Lezení – buď jej milujete nebo se na něj jen z dálky s respektem a obdivem díváte. Je to adrenalin, je to překonávání sebe sama, je to výzva. S každým dalším dosaženým bodem chcete víc a víc.
Via Ferrata – Chceme víc, chceme do přírody
Kdo už si vyzkoušel Indoorové lezecké stěny v ČR (jsou skvělé, když zrovna nepřeje počasí) a zvládá to bravurně, je správný čas vyzkoušet lezení v přírodě na Via Ferrata neboli na zajištěných cestách např. ocelovými lany, skobami, řetězy, železnými žebříky, případně dalšími prostředky v náročném horském terénu. Pro koho je to nový pojem, určitě vás bude zajímat jejich historie a druhy obtížnosti.
Stupnice obtížností
Rakouská stupnice v rozmezí A – E je asi nejznámější a proto si ji detailněji popíšeme.
A – lehká: Dobře zajištěné turistické stezky, které místy vedou ve strmém skalním terénu, zřídka po umělých pomůckách (kramle, žebříky apod.). Lanové zábradlí slouží spíše pro pocit bezpečí, než k posunu vzhůru. Bez zajištění by se jednalo o obtížnost I podle UIAA.
B – mírně obtížná: Strmější skalní terén než v předešlém případě. Umělé pomůcky slouží přímo k postupu, jinak řečeno se za ně přitahujete, anebo po nich stoupáte. Bez zajištění by se jednalo o obtížnost II podle UIAA.
C – těžká: Umělými pomůckami je zajištěna velká část ferraty. Narazíte tady i na vertikální úseky, které už vyžadují určitou úroveň síly a u delších ferrat v této obtížnosti také vytrvalosti. Bez zajištění by se jednalo o obtížnost III podle UIAA.
D – velmi těžká: Obtížnost určena pro zdatné „ferratisty“, jelikož skalní terén je nejen vertikální, ale místy také převislý. Záměrně mohou v některých úsecích chybět ocelové pomůcky, aby byla ferrata z technického hlediska obtížnější. Například absence kramlí, kdy pro nohy musíte využít přirozeného povrchu skály. Nouze není ani o exponované úseky, kdy je pod vámi pořádná jáma. Bez zajištění by se jednalo o obtížnost IV podle UIAA, některé usek za I – II nejsou odjištěny vůbec.
E – extrémní: Oproti předešlé obtížnosti josu ferraty ještě více exponované. Kromě samotného ocelového lana tady moc železných pomůcek nenajdete a proto musíte dokonale ovládat techniku nohou, anebo mít velký silový přesah v pažích. Někteří už tyto ferraty nazývají spíše posilovnou. Linie bývají záměrně vedeny obtížným profilem. Bez zajištění by se jednalo o obtížnost V – VI podle UIAA.
Dale se můžete setkat se „starou“ italskou stupnicí, která je založena na principu barev, podobně jako na sjezdovkách (modrá – lehká, červená – středně obížná, černá – velmi obtížná). „Nová“ italská stupnice pak vypadá takto: F – facile – snadné, MD – media difficoltà – středně obtížné, D – difficile – obtížné, MOD – molto difficile – velmi obtížné, ED – estrema difficoltà – extrémně obtížné.
Dokonalý čas pro lezení v přírodě
Kdy jindy je ideální čas na lezení v přírodě, než právě teď – v létě. Je příjemně teplo a minimální pravděpodobnost srážek, takže se nemusíte bát, že by vám to klouzalo. Krajina, stromy, květiny a zkrátka vše je svěží a rozkvetlé, takže se po vystoupání na samý vrchol můžete z výšky kochat krásami, které příroda nabízí. Aby však k tomu mohlo dojít a bylo to nadmíru bezpečné, potřebujete řádné vybavení.
Nutné vybavení na via ferrata
Do základního vybavení na úspěšné zdolání Via Ferrata patří bezesporu sedací úvazek, ferratový jisticí set, horolezecká helma, rukavice na ferratu, batoh a kvalitní pohodlná obuv a oblečení. Jestliže chcete i svým dětem ukázat krásy lezení, bude se vám hodit dětský celotělový úvazek.
Čím novější, tím lehčí, propracovanější a bezpečnější. Když si na ferraty pro rok 2017 pořídíte nové vybavení, budete mít z lezení lepší pocit. Několik let stará výbava už nemusí být tak spolehlivá a ostatně se i doporučuje ji po určité době obměňovat.
Na co si dát pozor
- Zjistěte si počasí. Myslete na to, že ferata je vlastně hromosvod a hlavně v létě jsou bouřky rizikem.
- Už v dostatečné vzdálenosti před skálou si nasaďte helmu.
- Provádějte vzájemnou kontrolu výbavy a navázání (pokud jdete na ferátu ve dvou a více lidech).
- Veškerou metodiku si projděte v klídku doma a pak ještě před samotným nástupem na ferátu.
- Při plánování túry počítejte i s nástupem, který může být i delší než vlastní ferrata a samozřejmě i se sestupem.
- Na ferátě dbejte rozestupů, abyste se nevystavovali riziku strhnutí padajícím nad vámi.
- Vždy myslete na to, abyste byli aspoň jednou karabinou jištěni.
- Používejte nohy, neručkujte, jinak se rychle unavíte.
- Buďte ohleduplní k ostatním a dávejte pozor na to, co chytáte a kam šlapete (hrozba uvolnění kamení).
- Pokud s sebou berete trekové hůlky, dobře je upevněte na batoh, nenechávejte je za poutka na rukou.
- Do batohu patří: lékárnička, čelovka, záložní oblečení v případě zvratu počasí.
- Zkuste si sehnat topo feráty, na kterém budou rozepsány obtížnosti jednotlivých úseků a také časová náročnost.
- Bacha na lidské špunty, které vytvářejí především cestovky se svými klienty.
- Do telefonu si uložte potřebná a důležitá telefonní čísla.
Kam zajít na via ferrata
Česká republika nabízí nespočet krásných míst, kde můžete s radostí lézt v rámci Via Ferrata. Tady jsou některé z nich:
- Vodní brána
- Vír na Vysočině
- Bechyně Zářečí
- Pastýřská stěna
- Bečov nad Teplou
- Tábor – První česká via ferrata
- Slánská hora
- Kočičí kameny
Pro začátečníky i pokročilé lezce existují testovací ferraty různých obtížností. Jedna taková testovací je Horolezecká aréna Liberec. Ovšem nemusíte brouzdat jen v českých vodách. Nádherné jsou například i ferraty v Rakousku.
Další Mekkou zajištěných cest je Itálie. Pokud máte raději vysokohorské prostředí, rozhledy na vápencové sněhobílé věže, tak vyražte do Dolomit. Jestli vám více říká sluníčko a koupání, tak je pro vás ideální destinací jezero Garda. Kromě Rakouska a Itálie je spoustu vyžití také ve Francii, Německu, Slovinsku či Švýcarsku. Přesvědčit se můžete v rámci našeho unikátního katalogu evropských ferrat, kde neustále přibývají nové kousky.