Rok po Turistickém atlasu vydal ShoCart další a (po nedávném Vodáckém atlasu) celkově třetí svazek „šanonové“ řady. Tentokrát jde o turistické informace o cca 10 000 lokalitách České republiky. Jak se ShoCart zhostil úkolu kolosálních rozměrů?
Nový Turistický lexikon Česko obsahuje praktické informace o městech, obcích a turistických zajímavostech. V šanonovém uspořádání najdete opět volné listy velikosti A4, které lze jednotlivě vyjmout a pracovat s nimi samostatně. Na celkem asi 340 listech je cca 10 000 hesel, které doprovází zhruba 1000 fotografií. Každé heslo je zároveň zařazeno příslušným počtem piktogramů celkem dvanácti kategorií jako je hrad, zámek, lidová architektura nebo přírodní zajímavost.
Přístup k heslům je zásadní hledisko, které rozhoduje o použitelnosti lexikonu. V rámci publikace se čtenář k informacím dostane několika způsoby. Může hledat územně (např. podle místa kam má namířeno) na úvodní mapě Česka rozdělené sítí (podobně jako v autoatlasu) odpovídající jednotlivým listům lexikonu. V síti nejsou vyznačeny jednotlivé lokality, měřítko to nedovoluje. Další přístup je z abecedního rejstříku, kde je u každého hesla uvedena strana lexikonu a sektor, ve kterém heslo na stránce najdeme. Stránkování odpovídá Turistickému atlasu Česko, ShoCart 2004. Poslední možnost přístupu v rámci publikace je podle jednotlivých tematických rejstříků v závěru lexikonu.
Hlavní předností je zmíněná kompatibilita s publikací Turistický atlas. Stránkování v obou publikacích je stejné, takže při přípravě trasy stačí vyjmout odpovídající strany a vše potřebné je při ruce. Lexikon se tak stává významným doplňkem Turistického atlasu a plní vlastně funkci zadní strany turistické mapy, kde jsme si zvykli nacházet turistické informace. Co se množství informací týče, zjednodušeně řečeno jich je víc než na svých mapách uvádí ShoCart a o něco méně než jich uvádí mapy KČT, i když v některých případech jsou v lexikonu informace podrobnější. Navíc jsou v lexikonu cca 2 – 3 barevné fotografie na každé straně. Nejdůležitější přístup k heslům tedy není přímo z lexikonu, ale díky shodnému stránkování je lexikon provázán s již zmiňovaným mapovým dílem Turistický atlas Česko.
Na druhou stranu je lexikon zpracován odpovědně, a z uživatelského hlediska zajímavě. Výše zmíněný nedostatek provázanosti si autoři uvědomovali a proto je na každé straně lexikonu malá situační mapka s vyznačenými lokalitami. Tato mapka vydatně pomáhá při orientaci, kde najít danou zajímavost v terénu. Práce s lokalizací a uhlídáním všech odkazů byla nepochybně velmi náročná a ke cti zpracovatelů je, že chybiček udělali poměrně málo. Při díle takového rozsahu se však podobným nepřesnostem prakticky nelze vyhnout.
Odpověď Světa outdooru na úvodní otázku, jak se vydavatel popasoval s náročným zadáním, je pro Turistický lexikon příznivá. Velmi slušně. Jistě k tomu přispěla spolupráce se zkušeným nakladatelstvím Soukup & David, které se touto tematikou úspěšně zabývá řadu let. Vzniklo dílo, které v jednom svazku poskytuje informace nemající šíří celkového záběru u nás zatím konkurenci. Proto lze každému, kdo už vlastní Turistický atlas, nový Turistický lexikon Česko jen doporučit.
dobrý den,nemáte někdo na prodej tento lexikon česko?děkuji štěpánka