Členové expedice Asijská Odysea se s námi dělí nejen o zážitky ze svých cest, ale též o své zkušenosti s vlastním i místním vybavením pro pobyt v přírodě. Tentokrát vyzkoušeli trek na koních a služby místních touroperátorů.
Do městečka Songpan, 8 – 10 hodin jízdy autobusem z Chngdu, hlavního města provincie Sichuan, přijíždí většina lidí kvůli možnosti vyrazit na koních do okolních hor.
V současné době existují ve městě dva operátoři, kteří treky provozují: Happy Trails a Shun Jiang Horse Treks. Jejich kanceláře jsou hned vedle sebe u severní brány do města, oba nabízejí v podstatě identické služby (stejné trasy, velmi podobné vybavení…), čili volba jednoho nebo druhého je víceméně záležitostí osobních sympatií.
Nejlepší dobou pro treky je léto (květen – říjen), ačkoliv na trek se lze vypravit v podstatě kdykoliv během celého roku. V zimě zde ale napadne až 3/4 metru sněhu a některé oblasti nemusí být přístupné (např. Ice Mountain, viz dále).
Délka treku se pohybuje od dvou do deseti dní, nabídka je následující:
– 2 dny: vodopády a horké prameny („pouze“ 21 stupňů)
– 3 dny: národní park Huanglong (vápencové terasy s nádhernými barevnými jezírky, neočekávejte ale žádnou divočinu, nýbrž upravené chodníčky, čínské turisty a vstupné 80 juanu, s ISICem polovic)
– 4 dny: „Ice Mountain“, 5588 m vysoká hora pokrytá ledovcem, trek vede do tábora ve výšce 4 000 m, odkud se dá vystoupit až k jezerům na spodním okraji ledovce ve výšce cca 4700 mnm.
– 7 – 10 dní: stepi (a la Mongolsko)
Většina treků vede skrze tibetské vesnice s kláštery a po úbočích zalesněných hor. Scenérie je velmi podobná alpské. Dá se říct, ze cíl treku není až tak důležitý, tím nejzajímavějším je samotná cesta.
My jsme podnikli čtyřdenní trek s Happy Trails k Ice Mountain na přelomu srpna a září 2001. V době naší návštěvy byla cena za osobu a den 80 juanu, přičemž bylo možné několik málo juanu usmlouvat, ačkoliv oba operátoři shodně tvrdili, že cena je stanovená vládou. Za tuto cenu jsme dostali:
1. koně (pokud jste na koni nikdy neseděli, nemějte obavy, zvířata jsou to mírná a přinutit je alespoň do klusu je téměř nadlidský výkon)
2. průvodce (na skupinu 4 lidí 3), kteří po příjezdu na tábořiště postavili stan, uvařili večeři a v deset nás zahnali do postele…
3. jídlo (vegetariánské, pokud se nedohodnete jinak, většinou zelenina, nudle, rýže, placky a nekonečné množství černého čaje). Doporučujeme si s sebou dokoupit něco málo sladkostí, pivo, ovoce a vodu (popř. desinfekci – ráno i večer je čaj, během dne se dá pít z řeky, ale všude se pasou jaci a občas můžete najít v potoce kozí hlavu :-))
4. matrace a spacáky (matrace = klasické „nafukovačky“, které poměrně spolehlivě izolují od země, bohužel dvě ze čtyř, na kterých jsme spali, ucházely. Spacáky dost špatné, slabé s nefunkčními zipy, naštěstí jsme s sebou měli lehké spacáky Coleman Bambusa a Hannah Biker, které se v kombinaci s těmi jejich výborně osvědčily. Pokud se rozhodnete pro trek v zimě, jednoznačně doporučujeme vlastní teplý spacák.
5. tibetské kabáty (trochu turistické lákadlo, ale velmi pohodlné, dlouhé s kožešinou uvnitř, výborně se hodí při sezení večer u ohně nebo v noci jako přikrývka)
6. pončo proti dešti (pláštěnku či plastan můžete nechat doma, ponča jsou dostatečně velká a nepromokavá, testováno :-)). Při jízdě zakrývají téměř všechno KROMĚ bot, na které stéká všechna voda z ponča. Vyplatí se proto vzít si ještě druhé boty na přezutí nebo sandály, pokud nemáte nepromokavou variantu s Goretexem. Boty však stačí lehké trekové, popř. jakékoliv pevnější tenisky, jelikož většinu času budete trávit v sedle nebo okolo tábořiště a veškerá chůze je po dobře schůdných stezkách. V našem případě se úplně osvědčily Garmont R2, respektive Olympikus)
Spoustu nepotřebných věcí jsme si před trekem nechali v kanceláři Happy Trails, s sebou jsme si vzali jen to nejnutnější do přírody. Několik praktických rad, co se nám hodilo:
– kalhoty – jakékoliv plátěné volnější na jízdu na koni (např. Hannah Trail jsme po dešti ocenili, protože velice rychle schnou)
– tričko, resp. funkční prádlo (MOIRA byla OK)
– určitě teplý svetr nebo fleece (počasí je proměnlivé, večer bylo hodně zima)
– rukavice, čepice a šátek přišly i v létě vhod (na koni se člověk moc nehýbe)
– repelent, sluneční brýle a opalovací krém
Songpan samotný leží ve výšce 2850 mnm a treky vás zavedou až nad 4500 mnm, takže je třeba se připravit na prudké změny počasí, popř. horskou nemoc – pokud jste přijeli autobusem přímo z nížiny, den dva ve městě neuškodí.
Závěrem jeden citát z knížeček, kam si operátoři nechávají napsat nadšená hodnocení svých spokojených klientů: „Trek byl báječný, spousta jídla, výborný a ochotný průvodce a hlavně krásná příroda!“
Autor: Asijská Odysea 2001