Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Údržba vybavení: připravte se na první outdoorový výlet sezóny
9. 6. 2022
PR
Léto je tu, a to znamená jediné, čas výletů do přírody a přespávání pod stanem či širákem je tu! Abyste si výlet užili, potřebujete mít výbavu ve formě. Než tedy vyrazíte za dobrodružstvím, věnujte trochu času kontrole vybavení a jeho čištění.
Především na začátku sezóny vás může čekat nemilé překvapení v podobě plesnivého nebo zatuchlého spacáku či batohu. Outdoorové oblečení poseté fleky od bláta z posledního výletu a ozdobené fleky od hořčice z posledního opékání buřtů sezóny vás také moc nepotěší.
V lepším případě budete muset výpravu odložit do chvíle, než vybavení vyčistíte a usušíte, v tom horším se budete muset vypravit do obchodu pro nové. Ani jeden ze scénářů není nic moc, ale ten druhý dokáže zkazit náladu hned dvakrát – jednak vás to zdrží a jednak se vám to dost prodraží. Existují ale možnosti, které vám minimálně ušetří dost peněz.
Outdoorové oblečení
Outdoorové bundy, kalhoty nebo mikiny dostávají během výletů zabrat. Abyste jim jejich službu vrátili, po každém výletu je pořádně vyčistěte.Jen dávejte pozor nato, abyste to udělali správně, podívejte se na štítky, kde jsou pokyny pro údržbu od výrobce.
Jak prát softshell, aby vám dlouho vydržel?
Vyprázdněte všechny kapsy softshellové bundy i kalhot.
Zapněte zipy včetně suchých zipů, u kterých zkontrolujte, že dobře sedí s protikusem.
Otočte softshellové oblečení naruby.
Používejte speciální prací prostředek na softshell.
Nepoužívejte bělidla, aviváž ani změkčovače vody.
Perte na 30–40 °C, nebo podle pokynů výrobce.
Nechte bundu nebo kalhoty pořádně vymáchat.
Nikdy neždímejte v pračce, ani v ruce.
Nepoužívejte sušičku – oblečení nechte okapat a uschnout na ramínku.
Dle potřeby použijte impregnaci na softshell.
Jak prát oblečení s membránou?
Obdobně byste měli pečovat i o oblečení z gore-texu a další membránové oblečení, které má membrány citlivé na zanášení potem a dalšími nečistotami. Membrány jsou totiž vyrobeny z několikavrstvého laminátu, kde se v důsledku lidské mastnoty mohou vrstvy od sebe oddělit. Proto byste je měli prát ve speciálních pracích prostředcích na gore-tex. Toto oblečení vyžaduje i pravidelnou impregnaci. S tím si dovedou velmi dobře poradit v čistírnách.
Pokud se vám však nechce s outdoorovým oblečením zabývat doma, můžete ho poslat do čistírny, kde se o něj postarají. Za vyčištění outdoorové bundy nebo kalhot zaplatíte 395–495 Kč, ale za nové zaplatíte od 2 000 do 10 000 Kč.
Kromě kvalitního oblečení potřebujete v terénu kvalitní batoh, který vám dobře sedí na zádech. Když najdete svůj ideální batoh, jistě se ho nebudete chtít vzdát. Abyste nemuseli, je potřeba se o něj starat během výletu i po něm. Pořádně ho vyvětrejte, zbavte prachu, očistěte zipy a prohlédněte všechny kapsy. Těm věnujte pozornost, neexistuje nic horšího než zapomenutá svačina, která už žije vlastním životem.
Na čištění batohů existují speciální prostředky, ale obvykle vám dobře poslouží i roztok mýdlové vody a jemný kartáček. Pořídit byste si měli i impregnaci, kterou použijte po každém čištění. Zjistit uprostřed lijáku, že batoh už není nepromokavý, není zrovna ideální.
Batohy nikdy nedávejte do pračky, tím byste jim uškodili. Kromě toho, velké batohy by se vám do běžné pračky ani nevešly. Nicméně větší batohy, z kterých se dají vyjmout výztuže, můžete poslat do čistírny, kde se o ně postarají.
Pravidelná péče se vám navíc i vyplatí. Cena nového batohu se podle velikosti a typu pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč do 7 500 Kč. Pokud tedy pořizujete batoh s objemem 30 až 45 litrů, připravte si zhruba 4 500 Kč. Jedno vyčištění velkého batohu vás však vyjde na 285 Kč.
Spacáky
Na delších výletech vám kromě batohu jistě dělá společnost i spacák. Kvalitní spacák v dobrém stavu se postará o to, abyste se každé ráno probudili odpočinutí a vyspalí. Spacák byste měli prát jednou až dvakrát za sezónu a vždy postupujte podle pokynů od výrobce.
Pokud se pustíte do čištění spacáku doma, neperte ho ručně. Je to náročné a málo efektivní. Spacák při praní potřebuje prostor, proto byste ho měli prát v pračce s co největším bubnem. Nezapomeňte pořídit i impregnaci, a to obzvlášť pokud plánujete spát pod širákem.
Vzhledem k tomu, že manipulace se spacákem je poměrně náročná a zdlouhavá, je lepší poslat spacák do čistírny, kde mají velké pračky. Kromě toho, pokud perete spacáky pro děti i zbytek rodiny, strávili byste tím celou věčnost. V čistírně se postarají o syntetické, péřové i dekové spací pytle.
I pravidelná péče o spacák se vám vyplatí, za čištění spacáku zaplatíte 299 Kč u péřového 495 Kč, ale za nový spacák můžete zaplatit od 5 000 Kč až do 12 000 Kč, podle toho, jestli je to spacák letní, zimní nebo třísezónní. To se v čistírně nerozlišuje, za čištění všech zaplatíte stejně.
Když vezmete v úvahu ceny outdoorového oblečení a vybavení, určitě se vám vyplatí ho pravidelně posílat do čistírny, odkud se vám vrátí čisté, profesionálně ošetřené a naimpregnované. Díky tomu vydrží déle ve formě. Když ho tam navíc pošlete po skončení sezóny nebo před jejím začátkem, budete vždy připraveni na nové dobrodružství.