěvě ohromí – rozlehlostí hlubokých lesů, velkolepostí fjordů a hor, délkami přejezdů mezi městy, množstvím vypité kávy nebo počtem druhů sladkostí s příměsí lékořice. Pokud tedy nechceš prosedět většinu času v autě ve stylu road-trip, je potřeba si v první řadě vybrat jednu oblast a tu důkladněji prozkoumat.

Pobyt v přírodě je pro Nory přirozenou součástí života. Zákon známý jako „Allemannsretten“ (right to roam) umožňuje každému volně se pohybovat v přírodě, tábořit a sbírat plody, ale zároveň klade důraz na zodpovědné chování a ochranu přírody. Turisté by měli dbát na to, aby po sobě nezanechávali odpadky, respektovali soukromý majetek a chránili místní flóru a faunu. Od 15. dubna do 15. září navíc v Norsku platí přísný zákaz rozdělávání ohně ve volné přírodě pod hrozbou pokuty.

Může se v Norsku tábořit všude? Ano, ale…

Ano: stan si můžete postavit nebo spát pod širákem kdekoli na venkově, v lesích nebo horách, pokud se zdržujete alespoň 150 metrů od nejbližšího obydleného domu nebo chaty. Toto pravidlo platí také pro dodávky, mobilní domy a karavany. Pokud chceš na stejném místě přenocovat déle než dvě noci, je třeba požádat o povolení majitele pozemku, s výjimkou hor nebo velmi odlehlých oblastí. Právo na pohyb se vztahuje na volnou krajinu, někdy také známou jako „neoplocená půda“, což je půda, která není obdělávána. V Norsku se tento pojem vztahuje na většinu pobřeží, bažin, lesů a hor. Malé ostrůvky neobdělávané půdy uvnitř obdělávané půdy se za volnou krajinu nepovažují.

Ne: Právo se však nevztahuje na „oplocenou půdu“, která je soukromá a zahrnuje obdělávanou půdu, jako jsou zoraná pole s plodinami nebo bez nich, louky, pastviny a zahrady, stejně jako mladé plantáže, stavební pozemky a průmyslové plochy. Na pole a louky však můžete vstoupit od 15. října do 30. dubna, kdy je půda zmrzlá nebo pokrytá sněhem. Upozorňujeme, že „oplocený pozemek“ nemusí být skutečně oplocený. Měj na také paměti, že v některých turisticky oblíbených oblastech nebo národních parcích platí omezení volného stanování, zejména v létě, což znamená, že si musíš postavit stan v kempu.

Volný pohyb a v přírodě v Norsku zaručuje zákon, i tak však platí pro táboření jistá omezení (např. v určitých lokalitách, na obdělávané půdě, pastvinách apod.)
Volný pohyb v přírodě v Norsku zaručuje zákon, i tak však platí pro táboření jistá omezení (např. v určitých lokalitách, na obdělávané půdě, pastvinách apod.)

Vícedenní treky po chatách

Krom nepřeberných variant vícedenních treků se stanem se nabízí také možnost přechodu ve stylu od chaty k chatě. Díky tomu není třeba nosit celý trek na zádech těžké tábornické vybavení a užít si turistiku v norských horách na lehko. Norský turistický spolek (DNT) spravuje hustou síť více než 550 chat po celém Norsku, které poskytují zázemí pro vícedenní treky.

Typy chat DNT se liší úrovní komfortu:

  • Samoobslužné chaty (Selvbetjent): Chaty s postelemi, dekami a kuchyňským vybavením, kde si návštěvníci sami připravují jídlo.
  • Neobsluhované chaty (Ubetjent): Základní chaty s minimálním vybavením, často bez zásob jídla.
  • Chaty s personálem (Betjent): Plně vybavené chaty s personálem, který zajišťuje stravování a úklid.
  • Některé samoobslužné a neobsluhované chaty jsou odemčené, většina se zamyká standardním klíčem DNT. Pokud jste členem DNT nebo přidruženého sdružení v jiné zemi, můžete si klíč od kabiny DNT zapůjčit za zálohu 100 NOK. Klíče od chat si můžete vyzvednout a vrátit na chatách s personálem, v kancelářích členských sdružení DNT a také v kancelářích zástupců DNT v Norsku a v jiných zemích.
  • Více na www.dnt.no

Ceny za nocleh: Ceny se liší v závislosti na typu chaty a členství v DNT. Pro členy DNT jsou ceny výrazně nižší, pohybují se kolem 258-458 NOK za noc. Nečlenové platí přibližně 342-592 NOK za noc. Členství v DNT vyjde v roce 2024 na 810 NOK. Na všech chatách je třeba si přinést vlastní spacák či vložku do spacáku, na obsluhovaných chatách je možné za poplatek zapůjčit lůžkoviny.

Rabothytta (chata DNT č. 500) se nachází v nadmořské výšce 1200 metrů, na samém okraji ledovce Okstindbreen. Foto: Torild Moland
Rabothytta (chata DNT č. 500) se nachází v nadmořské výšce 1200 metrů, na samém okraji ledovce Okstindbreen. Foto: Torild Moland

National Scenic Hikes

Z nepřeberné rozmanitosti turistických stezek se v posledních letech těší několik ikonických tras stále rostoucí oblibě a v letních měsících proto bývají často dost přeplněné. Stezky s označením national scenic hike, jako je túra na Preikestolen (Kazatelna), na Trolltungu (Trolí jazyk) nebo přes hřeben Besseggen, nedávno získaly lepší infastrukturu, managment odpadů a turistům v nouzi poradí a pomůže ranger.

Pokud hledáš klid a ticho hor, můžeš zvážit méně vytížené oblasti, jako jsou například pohoří Rondane, Romsdal nebo Dovrefjell. Tato místa nabízejí spoustu stejně atraktivních, avšak méně navštěvovaných přírodních krás.

Krajina norského regionu Ryfylke poblíž Lysefjordu. Foto Thomas Rasmus Skaug
Krajina norského regionu Ryfylke poblíž Lysefjordu. Foto Thomas Rasmus Skaug

Vícedenní treky v Norsku

Okruh po Jotunheimenu

Národní park Jotunheimen, známý jako „Domov obrů“ nabízí nádherné výhledy na nejvyšší hory Norska, jako jsou Galdhøpiggen a Glittertind. Podniknout se dá několikadenní okruh po chatách DNT, včetně chaty Gjendesheim a Memurubu.

Traverz Hardangerviddy

Náhorní plošina Hardangervidda je největší v Evropě a nabízí nekonečné možnosti pro túry severskou divočinou. Trasa od severu na jih vede z Kinsarviku přes chaty Stavali, Torehytta, Litlos, Hellevassbu a Haukeliseter je oblíbenou volbou, která vede přes drsnou, ale krásnou krajinu.

Přechod Rondane

Nejstarší národní park v Norsku, Rondane, nabízí méně rušné trasy než populárnější oblasti na dohled deseti dvoutisícových vrcholů. Přechod mezi chatami Hageseter a Smuksjøseter vede nehostinnou krajinou kamenných moří, zelených údolí a hlubokých jezer.

Ať už plánuješ objevovat úchvatnou norskou krajinu se spaním pod stanem nebo po chatách, nevšední zážitky čekají na každém kroku. Vychutnej si ryzí severskou divočinu plnými doušky!

Láká tě kapka adrenalinu? Ferraty v Norsku nabízí výhledy, které berou dech. Mrkni, kde si v Norsku zalezeš na ferratách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: