Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Triglav – nejvyšší hora Slovinska – je skutečným velikánem Julských Alp. Tyčí se impozantně nad okolní vápencové plato a výstup na vrchol vede po zajištěných cestách – via ferratách. Jaké jsou nejhezčí a nejlehčí výstupové trasy na Triglav?
Nejvyšší hora Julských Alp patří ke státním symbolům Slovinska, tahle malá zemička na pomezí Alp a Balkánu má trojzubý vrchol dokonce na státní vlajce. Vystoupat k ikonickému vrcholovému závětří Aljažev stolp je každoročně snem stovek, ne-li tisícovek, milovníků hor.
Výstup doporučuji mimo letní prázdniny a víkendy. Na vrcholu jsem byla dvakrát – v létě jsme na vrcholu potkali celkem davy (dokonce nějaké vyděšené našince bez feratového vybavení), při jiné výpravě na začátku října jsme si užili úžasnou inverzi, na vrcholu bylo pár lidí a s místními jsme zapili zavíračku chaty na Kredarici.
Delší, ale krajinově překrásný výstup se dá podniknout z jihu od malebného Bohinjského jezera přes Dolinu sedmi triglavských jezer, okolní exponované hřebeny a přes vrchol Kanjavec. Trasa samým srdcem Julských Alp a Triglavského národního parku se odmění velkolepými rozhledy. Okruh s opojným spojením vápencových masivů, azurových jezer a kvetoucích skalniček zakončený velkolepým výstupem na Triglav uchvátí každého milovníka hor.
obtížnost: zajištěné úseky čekají při variantě trasy přes vrchol Kanjavec, výstup na Triglav je možný buď lehčími zajištěnými pasážemi Triglavskou škrbinou (z jihu), nebo exponovaným zajištěným hřebenem přes Mali Triglav z chaty Planika (z východu)
Ze severně orientované doliny Vrata vede na vrchol trojice cest. Nechme technicky lehké, ale nudné varianty Tominškova pot a Pot čez Prag na sestup a vydejme se k slovinskému vrcholu po vzdušném, členitém a spoře zajištěném hřebeni Plemenice ferratou Bambergova pot. Díky značné expozici i některým nezajištěným lezeckým úsekům (nic dramatického – obtížnost klasifikována do UIAA II) sem příliš svátečních turistů nezavítá a pro zkušenější horaly tu čeká parádní lezení a úžasné výhledy na strmou severku Triglavu.
Od Aljaževa domu v dolině Vrata se stoupá do sedla Luknja (do sedla je možný nástup také z Trenty či chaty na Doliču), z něhož začíná ferata Bambergova pot (C/D, UIAA I–II). Asi dvouhodinovým lezením se dostaneme na vrcholové plato pod Triglavem, ze kterého se zvedá vápencová masa hlavního vrcholu. Skalním zářezem Triglavská škrbina se vydrápete zhruba za hodinu na vrchol od jihu po částečně zajištěné cestě.
TIP: Před cestou se ujisti, že tvé cestovní pojištění pokrývá také rizikové sporty, kam se často řadí právě ferraty.
Nejkratší cesta na Triglav
O tuto pozici se pere dvojice cest z doliny Vrata – Tominškova pot a Pot čez Prag. Obě patří k nejlehčím a nejkratším trasám na nejvyšší vrchol Slovinska a bývalé Jugoslávie a zaberou zhruba 6 hodin. I když je označujeme za lehčí, rozhodně nejde o žádnou procházku – jednak tu čeká velké převýšení 2000 m a závěrečný výšvih po exponovaném hřebeni Malého Triglavu je poměrně vzdušný.
Vyrážíme od chaty Aljažev Dom v údolí Vrata, ležícím v nadmořské výšce 1015 m. Nad údolím se rozprostírá severní stěna Triglavu vysoká 1500 m a široká na 3 kilometry. Obě cesty – Tominškova pot (B) i Cez Prag (A-B) – stoupají západními svahy vyhlídkového vrcholu Begunjski vrh, spojují se na začátku suťoviska a společně stoupají přes vápencové plato k chatě Triglavski Dom na Kredarici.
Odtud je to další hodinu na vrchol Triglavu. Nejdříve čeká kolmé zajištěné stoupání na hřeben Malého Triglavu (2725 m) a poté vzdušnější hřebenová cesta s ocelovým lanovým zábradlím až na vrchol.
Cesty se dá propojit do okruhu, abyste nešli nahoru i dolů celou trasu stejnou cestou (Tomniškova pot obsahuje o něco víc zajištěných úseků, které je za mě lepší absolvovat ve výstupu).
osa výstupu: chata Aljažev Dom – chata Kredarica – Triglav
obtížnost: mírně těžká, místy zajištěná cesta
převýšení: 1900 m, cca 6 hodin
Nejlehčí cesta na Triglav
Toto je samozřejmě subjektivní, ale nejméně zajištěných úseků potkáme při výstupu ze západu z údolí řeky Soče. Vyloženě chodecká trasa vede z Trenty dolinou Zadnjica až k chatě Koča na Doliču. Odtud se stoupá přes vápencovou náhorní plošinu až pod závěrečnou vrcholovou stěnu. Výstup od jihu vede skalním zářezem Triglavska škrbina přes několik kramlí a je místy zajištěný lanem. Nicméně ze všech výstupových cest (viz níže) mi přijde nejméně exponovaný a nejlehčí.
osa výstupu: Trenta – údolí Zadnjica – chata Dolič – Triglav
obtížnost: po chatu Dolič lehounké, potom střední obtížnost Triglavskou škrbinou
převýšení: 2150 m, cca 6,5 hodiny
Výstupové trasy k vrcholu
Na Triglav se dá vylézt z mnoha směrů, tady podrobněji popíšu obtížnost závěrečné vrcholové pasáže, níže najdete popis možných přístupových tras. V zásadě vedou na samotný vrchol Triglavu tři cesty (krom těch čistě lezeckých) – všechny aspoň částečně zajištěné, lehkému lezení se tedy nejde vyhnout a minimálně helma je nutností (ale vřele doporučujeme také feratový set).
1. Ferrata z Kredarice
Od chaty Triglavski dom na Kredarici na severním úpatí Triglavu vede na vrchol zajištěná cesta. Nejprve stoupá poměrně strmou stěnou na hřeben Malého Triglavu, odkud po poměrně ostrém vzdušnějším hřebínku míří k samotnému vrcholu. Tato ferrata mi přijde subjektivně jako nejobtížnější. Je nutné si uvědomit, že lezení je snazší vzhůru, sestup po této cestě dolů tak může být větší výzvou, než po ní vylézt nahoru.
2. Po hřebínku od chaty Planika
Od východu se dá na hřeben Malého Triglavu nastoupat od chaty Planika. Vyhneme se tak kolmější lezecké pasáži z Kredarice, pořád tu ale čeká závěrečný hřebínek zajištěný ocelovým lanem. Pokud trpíte závratí, není to nic pro vás.
3. Triglavskou škrbinou
Poslední možnosti je výstup od jihu skalním zářezem Triglavska škrbina s občasným zajištěním lanem. Za mě subjektivně nejlehčí a nejméně exponované. K Triglavské škrbině se dá dostat buď od chaty Planika, od chaty Dolič či náročnou feratou Bambergova pot ze sedla Luknja.
Pozor si dejte na bouřky! Pamětní deska na Kredarici připomíná ty, kteří byli „ubiti od strely“ (tj. zabiti bleskem). Pamatujte, že ferata za bouřky funguje jako hromosvod, a proto si hlídejte předpověď počasí a za bouřky z feraty okamžitě sestupte.
Horské chaty
Všechny výstupové trasy na Triglav mají poměrně velké převýšení kolem 2000 m, kvůli kterému je dobré túru rozdělit na dva dny s přespáním na některé horské chatě. Těm se ve Slovinsku říká koča a v okolí Triglavu je jich celkem hodně, přesto v sezoně důrazně doporučujeme rezervaci předem. Táboření je v celém Triglavském národním parku zakázáno a ochránci přírody pokutováno.
Zajisti si výhodnější spaní na alpských chatách, slevy na lanovkách a unikátní celoroční pojištění zahrnující záchranné akce i alpské sporty. Zařiď si členství v Alpenvereinu!
Další možnosti přístupu pod Triglav ze všech světových stran
VÝSTUPOVÉ CESTY Z ÚDOLÍ KOT
Dolina Kot se zakusuje do masivu Triglavu ze severu od města Mojstrana souběžně s dolinou Vrata a Krma. Dlouhé stoupání z doliny ústí na vápencovou náhorní plošinu u Domu Valentina Staniča, odkud se dá přes Kredarici pokračovat výšvihem přes Malý Triglav až na vrchol.
osa výstupu: údolí Kot – chata Staničev Dom – chata Kredarica – Triglav
obtížnost: obtíže postupně gradují, po Staničev Dom lehounký trek, po Kredaricu pár technických obtíží a závěrem klasický vrcholový hřebínek
převýšení: 2000 m, cca 7 hodin
VÝSTUPOVÉ CESTY Z ÚDOLÍ KRMA
Dolina Krma leží souběžně s dolinami Vrata či Kot a umožňuje přístup k Triglavu od východu. Variant výstupu na samotný vrchol je víc:
Cesta přes chatu Kredarica
osa výstupu: údolí Krma – sedlo Konjsko – chata Kredarica – Triglav
obtížnost: podobné jako předešlá cesta, obtíže postupně gradují až po exponovaný hřebínek na vrchol
převýšení: 2050 m, cca 7,5 hodiny
Cesta přes chatu Planika
osa výstupu: údolí Krma – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: středně náročná cesta, vynechá se kolmější zajištěná pasáž z Kredarice, čeká jen závěrečný vzdušnější hřeben k vrcholu
převýšení: 1970 m, cca 7 hodin
VÝSTUPOVÉ CESTY OD JEZERA BOHINJ
Výstupové cesty od jezera Bohinj patří k těm delším, ale zase technicky jednodušším (minimum ferrat).
Cesta přes údolí Voje
osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj – údolí Voje – chata Vodnikov dom – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost
převýšení: 2370 m, cca 7,5 hodiny
Cesta přes horské pastviny Uskovnica
osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj – pastviny Uskovnica – chata Vodnikov – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost, ferrata B/C nebo B pokud se půjde přes chatu Kredarica a
převýšení: 2370 m, cca 8,5 hodiny
VÝSTUPOVÉ CESTY Z NÁHORNÍ PLOŠINY POKLJUKA
Cesta přes sedlo Studorski preval
osa výstupu: Rudno Polje – Studorski preval – chata Vodnikov – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost
převýšení: 1630 m, cca 6,5 hodiny
Prvovýstup a zajímavosti
Triglav by vylezen už v roce 1778. Zasloužili se o to horolezci Lovrenc Willomitzer, Luka Korošec, Stefan Rožič a Matija Kos.
Každý Slovinec by měl aspoň jednou za život vylézt na Triglav. V minulých dobách tento zvyk respektovala většina lidí. Dnes už to s tím vystupováním na vrchol tak horké není. Díky této skutečnosti a lehkému přístupu je hora každý rok doslova obsypána turisty i horolezci.
Severní stěna Triglavu je výzvou pro ty nejlepší horolezce. S výškou 1200 metrů (a šířkou skoro 3 kilometry) patří mezi nejvyšší stěny Alp. O její první přelezení se postarala v roce 1906 trojice F. König, H. Reinl a K. Doménigg.
Na místě, kde dnes stojí Triglavski dom, je známka lidské činnosti již od roku 1896, kdy tady byla vystavěna skromná bouda. Současná kapacita chaty je 300 míst a v létě je většinou plně obsazená.
Hezký den,
šla jsem na Triglav ze dvou stran a se psem bych tam nelezla.
Martin
Dobrý den, budu ubytovaný v Hostel Soča Rocks v Boveci a budu mít k dispozici auto. Chci se zeptat, zda-li se odtud dá přiblížit autem někam blíže k Triglavu (nějaké parkoviště) odkud už bych pokračoval pěšky na Triglav? Jednalo by se o můj prvovýstup na Triglav, proto se každý postřeh hodí. Mám v plánu vyrazit na cestu třeba okolo 4:00 až 5:00, a chci se vrátit ještě týž den večer okolo 19:00-20:00? Myslíte si, že je to možné?..Předem děkuji za vaše odpovědi. S pozdravem Martin
Dobrý den. Prosím můžete mi poradit. Dá se některý z těchto cest na Triglav jít se psem. Mám borderku?
Děkuji mockrát