Změní se něco tím, že část Bezděčínských skal změnila majitele a vznikla tady zajištěná cesta? Bude to katastrofa pro tuto oblast nebo se nic nestane a oblast bude fungovat dál tak, jak tomu bylo doposud? Jaké má záměry nový majitel a jak oblast doopravdy vypadá? Místo bouře ve sklenici vody vám raději předkládáme fakta a rozhovor s majitelem.
KDE A CO JSOU BEZDĚČÍNSKÉ SKÁLY
Podle stránek ČHS – Databáze Skály ČR se jedná o skalní sektor mimo hranice CHKO Český Ráj. Všechny skály jsou na soukromých pozemcích různých majitelů. Skály Hřebenová věž, Bezděčínská věž, Sestroňovická věž a Malá Zarostlá jsou mimo péči OVK Jizerské a Lužické hory.
Oblast se nachází v okolí vesnice Bezděčín u silnice z Hodkovic n. M. směr Frýdštejn. Uprostřed Bezděčína zatočte ve velké pravotočivé zatáčce vlevo a jeďte silničkou ke kravínu a od něj polní cestou k lesu. K via ferratě SKAB můžete dojít i od Kvočen po lesní cestě a silnici asi 1.5 km na východ.
CO SE STALO?
Nová via ferrata vznikla v Bezděčínských skalách v létě 2024 – stále by se po ni nemělo lézt (stav ke dni 5. 11. 2024). Horolezci i turisté údajně tak přišli kvůli komerčním zájmům o další klidnou lokalitu. To vypadá jakoby se tam žádné komerční či hromadné akce nikdy nekonaly. Opak je pravdou. Tato lokalita byla oblíbenou destinací pro hromadné rybaření, kurzy slaňování a komerční lezecké akce. Změní se tedy něco tím, že část bezděčínských skal přešla do soukromých rukou a vznikla tady zajištěná cesta?
VIA FERRATA NA PÍSKU
Je via ferrata SKAB jedinou zajištěnou cestou vedoucí po pískovci? Není tomu tak. Několik takových můžeme najít nejen v Česku – Pastýřská stěna, Kavárnička nebo Poustevna), ale i v sousedním Německu – Alpiner Grat nebo Nonnensteig.
ZEPTALI JSME SE NOVÉHO MAJITELE ROMANA KAŠPÁRKA
Můžeš se prosím čtenářům v kostce představit?
Pocházím z Liberce a zde v současné době i žiji. Lezení se věnuji už přes 30 let. Lézt jsem začal kdysi se spolužáky na gymnáziu, nejdřív v Jizerkách, postupně jsme pronikli i na Sušky, do Skaláku, Ádru a Labáku. Časem došlo i na zájezdy na vápno a na hory – Tatry, Alpy, Himaláje. Z lezení mě baví všechna odvětví, líbí se mi pestrost a cestování s tím spojené. Ještě zmíním, že mám na kontě také pár prvovýstupů – řada z nich se myslím i povedla, jsou to docela oblíbené cesty. Kromě lezení často chodím do přírody, cestuji, v zimě mám rád běžky nebo skialpy. V zaměstnání se věnuji arboristice, posledních pár let pracuji i jako instruktor lezení (certifikace MŠMT).
Jak bylo podle tebe postaráno o skály před tím, než jsi je koupil? Narážím na článek o péči o skály místním oddílem (H. O. Hodkovice, pozn. Redakce).
O Bezděčínské skály se z lezeckého hlediska nejvíc postaral hodkovický lezec Petr „Slůně“ Boček a patří mu za to obrovský dík a respekt. Petr vyčistil zarostlé skály, je autorem většiny prvovýstupů a byl to on, kdo zde nastolil trend dělání cest přívětivých pro začátečníky a toto si dokázal i obhájit před VK. Občas mu prý pomáhali i další členové H.O. Hodkovice. V posledních letech se však na skalách žádná údržba nekonala – Petru Bočkovi to neumožňoval zhoršený zdravotní stav a ostatní z hodkovického oddílu nechali skály zarůst.
Na skalách jsem našel i vrty a stopy po velkých vrtácích. Znamená to, že se zde někdy v minulosti těžilo jako v lomu?
Ano, zejména na Hřebenové a Bezděčínské věži jsou jasně patrné stopy po kamenících. Řada lezeckých cest tak zde vede po „umělé stěně“. Naštěstí to není moc poznat, zub času stopy těžařů milosrdně zahladil. Jinak myslím, že je to určitě zajímavá kapitola z historie zdejších skal, dosud se mi k tomu bohužel nepodařilo dohledat nic bližšího.
S jakým záměrem jsi kupoval tuto oblast?
Jak jsem již zmínil, jsem instruktor lezení a skály využívám pro tuto svoji činnost – na skalách se konají kurzy lezení, jednak pro individuální zájemce, ale probíhají zde i akce pro skupiny dětí či dospělých – kurzy pro školy, příměstské tábory, akce typu teambuilding… S tímto záměrem jsem skály i kupoval. Jinak oblast zůstává pro veřejnost otevřena, rozvíjet ji chci v duchu již zde nastoleného trendu – jako lezeckou oblast vhodnou pro začátečníky, rodiny s dětmi, …
Máš v plánu provozovat ferratu nebo i lezení za úplatu či příspěvek? Jak to bude fungovat?
Skály jsou pro klasické lezení normálně otevřené, jen je potřeba akceptovat a dodržovat určitá pravidla a to zejména: vstup na skály a veškeré aktivity zde jsou na vlastní nebezpečí, probíhající kurzy mají přednost, komerční a hromadné akce se zde mohou konat pouze s mým souhlasem. Via ferrata je v současné době pro veřejnost uzavřena, probíhají zde kurzy a testování. Protože vnímám ze strany veřejnosti zájem o ferratu, uvažuji do budoucna o jejím otevření v omezeném režimu, a to z důvodu regulace návštěvnosti. U ferraty je tedy pravděpodobné, že bude za symbolický registrační poplatek. Klasické lezení je zdarma, lezci mohou dobrovolně přispět na údržbu skal, pokud chtějí.
Máš pocit, že došlo k devastaci oblasti a že lezci přišli o klidnou a tradiční pískovcovou oblast?
Je třeba říci, že Bezděčín nikdy nebyl tradiční pískovcovou oblastí. Většina cest zde vznikala minimálně na hraně pravidel, stačí se podívat na vzdálenosti kruhů, vzdálenosti cest od sebe a na slaňáky nad každou cestou. Právě proto je Bezděčín tak oblíbený, je to dobře dostupná oblast s pohodovým lezením. Lezci určitě o nic nepřišli, v oblasti naopak dochází k rozvoji, chystám se otevřít ještě dost nových cest hlavně pro děti, začátečníky nebo třeba důchodce. Takže k devastaci oblasti určitě nedošlo, nejlépe když si to přijedete ověřit osobně.
Co na to ochránci přírody? Došlo k oficiálnímu jednání a máš na to nějaký glejt?
Kvůli ochraně přírody jsem poprosil o vyjádření k ferratě příslušný úřad – OŽP Města Jablonce nad Nisou. Nakonec se k tomu vyjádřil OŽP Libereckého kraje. Napsali mi: „Záměr zasahuje do regionálního biocentra RC 13 Bezděčínské skály. Obecně není umístění lezeckých stěn v rámci systému ÚSES významně konfliktní, pokud dojde pouze k instalaci vlastního lezeckého zajištění v rámci lezecké cesty. Konfliktní může být umisťování dalších doprovodných staveb, řešení přístupů a způsob provozování (zejména z pohledu četnosti a kvantity užívání).“ Samotná ferrata tedy přírodě příliš nevadí. Konfliktní by mohla být případná nadměrná návštěvnost.
A ČHS?
S vrcholovou komisí jsem měl ve skalách jednání. ČHS mě jako majitele respektuje. Ferraty nepodporují. S dojištěním lehkých cest pro děti a začátečníky neměli problém. U ostatních cest jsme se dohodli, že budou dojišťovány ve výjimečných případech (např. zničená přirozená možnost zajištění, obzvláště nebezpečná cesta apod.).
Co tě nejvíc „nadzvedlo“ v debatách na internetu a na sociálních sítích?
Nejvíc mi vadily lži a pomluvy, které byly kolem Bezděčína šířeny. Rozumím tomu a respektuji, že má někdo na nějakou věc (třeba ferratu) jiný názor. Tlačit ho ale lhaním a „podpásovkami“ je za mne přes čáru. Také mě překvapilo nerespektování soukromého vlastnictví a i to, jak se lidé rádi k danému problému vyjadřují od klávesnice. Doporučuji zvednout zadek a přijet se na Bezděčín podívat. Pravděpodobně zjistíte, že většina věcí je úplně jinak, než jak se píše na Facebooku :-).