Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Ujdete 100 km za 24 hodin? Donesete 40 kg až na Sněžku? Změřte své síly v outdoorových závodech!
2. 6. 2016
Michal Kroužel
Vody, slunce i tepla je dostatek, tak proč nezkusit některý z outdoorových závodů? Přinášíme pravidelný přehled akcí na následující dva měsíce, tedy červen a červenec 2016. Na koci článku najdete reportáže z již uplynulýách akcí.
Atlas Adventure
3. – 5. června 2016, Davidův Mlýn, Staré Těchanovice
Závod dvojic, které musí projít noční a následně denní etapou. Je to mistrovství mládeže ČR do 21 let v adventurových závodech a zároveň otevřený závod pro dospělé a přebor hasičů. Trasa závodu není pevně daná, závodníci se orientují podle mapy a mezi jednotlivými stanovištěmi projíždí na kole. Stanoviště jsou: lezení na skalách. orientační běh, plavání, kanoe, střelba, slanění nebo přelanění, lanové překážky, šifrování a spoustu dalšího. Disciplíny každý rok měníme. Celý závod je zasazen do prostředí Nízkého Jeseníku, start a cíl je na Davidově mlýně ve Starých Těchanovicích u vodní přehrady Kružberk.
Turistický pochod Jesenická šedesátka se řádí mezi pochody s dlouholetou tradicí. Letošní 43. ročník je toho dokladem. Start i cíl se nachází přímo v Jeseníku a trasa vede po okolních hřebenech Hrubých Jeseníků. Trasa zahrnuje táhlé rovné úseky, strmá stoupání i vražedné sestupy. Střídá se asfalt, lesní a kamenité cesty, ale i kouzelné výhledy z hřebenů Hrubého Jeseníku. Od druhého ročníku bylo zavedeno pravidlo první soboty v červnu, aby se termín snadno pamatoval. V ceně startovného (10,- Kč) je zahrnuto občerstvení na všech čtyřech kontrolách, u kterých jsou stanoveny časové limity, do kdy musí účastníci dorazit. S celkovým převýšením přesahujícím 3000 m se pochod řadí k těm náročnějším.
Orlický Tvrďák je závod dvojčlenných týmů (muži, ženy, smíšené týmy) v přírodním víceboji.
Podstatou je pohyb mezi kontrolními stanovišti a orientace podle mapy. Pořadí průchodu kontrolami není předepsáno – závodníci si sami volí svou trasu tak, aby ve vymezeném čase získali co nejvíce bodů. Kontroly jsou různě bodově ohodnoceny podle obtížnosti a vzdálenosti od základny. Součástí některých kontrol je i tzv. vložená disciplína (např. skalní lezení, jízda na kanoi, letní biatlon, logická úloha, krátký orientační běh, časovka do vrchu apod.). Absolvování těchto disciplín je nepovinné, ale lze na nich dosáhnout výrazného bodového zisku. Na absolvování celého závodu je stanoven časový limit 18 hodin. Překročení tohoto limitu je penalizováno odečtením bodů.
Závod startuje 10. 6. 2016 ve 22:00 v Hnátnici (Ali-Restaurant), končí 11. 6. v 16:00 tamtéž. Více info na orlickytvrdak.cz.
Valašské kilo
10. – 12. června 2016, Valašské Meziříčí
Hlavní myšlenkou vytrvalostního závodu jednotlivců a dvojic je výzva nejen pro sportovce, ale hlavně pro ty, kteří si chtějí zkusit souboj se svým tělem – zdolat nejméně 100 km trať vedenou Valašskem. Valašské kilo má za cíl ukázat závodníkům nejen krásy tohoto regionu, ale i to, že i zde je možno postavit náročnou trať s minimálně 3 600 nastoupanými metry.
Sněžka Sherpa Cup
18. června 2016, Pec pod Sněžkou
Vynést na zádech 40 kg je pěkná dřina. A co teprve, když je nesete z Pece pod Sněžkou až na Sněžku. Závod je dlouhý 6,4 km, závodníci překonají převýšení 754 m. Ti nejlepší zvládnou trasu doslova uběhnout za 1 hodinu a 15 min. Od roku 2014 existuje i kategorie EXTRÉMNÍ zátěž, při které nosiči vynesou 60 kg. Závod je otevřen i ženám, které nesou zátěž 20 kg.
Vyzkoušet si staré nosičské řemeslo si na vlastní kůži přijde každoročně třicítka těch nejodvážnějších. Úkolem závodníka je co v nejkratším čase vynést na vlastní krosně/batohu námi poskytnutou zátěž (balenou vodu Rajec nebo Kofolu) z Pece pod Sněžkou – dolní stanice lanovky na Sněžku, dále přes Obří důl, až do České Poštovny na Sněžce.
