Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
V zimě lyžařský ráj, v létě oáza klidu. Travnatá úbočí masivu Eggishorn jsou prošpikována cestami a cestičkami i vyhlídkovými trasami. Hlavní kulisou všech výletů je největší alpský ledovec Aletsch.
Od roku 2001 je Aletschský ledovec zapsán na seznamu památek UNESCO. Táhne se od sedla mezi štíty Jungfrau a Mönch ve výšce přibližně 3 450 m až do údolí k hornímu toku Rhôny. Hlavní část ledovce vzniká v údolí Konkordiaplatz, kde dosahuje šířky 1,5 kilometru a hloubky 900 metrů. Stejně jako je tomu i u ostatních ledovců i ten Aletschský se potýká s problémy se vzrůstající teplotou. Od roku 1880 ustoupil už o skoro 3 kilometry a v současné době zbývá už jen přibližně 30% z původního ledovce.
Do oblasti se vydejte od řeky Rhôny, z jednoho ze tři železnicí propojených městeček Mörel, Betten a Fiesch, na něž navazují v nadmořské výšce kolem 2000 metrů čtyři turistická střediska Riederalp, Bettmeralp a Fiescheralp. Dopravě slouží systém lanovek, které jsou v oblasti jedinou komunikací. Vesničky na těchto slunných jižních svazích jsou tedy bez silnic a místo aut se tu v létě pasou jen kravičky zvonící svými zvonci. Zatímco v Bettmeralp najdete tradiční vesnické dřevěné domy, Fiescheralp je novější a má charakter hotelových komplexů.
TIP: V oblasti Aletschského ledovce najdete také jeden z oblíbených visutých mostů. Je 124 metrů dlouhý a klene se 80 metrů nad soutěskou Massaschlucht. Po mostě se můžete projít, pokud vyrazíte na trek z Belalp do Riederalp. Půjdete tu krásnou a klidnou krajinou skrze lesy, které stezku obklopují.
Bettmerhorn a Eggishorn – nejhezčí vrcholy Aletsch arény
Rozlehlé louky plynule přecházejí ve skalnaté hřebeny, které dosahují výšky až 2900 metrů. V létě se můžete do nejvyšších poloh dostat pomocí čtyř lanovek (dvou z Riederalpu a po jedné z Bettmeralpu a Fiescheralpu). Nejlepší výhled na celý ledovec nabízí právě lanovka z Fiescheralpu, která vás vyveze na 2850 metrů vysoký předvrchol Eggishornu. Tady se můžete občerstvit v chatě Horli-Hitta nebo si domluvit luxusní spaní pod hvězdami v Cube Aletsch – million star hotel. Od 450 CHF se tu nabízí přenocování pro dva: nádherné výhledy, hvězdné večery i ranní svítání si tu můžete užít s vínkem na terase nebo ve vířivce.
Za stabilního a slunečného počasí lze na Eggishorn dojít také po svých po pěkné hřebenovce vedoucí z Bettmerhornu. Trasa dlouhá tři kilometry trvá tři hodiny a zdoláte na ní 373 výškových metrů. Asi za půl hodiny stanete na vrcholu Bettmerhornu (2647m), následuje poměrně exponovaný, ale dobře zajištěný úsek. Za sedlem Elselicka cesta opět stoupá až k předvrcholu Eggishornu, odkud se můžete dolů vrátit lanovkou. Ještě, než se vydáte na cestu z Bettmerhornu, můžete strávit trochu času v muzeu Gletscherwelt, kde se interaktivní formou dozvíte o vývoji ledovce i dřívějším životě místních osad.
Nad Aletschským ledovcem s dětmi
Nejkrásnější dvoudenní trek, který se zvládnout i s dětmi, začíná na Moosfluh, kam vás doveze lanovka z Riederalpu, a vede po západním úbočí Eggishornu až k chatě Märjelen Gletscherstube. Nejprve trasa stoupá po hřebeni směrem k horní stanici kabinkové lanovky na Bettmerhornu. Celou cestu se můžete kochat výhledy na ledovec a užívat si rozkvetlých alpských luk; od rozcestí Hohbalm pak už horská, místy kamenitá pěšina drží výšku a obchází hřeben až do bočního údolí k cíli cesty, jezeru Märjelensee. První den tak urazíte necelých osm kilometrů s převýšením 350 metrů, cesta potrvá nějakých pět hodin.
Märjelen Gletscherstube
Horská chata Märjelen Gletscherstube je výborným útočištěm pro všechny dvoudenní okružní trasy s vyhlídkami na Aletschský ledovec. Útulná restaurace nabízí ty nejlepší rösti, které jsem kdy jedl, výtečné polévky a na zahřátí pořádný Jägertee. V patře jsou potom tři palandové noclehárny s celkem 34 místy na spaní a jednoduchá umývárna. Ubytování s polopenzí a povlečenými peřinkami stojí 70 CHF (děti do 12 let za 51 CHF) a je potřeba si ho zamluvit předem na www.Gletscherstube.ch.
S cestou k Aletschskému ledovci bych moc neotálel, ledovce totiž opravdu tají stále větší rychlostí. Žasneme nad černobílými fotkami v restauraci Märjelen Gletscherstube – zatímco kdysi stála tato horská chata u jezera Märjelensee na dohled bočního splazu Aletschského ledovce, dnes už z tohoto splazu zbyly jen ledem vyleštěné a kluzké kameny, po nichž můžete na vlastní nebezpečí seskákat až k hlavnímu tahu nejdelšího a největšího evropského ledovce. Tající led vytváří nádherné jeskyně, jimiž prosvítá denní světlo a led hraje všemi odstíny bílo modré barvy. Do jeskyní určitě nevstupujte, nikdy nevíte, kdy se ulomí další kus.
Eggishorn, Unteres Tälli i cesta tunelem
Druhý den je hned několik možností, jak pokračovat do Fiescheralpu. Při dobré kondici dětí, za stabilního slunečného počasí a suchých cest je asi nejhezčí vyrazit brzy ráno vzhůru na Eggishorn. Nejprve cesta stoupá na hřebínek k jezírkům Tällisee, potom vede po úbočí a následně se vyšvihne lehce exponovaným terénem až k Hörli-hittě. Odtud se pohodlně svezete dolů lanovkou.
Pohodovější trasa vede za Gletscherstube, podél jezera Märjelensee a klesá okolo rozpadlých salaší k Unteres Tälli. Otevírají se tu překrásné pohledy do údolí sousedního ledovce Fieschergletscher. Zelené pastviny tu ostře kontrastují s šedými skalami a scenérie tu připomíná ty nejúchvatnější záběry z ostrova Reunion nebo z Nového Zélandu. Horská stezka se později napojí na vozovou cestu a zavede nás rovněž do Fiescheralpu (cca 2,5 hodiny), odkud se dá pokračovat do Bettmeralpu a Riederalpu.
A co když nasněží? To se může stát tady ve vysokých horách kdykoli. Přestože září je tradičně obdobím prosluněných dnů, zlatavých modřínů a červeno rezavých luk porostlých borůvčím, nám přes noc napadlo asi 30 centimetrů mokrého sněhu. To pak areál uzavře většinu cest, protože přestanou být bezpečné, a jedinou možností, jak se dostat na chatu nebo z chaty, je skrze kilometr dlouhý zásobovací, spoře osvětlený tunel. Ukázalo se, že cesta tunelem byla pro děti obrovskou atrakcí. Uprostřed tunelu je jakési odpočívadlo s kapličkou. Můžete si tu koupit svíčku a zapálit ji. Za tunelem stojí opuštěná usedlost Oberes Tälli a vozová cesta nás vede dále opět do Fiescheralpu (cca 1,5 hodiny).
Švýcarsko na jedno kliknutí
Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete v češtině na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte také sdílet vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko a inspirujte tak ostatní k dokonalé dovolené.