Až vás ve městě předběhne vysportovaný atlet, zavěsí se na lampu, udělá přemet, salto přes zábradlí nebo seskočí dvacet schodů přímo dolů a ani se neohlédne, nejedná se o žádného blázna, ale vyznavače „free runningu“!
Umění pohybu
Není tomu tak dávno, co se rozmohl zajímavý adrenalinový sport zvaný free running. Atleti se při něm snaží plynule, bez zastavení a otálení, překonat veškeré překážky, které jim (většinou město) staví do cesty, kladou důraz na množství akrobatických prvků, jejich precizní provedení a náročnost. Mnohdy tak předvádějí velmi obtížné akrobatické triky na jednoduchých překážkách, které ale lahodí oku!
Free running vs. parkour
Zasvěcení fanoušci či atleti tohoto sportu vědí, že vedle sebe stojí paralelně dva sporty pocházející z téže myšlenky z Francie na přelomu tisíciletí. Vedle již zmíněného free runningu (atlet se nazývá freerunner) stojí tzv. parkour (atlet se nazývá traceur, žena traceuse), mnohdy je složité tyto dva sporty od sebe odlišit. V základu je ale rozdíl v tom, že freerunneři kladou důraz na estetičnost provedených kousků a na jejich složitost, kdežto traceuři volí jednodušší akrobatické triky (pro nás diváky ale stále složité!) zvyšující jejich rychlost překonávání překážky.
Více o rozdílech a společných znacích můžete nalézt na stránkách encyklopedie Wikipedie.
Filzofie člověka
Ačkoli mezi sebou měli freerunneři a traceuři jisté konflikty (a mají je dodnes), co se týče vymezení jejich aktivit, jedno mají společně: vlastním a soustředným tréninkem se snaží o rovnováhu mezi tělem člověka a jeho myšlenkami. Ovládnout své tělo a pochopit základní význam pohybu jako něčeho, co je člověku dané od pradávna.
Ať už vyznáváte kterýkoli ze dvou zmiňovaných sportů, doufám, že se vám video níže bude líbit! Na konec použiju své oblíbené a v adrenalinovém sportu známé: doma tohle bez tréninku rozhodně nezkoušejte!