Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Svět outdooru otestoval nejnovější variantu vařiče Jetboil, model Flash. Doplňujeme původní krátkou recenzi z podzimu 2010 a přinášíme podrobné výsledky z testů v reálných podmínkách, které svědčí o značné efektivitě tohoto kompaktního vařiče integrovaného s nádobou …
Údaje výrobce: Kompaktní vařič s nádobou opatřenou tepelným výměníkem Výkon: 1300 W (4,500 BTU/h) Doba varu: 2 min (0,5 l vody) Objem nádoby: 1 l Rozměry: 104 x 180 mm Hmotnost: 397 g Infocena: 2299 Kč Dodává: North Trappers
Svět outdooru otestoval nejnovější variantu vařiče Jetboil, model Flash, který k nám dováží nový distributor značky Jetboil, firma North Trappers. Jetboil Flash se jen nepatrně liší od již několik let prodávaného původního modelu PCS (Personal Cooking System), jehož test jsme přinesli v druhé polovině roku 2004. Pro ty, kteří by snad o vařiči Jetboil ještě nikdy neslyšeli nebo nečetli, napovím, že se jedná o kompaktní vařič s integrovanou nádobou opatřenou tepelným výměníkem. Jeho konstrukce je zaměřená na vysokou efektivitu a je primárně určen spíše na ohřev vody (zalití čaje, kafe, nebo instantní dehydrované stravy) než na klasické vaření, i když i to je možné.
Než vás seznámím se závěry testu, uvedu prvotní informace a poznatky, které jsme zveřejnili jako krátkou recenzi v září 2010. Stejně jako předchůdce Jetboil PCS, i Jetboil Flash umožňuje ukrýt vařič spolu s malou 100 g kartuší do nitra litrové nádoby. Dovnitř se ještě vejdou s vařičem dodávané skládací plastové podpěry kartuše (trojnožka). Ty poslouží pro lepší stabilitu Jetboilu při vaření. Konstrukce Jetboilu je totiž jak si lze všimnout značně orientována do výšky.
Za svou efektivitu vděčí Jetboil zejména tepelnému výměníku napevno přivařenému na dně nádoby. Výměník je výrobcem nazýván FluxRing a díky velmi kompaktnímu spojení vařiče a nádoby zachytává a zužitkovává teplo, které by jinak unikalo do okolí. Pro lepší kompaktnost, ochranu proti zanesení výměníku nečistotami a pomoc při nalévání vody je dno nádoby kryto plastovým kalíškem o objemu 250 ml. Dva plné kalíšky naplní litrovou nádobu přesně po rysku „max safe fill“ (0,5 l), po kterou výrobce doporučuje nádobu plnit a používat.
Čím vším se Jetboil Flash liší od klasického modelu PCS? Zejména novou konstrukcí hořáku. Hořák již nemá střed z kovové tkaniny/drátěnky a je takřka plochý, mírně vydutý dovnitř, s mnoha otvory v celé ploše. Piezozapalování je vedeno skrze hořák a nikoliv bokem, jako tomu bylo u modelu PCS. Ovládání výkonu je nově pomocí drátěnky (dříve plastový „čudl“).
Víčko je měkčí a průhledné s otvorem uprostřed pro případně použití presovače na kávu. U původního modelu PCS bylo totiž nutné zakoupit presovač i s jiným víčkem opatřeným středovým otvorem. Na americkém trhu, kde je příprava kávy pomocí presovače populární, se prodává přímo i verze Jetboilu nazvaná Jetboil Flash Java, která již obsahuje i zmíněný presovač na kafe a „startovací“ pytlík s kávou.
Poslední, avšak zřejmě nejviditelnější, inovací je u Jetboilu Flash barevný gelový indikátor v neoprénovém izolačním obalu nádoby. Výrobce jej nazývá Flash color-change heat indicator a pravděpodobně jemu vděčí nový model za svůj název. Jakmile je voda horká nebo vaří, tak se okénka indikátoru stylizovaná do tvaru plamene zbarví do oranžova. Jde o vychytávku, díky které nám již jen pouhý pohled na vařič napoví, co se děje uvnitř, jestli nám už voda vaří, nebo nikoliv.
Jetboil Flash je nabízen celkem ve 4 barevných provedeních. Výrobce udává, že na malou 100 g kartuši uvaří vařič 10-12 litrů vody, při spotřebě 100 g/hod. Udávaná účinnost vařiče je až 75%.
Poznatky z praxe (doplněno 18.1.2011)
Vaření v Jetboilu Flash je opravdu rychlé a bezproblémové. Gelový indikátor, integrovaný v neoprénovém izolačním obalu, se začne zabarvovat v momentě, kdy teplota vody uvnitř nádoby dosáhne zhruba 60°C. Plně zbarvený začíná být při teplotě vody cca 90°C. Poté se už jeho zbarvení spíše jen zintenzivňuje.
Následující tabulky ukazují, jak se Jetboil Flash chová v praxi a jakých reálných hodnot je možné při vaření dosáhnout. Každý údaj je ve většině případů průměrem z minimálně 2-3 měření. Pro měření na vařiči Jetboil jsem používal originální plynové kartuše Jetboil Jetpower se směsí plynu s obsahem isobutanu pro lepší výkon při nízkých teplotách (butan 45%, isobutan 28%, propan 26%, ethanol 1%).
První tabulka ukazuje výsledky změřené při „pokojové“ teplotě vzduchu 21°C a vody 18°C. Objem vody 0,5 l, kartuše Jetboil Jetpower 100:
vařič
hmotnost kartuše
naměřený čas (min)
spotřeba plynu (g)
Jetboil PCS
nová kartuše 186 g
2:26 až 2:40
4 – 5 g
Jetboil Flash
nová kartuše 186 g
2:45 až 2:55
4 – 5 g
Komentář: Do měření jsem zahrnul i původní model Jetboil PCS. Měřeno bylo se zcela novou kartuší. Jak vidno, reálný čas varu 0,5 l vody se pohybuje těsně pod 3 minutami, v průměru okolo 2 min 45 s. Důležité je však všimnout si spotřeby plynu která se pohybuje mezi výbornými 4 – 5 g! Pro srovnání, nejlepší spotřeba vařiče, z vařičů které mi kdy prošly rukama, při varu 0,5 l vody se pohybovala mezi 7-8 g plynu (např. Snow Peak Gigapower Titanium, Optimus Crux, nebo i VAR 2).
Druhá tabulka ukazuje výsledky změřené při teplotě těsně pod nulou (vzduch -1°C, voda cca 10°C), v reálných zimních venkovních podmínkách, za bezvětří. Objem vody 0,5 l, kartuše Jetboil Jetpower 100:
vařič
hmotnost kartuše
naměřený čas (min)
spotřeba plynu (g)
Jetboil Flash
166 – 160 g
5:20
6 g
Jetboil Flash
160 – 154 g
6:50
6 g
Komentář: Jde o dvě měření na aktuálním modelu provedená za sebou. Kartuše plná zhruba ze 2/3. Je vidět, že čas se oproti pokojovým podmínkám značně prodloužil (a také se prodlužuje i se snižujícím se tlakem plynu v kartuši), nicméně spotřeba se jen velmi nepatrně zvýšila, což jde na vrub právě efektivitě vařiče.
Třetí tabulka ukazuje výsledky změřené opět při „pokojové“ teplotě vzduchu 21°C a vody 18°C, ale pro objem 1 l vody (zcela plná nádoba Jetboil) a přináší srovnání s několika dalšími vařiči zaměřenými na efektivitu a také s u nás značně rozšířeným „konvenčním“ vařičem VAR 2 (měřené s titanovým nádobím ALB o objemu 1,5 l a průměru dna 16 cm):
Komentář: Z tabulky je jasně patrné, že Jetboil Flash sice nepatří mezi nejrychlejší vařiče, ale co se týká efektivity (spotřeby paliva), tak se drží na špičce.
Z výsledků plyne, že Jetboil není zdaleka a za všech okolností nejrychlejší vařič, ale co se týká spotřeby a tedy i efektivity, tak patří mezi elitu. K uvedení 0,5 l vody do varu potřebuje pouhých 4 – 5 g plynu. Zcela naplněný na zhruba 1 litr si pak řekne o 7 – 8 g plynu. Takové údaje jen těžko hledají konkurenta.
Porovnám-li nový Jetboil Flash s prapůvodním modelem Jetboil PCS, pak mi neunikne několik znatelných vylepšení. Kromě toho, že oba vařiče se za různých okolních podmínek sem tam „o chlup“ přetahují v rychlosti a spotřebě (může za to pravděpodobně pozměněná koncepce hořáku) a že Flash přináší vizuální teplotní indikátor, tak například regulace výkonu je u modelu Flash jemnější. Dále, původní značně tvrdé a nepoddajné víčko modelu PCS nahradilo průhledné a mnohem měkčí víčko modelu Flash s otvorem na presovač na kávu. Ostatně u modelu PCS se nám v redakci častým používáním tuhé víčko na svém lemu zlomilo. U nového už tento problém s největší pravděpodobností nenastane. Jakkoliv se zdá fígl s barevným gelovým indikátorem teploty marnotratný a nebál bych se říci až pouťový, tak musím uznat, že v praxi jsem si ho nakonec docela oblíbil. Umožní totiž věnovat se mnoha dalším věcem při přípravě jídla bez nutnosti sledovat, cože se vevnitř aktuálně děje a zda voda už vaří. Můžete tak například krájet chleba, hledat čaj, nebo třeba i stavět stan a ve vhodný okamžik prostě jen vařič vypnout, aniž byste se vůbec zajímali o to, co se děje pod pokličkou.
Za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádný vážnější problém a jen těžko mohu Jetboilu Flash něco vytknout. I když jedna věc by se přece jen našla. Jde o nasazení nádoby na vařič a její zafixování pootočením. Jde to poměrně ztuha (zvláště porovnám-li to se starším PCS) a zdá se že mechanické sladění jednotlivých dílů by mohlo být ještě lepší. Možná že později se běžným opotřebením vše srovná. Druhým možným úskalím, plynoucím z koncepce vařiče na výšku, je jeho možná nestabilita. Tu řeší dodávané podpěry, ale stejně je vhodné věnovat větší pozornost výběru místa pro vaření.
Jetboil Flash díky své úzké a vysoké nádobě nikdy nenahradí klasické vařiče s variabilním a širokým nádobím, ve kterém bude klasické kuchtění příjemnější. Je určen spíše pro ohřívání vody, kterou poté zalijete instantní stravu nebo si z ní uděláte pití. Hledáte-li moderní, neokoukaný a netradiční, efektivní vařič, spíše pro jednu osobu, výjimečně i pro dva s tím, že nejčastěji připravujete instantní jídla a nápoje, pak Jetboil Flash může být tím pravým pro vás. Dosáhnete efektivity vaření, kterou vám ostatní budou moci jen závidět. Zatímco ostatní budou bědovat a tahat z batohu druhou kartuši, vy stále pojedete na tu první.