Váňův kámen

Váňův kámen

Kámen, šutr, žudrák, taky balvan, skála nebo Vaňkáč. Tak bývá nazývána cvičná skála nedaleko Štramberka. Že ji neznáte? Chyba.

Chráněno, leč přístupno.

„Výchoz vápence je výraznou krajinnou dominantou. Jeden z mála přirozených vápencových útvarů v okolí Štramberka, který nebyl podstatně narušen těžbou vápence. skalisko o rozměrech 50 x 30 m vyčnívá do výše asi 20 metrů z nepříliš prudkého jihovýchodního úbočí Bílé hory“ píší autoři knihy Ostravsko, Chráněná území ČR. Váňův kámen má status přírodní památky o rozloze 0,77 a ochranném pásmu 5,55 ha. K vyhlášení došlo před devatenácti lety, nicméně status přírodní památky neznamená automaticky zákaz vstupu.

Kudy ke kameni na na kámen?

Vzdušnou čarou měří trasa Váňův kámen – vlakové nádraží Štramberk necelý kilometr. Žádné parkoviště se v bezprostřední blízkosti skalního výchozu nenachází, takže nezbude, než popojít pěšky, což by čtenářům pohory nemělo dělat problém. Problémem může být, jak ukazuje přiložené video, cesta na vrchol třeba přes malý převis.


Bohatství korálového útesu

To co dneska vyčnívá jako vápencová kra byl kdysi korálový útes pulzující životem v mělkém jurském moři. Možná to zní poněkud fantasmagoricky, nicméně 600 určených druhů z asociace živočichů jasně dokazují, jaká je skutečnost. Z hlediska množství zaznamenaných patří zdejší lokalita k jedněm z nejbohatších na světě. Ačkoli jde hlavně o korály skupiny Scleractinia (viz obrázek v závěru tohoto článku) a Hexanthinarinia, tak jsou zde zastoupeni živočichové s krásnými českými názvy jako břichonožci, ramenonožci či mechovky.

Lidé bděte

Je až neuvěřitelné, jak nápadné skály a kopce lákají srocení lidu. Nemusí jít zrovna o Říp, kam politici tahají své příznivce v rámci předvolebních aktivit (ostatně tam se své příznivce pokusila dostat své fandy i Eva s Vaškem a Bílou orchideí) akce se tábory lidu konaly opakovaně. I u tak „malého“ kopce, jako je Váňův kámen. Mezi nejstarší důkazy o lidské patří pazourkové nožíky, ale  v historické paměti zůstane srocení nevolníků hukvaldského panství roku 1695. Ti povstali proti robotám a útisku. Prostě – nápadné kameny lákají.

fosilní korál

Poznámka na závěr: název skály nepochází od populárního žokeje Váni, ale od jména sedláka na jehož pozemku se nacházel.

Tip na kešku

GC1GKGY Vanuv kamen – Přímo na Váňově kameni je „mysterka“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: