Ultra Trail kolem nejvyšší hory Japonska – Mount Fuji

Ultra Trail kolem nejvyšší hory Japonska – Mount Fuji

  Už jste nějakou horu „jen“ obešli, aniž byste se podívali na vrchol? Někteří ji pár týdnů zpět dokonce oběhli a jak už jistě tušíte, obíhala se posvátná Mount Fuji (3776 m).

Nešlo o žádnou spirituální cestu, tak jak to dělával Reinhold Messner, ale o tuhý boj několika ultramaratonců, kteří si chtěli sáhnout na své dno.

Proč je Ultra Trail Mount Fuji tak těžký?

Řeknu vám pro začátek jen tři čísla: 4500, 161, 46. Ti bystří už asi tuší, že běžci a běžkyně museli zvládnout převýšení 4500 metrů na 161 kilometrů dlouhé trati a měli na to časový limit 46 hodin. Troufli byste si?

Mapa trati (modrá linie)

Letošní vítězové a jejich časy

1. Hara Yoshikazu – Japonsko (NAO runner) – 19:39:48

2. Julien Chorier – Francie – 19:48:28

3. Seb Chaigneau – Francie (NAO runner) – 19:50:13

4. Garry Robins – Kanada – 20:20:39

5. Brendan Davies – Austrálie – 20:38:17

6. John Tidd – Uruguay – 20:50:44

7. Antoine Guillon – Francie (MYO RXP runner) – 21:04:44

8. Yamaya Koji – Japonsko – 21:05:12

9. Lionel Grivel – Francie (MYO RXP runner) – 21:10:16

9. Cyril Cointre – Francie – 21:10:16

Asi jste si všimli, že dva ze tří vítězných časů mají v závorce „NAO runner“. Vy, kteří máte přehled o outdoorovém vybavení, asi už víte, o co jde.

Pokud se podíváme na časy, které se u těch nejlepších pohybují kolem 20 hodin, tak je jasné, že museli velkou část závodu běžet ve tmě. A tady přichází na řadu vysvětlení „vo co gou“ v souvislosti s názvem NAO.

NAO je nejnovější čelovka od Petzlu, která má díky speciálnímu čidlu schopnost regulovat intenzitu svícení podle okolí. Takže pro běh v terénu ideální záležitost. Vzhledem k výsledkům jsou dvě vysvětlení:

1) Závody se vyhrávají díky čelovkám Smějící se

2) Anebo si Petzl bere do týmu ty největší favority

Druhá možnost bude asi pravděpodobnější.

Pokud vás zajímá více informací o této čelovce, tak mrkněte na moji recenzi z loňského podzimu.

Pár zajímavostí k závodu

Letos se jednalo o druhý ročník a oproti tomu loňskému museli pořadatelé otočit směr závodu. Důvodem byl extrémně prudký profil jedné ze sbíhaných pasáží (v loňském roce), na kterém se mnoho závodníků tzv. „rozsekalo“.

Závodníci na startu

Další změnou byl termín. Zatím co loni se Ultra Trail Mount Fuji konal až  na konci dubna, letos se pořadatelé po domluvě s ochránci přírody rozhodli už pro duben. Důvodem jsou kytičky.

Ultra Trail Mount Fuji je sesterským závodem slavnějšího a staršího Ultra Trail Mont Blanc. Třeba bude mít japonská varianta za 20 let podobnou prestiž.

Ještě taková drobnost. Pokud si chcete závod příští rok vyzkoušet, tak si připravte startovné ve výši asi 7000 Kč anebo zajeďte k nám do Beskyd. Máme tady taky pár ultra maratonů Mrkající.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: