Pokud cestou ze Špindlerova Mlýna minete lanovku na Medvědín a dorazíte téměř k Dívčím lávkám, dojdete k místu, kde se k hlavnímu toku Labe připojuje jeho menší bratr – Bílé Labe. Proti jeho proudu vede Weberova cesta k Úpskému rašenilišti pod Studniční horou, kde říčka pramení. Trasa patří k nejpříjemnějším, jaké si ve zdejším okolí můžete dopřát.
Výhledy na Kozí hřbety,vzdálené Vysoké kolo a Čertovo návrší na protější straně údolí doplňují zastavení u řeky. Divoce běží po kamenech, ale přece jen se občas zbrzdí v tůňkách vodních kaskád, kde se při dobré vůli dají smočit nohy. K poněkud svérázným zastavením patří místo zvané Hřbitov odpadků, kde se dočtete, jak dlouho trvá, než se v přírodě rozloží filtr od cigaretyči igelitová taška. Mimochodem, jde o desítky let. Takto varovně poučen člověk pokračuje dál, a je to pořád stejně pěkné, i když občas hodně vzhůru. U Luční boudy se můžete rozhodnout, jestli cesu protáhnete rovně až na Sněžku, nebo zatočíte téměř do protisměru a po Staré Bucharově cestě sejdete do Špindlerova Mlýna.
K prameni Labe
Z Žalého zahlédnete i Prahu
Uprostřed hor člověk občas zatouží vidět volný kraj. Nabídku krásných kruhových výhledů najdete na 18 metrů vysoké rozhledně, kterou dal v roce 1892 postavit na vrcholu Přední Žalý hrabě Harrach. Tehdy vystřídala starou kovovou rozhlednu a dnes je jedinou kamennou stavbou toho druhu v Krkonoších. Za dobré viditelnosti je z ní vidět Hradec Králové, Turnov a občas dokonce Praha. Pokd se otočíte, budete mít naopak před očima celé Krkonoše.
Další informace o aktivitách najdete na oficiálních stránkách řeky Labe.
Článek vyšel na cestovani.lidovky.cz.