Legendární dálkový pochod na 100 km za 24 hodin se zrodil v roce 1966. Trasa stovky vedla poměrně náročným terénem, převýšení na 100 km byl od začátku přes 3000 metrů. Vycházelo se z Vrchlabí přes Žalý, Mísečky do Harrachova, přes Voseckou boudu, Vysoké kolo, Špindlerovku, Luční boudu na Sněžku, dále přes Pomezní boudy, Malou Úpu do Pece pod Sněžkou a konečně přes Černý Důl zpět do Vrchlabí. Tak, jak první organizátoři – svazáci ČSM Tesla – tehdy trasu připravili, tak se s malou změnou chodí dodnes.
Akreditovaný kurz Základy první pomoci je zlatým standardem — za jeden den plný zážitků Vás naučíme zachránit lidský život. Klasická výuka před tabulí a s prezentací je nám cizí, my učíme první pomoc zážitkem. Zážitková výuka je jediným způsobem, jak se kvalitně připravit na stres, který vás během poskytování první pomoci čeká.
Výuka je praktická a interaktivní, první pomoc školíme pohybem, hrou, nácvikem. Díky dělení do skupin o maximálním počtu 15 osob výuka neztrácí dynamiku a stíháme odpovídat na všechny dotazy.
Nabyté znalosti si procvičíte ve 3 realisticky připravených modelových situacích. Protože z každého pohledu se situace vnímá trochu jinak, vyzkoušíte si základy první pomoci během každé modelové situace v jiné roli: figurant (je realisticky namaskován a poučen o zranění/stavu, který má hrát), zasahující (prakticky řeší situaci a ošetřuje figuranty) a hodnotící (v modelové situaci vlastně „není“ a s deskami v ruce bedlivě sleduje počínání zasahujících).
Zážitkový kurz Základy první pomoci je akreditovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí (pod oficiálním názvem „Základy první pomoci zážitkem“). V případě zájmu můžeme vystavit certifikáty s akreditací MPSV.
Noční přechod Lysá hora – Velký Javorník (30. ročník)
18. – 19. června 2016, Lysá hora
Podhorská jednota Radhošť – Klub přátel Velkého Javorníku pro vás připravila 30. ročník nočního přechodu beskyd. V časovém limitu 12 hodin projdete trasu Lysá hora, Ostravice, Horní Čeladná, Čertův mlýn, Pustevny, Radhošť, Pindula, Velký Javorník. Délka trasy je 53 km a převýšení 2 290 m. V uvedené vzdálenosti i převýšení je zahrnut výstup z Ostravice na Lysou horu a sestup z Velkého Javorníku do Veřovic.
Nejnáročnější trasa v ČR. Již legendární závod kombinující motokrosovou trať s náročným přírodním terénem plným bahna a bahna a bahna…. A co můžete očekávat?Inovativní přírodní trasu s největším množstvím bahna v Evropě. A když říkáme největším množství bahna, myslíme tím opravdu největším…
Jednou ze zastávek seriálu Salomon Trail Running Cupu je 10.7.2016 závod ve Vrchlabí s názvem Xtrail Krkonoše Vrchlabí. Zázemí závodu, start i cíl je na Vrchlabském letišti, kde bude připraven doprovodný program jak pro dospělé tak pro děti.
Trasa A – 28 km Nejdelší 28km trasa s převýšením 774 m vede z vrchlabského letiště do centra města Vrchlabí, kde se probíhá Zámeckým parkem a pokračuje přes Kněžice a Křížovky až k sjezdovkám Skiareálu Herlíkovice. V Herlíkovicích běžce čeká závěrečných 300m černé sjezdovky s vrcholem u rozhledny Žalý, kde se také nachází nejvyšší bod celé trasy (1019 m). Dále se sbíhá po turistických trasách na Rovinka a Přední Labskou. Z Přední Labské trasa stoupá na Strážné s následným závěrečným klesáním do cíle závodu.
Trasa B – 10 km Krátká trasa s výškovým profilem 262 m je vhodná jak pro úplné začátečníky tak i pro zkušené běžce. Přesných 10 km po krásných lesních cestách, loukách a 0 % asfaltových úseků. Z letiště ve Vrchlabí vede trasa podél krásného Vápenického potůčku a žluté turistické trase až na Vápenici, kde je nejvyšší vrchol trasy a následně se sbíhá do zázemí závodu.
Čtvrtý ročník závodu dvoučlenných týmů v přírodním víceboji, ke kterému potřebujete horské kolo, helmu, set Via Ferrata, set na opravu kola, mobilní telefon, lékárničku a dostatek odvahy a sil.
Na rozdíl od předešlých ročníků se závod bude tentokrát konat v malebném prostředí Českosaského Švýcarska, s hromadným startem na horských kolech v kempu U Ferdinanda v Srbské Kamenici. Do třicet kilometrů dlouhého MTBO okruhu po stezkách a přírodních trailech jsou zařazeny disciplíny jako je kanoe (devět kilometrů dlouhá trasa Labským kaňonem), deseti-kilometrový trek s vloženou disciplínou – lanovkou, Via Ferrata a poslední závěrečná disciplína cross & tubing soutěskou. Závod je ideální příležitostí pro spojení sportovního zážitku s dovolenou. V okolí centra se nachází mnoho turistických stezek a krásných míst. Na své si přijdou jak rodiče, tak i děti.
Plánovaná trasa Šumava Trail Run Zadov 2016 zavede běžce do těch nejkrásnějších oblastí v okolí Zadova. Je vedena výhradně mimo asfaltové povrchy a většinu tratě tvoří nezpevněné lesní pěšiny a stezky, částečně využívá lesních cest.
Start je v příjemném prostředí lyžařského stadionu na Churáňově v nadmořské výšce 1100 m, který poskytne nutné zázemí závodu. Počáteční kilometry vedou po lyžařských běžeckých tratích, většinou mírným klesáním. První velice atraktivní pasáž čeká běžce zhruba na pátém kilometru a je to přeběh po úzké horské stezce přes Popelnou horu (1091 m) (zelená turistická značka), po seběhu následují pasáže přes horské louky v oblasti bývalých osad Popelná ( nejnižší místo trati – 875 m).
Zejména poslední z těchto míst tzv. Zadní Popelná – Rücküperk je opravdu krásné, malebné a téměř zapomenuté místo. Odtud se v lesním terénu postupně mírně stoupá v úbočí říčky Losenice až se napojíme na červenou turistickou značku. Ta nás dovede k bývalé sklářské samotě U Matesa a dále k turisticky velmi vyhledávané Zlaté Studni. Tuto, také bývalou skářskou osadu obkroužíme po lesní cestě Danielka a po modré turistické značce přes Hrb (1132 m) se na zlatou Studnu vrátíme. Přes nejvyšší místo na trati – Na Hřebenovce (1145 m) se vrátíme na lyžařský stadion. Celkově nás čeká krásný okruh bez extrémního převýšení vedený po krásných běžeckých stezkách v okolí Zadova.
Hannah EPO Survival prověřil fyzičku ve 13 hodinách pestrého závodu
V sobotu ve tři hodiny ráno, kdy většina z nás spí, vyběhlo 90 dvojic vstříc 13hodinovému dobrodružství, na trať závodu Hannah EPO Survival 2016. Po úvodním běhu do vrchu si dvojice již samy plánovaly, v jakém pořadí absolvují připravené disciplíny: Orientační běh, in-line brusle, skalní lezení, kánoe, vrhařský víceboj, skoky do vody, průzkum štoly, trekking, horské kolo a další. Na závěr již tak pestrého závodu účastníci slaňovali přímo do slapské přehrady z cholínského mostu, doplavali ke břehu a běželi do cíle vstříc zaslouženému odpočinku a sdílení zážitků.
Letošní ročník získal již počtvrté titul Mistrovství České republiky v přírodním víceboji dvojic a odehrával se v okolí Slapské přehrady. Závod je založen na principu sbírání bodů za každou navštívenou kontrolu. Vynechání tedy neznamenalo diskvalifikaci, pouze nezískání bodů. Všichni strávili na trati 13 hodin plných outdoorových disciplín – unavení, ale šťastní, že si opět posunuli své hranice zase o kousek dál. Ke spokojenosti přispělo i nádherné počasí, takže obávané plavání bylo nakonec vítanou disciplínou.
Novinkou byl vrhačský víceboj, nazvaný „Vrhboy“. Jednalo se o házení na minimální vzdálenost třemi náčiními – oštěp, granát a frisbee. Zdánlivě jednoduchá záležitost, nicméně se ukázalo, že někteří závodníci měli tato náčiní v ruce poprvé, byl to tedy zážitek jak pro ně tak pro organizátory.
V kategoriích muži již tradičně zvítězil tým české reprezentace ve složení Tomáš Petreček a Jarda Krajník, v mixech vyhráli Barbora Válková a Pavel Kurz, všichni z týmu BlackHILL/Salomon/EPO. V kategorii Žen nasbíraly nejvíce bodů Jana Lenková a Jitka Akrmanová, které jely za tým Tili a Pechi.
Více o závodě Hannah EPO Survival 2016, kompletní výsledky a fotografie najdete na internetových stránkách závodu www.eposurvival.cz.
Gladiator race – Milovice
Pokud jste letos v Milovicích chyběli, přišli jste o silné adrenalinové zážitky z prostředí vojenského cvičiště. Vše shrnuje následující video.
Pokud chcete znát výsledky anebo se kouknout na fotografie, hledejte je na stránkách www.gladiatorrace.cz