Tomáš Sobotka: „Rád lezu jen tak bez cíle“

Tomáš Sobotka: „Rád lezu jen tak bez cíle“

Jméno Tomajdy Sobotky najdete pod mnoha novými cestami v Labském údolí. Nebaví ho tolik opakování cizích cest, jako vlastní hledání nových linií a prvovýstupy.

V rámci Dolní Žleb Company jste s Ondrou Benešem začali zhruba před patnácti lety v podstatě ve velkém dělat nové cesty v Labském údolí, co vás k tomu tehdy vedlo?

Cesty ve velkém jsem začal dělat s Pavlem Rývou. Ondra se k nám tenkrát přidal a rozdělily nás postoje. Pavel chtěl dělat cesty hlavně pro širokou veřejnost, já hlavně pro sebe a naše kámoše. V „Labáku“ bylo tenkrát pár těžkých cest a většině z nich ještě k tomu hrozilo vytlučení, protože nevznikly podle pravidel. Ondru zajímaly hlavně extrémní přelezy, tak bylo potřeba to trochu rozjet, aby bylo co lézt.

Loni jsi výrazně účinkoval v dokumentu „Ti z Labského údolí“, kde hrají hlavní roli prvovýstupy a prvovýstupci. Jaký byl tvůj dojem z natáčení a jak se leze před kamerou?

Bylo mi ctí si s Jirkou Slavíkem udělat cestu a strávit den prvovýstupem. Škoda jen, že víc než cestou je ten směr spíš pohledem do budoucnosti, protože se nám neprostoupenou stěnu nakonec nepodařilo vylézt. Dalo se ze stěny utéct, ale i tak je to na RP seriózní desítka k poslednímu háku a od něj hozená rukavička pro mladší, a hlavně lepší lezce. Odcházení budiž i vzpomínkou na odcházející naše blízké, nejen na milého a schopného předsedu ČHS, který nás opustil krátce před tímto prvovýstupem. A kamera? Když opravdu lezu, tak nevnímám nepodstatné věci okolo sebe.

Rozhovor s Tomášem Sobotkou jste si mohli přečíst ve druhém letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě tohoto rozhovoru si můžete přečíst i další povídání s osobnostmi jako jsou Jakub Šedivý (kajak), Libor Uher(horolezec) nebo Pavel Vrtík (horolezec). Zajímavým čtením je také příprava Radka Jaroše na expedici K2, anebo článek o tom, jak se vyvarovat výškové nemoci. Dále bylo číslo věnováno zajištěným cestám neboli ferátam, které jsou letním cílem mnoha dovolených. Očekávejte tedy spoustu typů, kam za ferátami vyrazit a co si s sebou přibalit. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde.

Chystáš letos další prvovýstupy v „Labáku“nebo plánuješ i nějakou výraznější lezeckou cestu do zahraničí?

Snažím se neplánovat. Chci lézt hlavně neprostoupené stěny, které ubývají. I když dnešní móda v nových krocích mi navrací touhu po pouhém opakování.

Jak připravuješ prvovýstup? Řešíš ten nejbližší, nebo máš seznam na celou sezonu?

Nepřipravuju. Když chodíš do skal, kde jsou tisíce volných linií, není potřeba přemýšlet kam. Spíš to nechávám na svých přátelích, já sám si umím najít výzvy všude. Pravda je, že mám v hlavě i pár „Velkých směrů“. Ty většinou buď hned navrtám, nebo zapomenu.

Kterou svou lezeckou expedici do zahraničí vnímáš jako nejvýraznější?

Každou. Je to úžasná týmová záležitost, vzpomínka na dobu, kdy všechno bylo „my“, dnes je už jen já, já, jájismus. Je to úžasné, když lidi semkne společný cíl. To, co z nás dělá lepší lidi, nejsou počty dní prosezených ve školních lavicích, ale zkušenosti z jiných světů a z nových setkání, které, ač jsou náhodné, nebývají beze smyslu.

Jak bys srovnal lezení na expedicích s tím domácím?

Na expedicích se mi lezlo pokaždé spíš špatně. Lhal bych, kdybych říkal něco jiného. Rád a dobře lezu jen tak a bez cíle. A jak už jsem říkal, na expedici je cíl vždycky jasný a pevně daný.

Jaké používáš vybavení při lezení, jaké máš lezečky, úvazek, (železo, lana…)?

Lezečky, úvazek, železo a maglajz mám od Rock Empire – je český, je špičkový a to mě těší. Lana používám od Tendonu.

Rock Empire 20 let

Rock Empire český výrobce horolezeckého vybavení a osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky

Rock Empire je firma s dvacetiletou tradicí, jejíž produkty se prodávají ve více než 40 zemích světa. Ve sportovní sféře se řadí mezi specialisty v oboru horolezeckých úvazků, které jsou s největší pečlivostí vyráběny v České republice.

V nabídce najdete široký sortiment pro horolezce a outdoor – od už zmiňovaných úvazků po karabiny, expreskové sety, jisticí systémy, mechanické vklíněnce, mačky, cepíny, stany a spacáky. Horolezecké vybavení používají například Marek Holeček, Tomáš Sobotka, Ondra Beneš, Iva Vejmolová, Martin Tomášek nebo horský vůdce Radek Lienerth.

Dlouholeté zkušenosti jsou teď zúročeny i v novém výrobním programu – vybavení pro výškové pracovníky – ať už se jedná o pracovní postroje, polohování, lana, karabiny, slaňovací zařízení, tlumiče pádu nebo další vybavení.

Celou nabídku najdete na www.rockempire.cz.

Co je zajímavého na spolupráci právě s Rock Empire?

Podpora a svoboda. Na rozdíl od mého už bývalého sponzora nemá potřebu ovlivňovat mé prvovýstupy. Nechává moje lezení čistě na mně a lidé z této firmy mají podobný pohled na lezení jako já. Hodně mě baví dnešní doba, když extrémní horolezci v některých cestách kňourají, že je moc vysoko první jištění, že se hůř cvaká nějaký borhák nebo, že je to někde pod dalším jištěním dokonce až na zem. Prostě věci, které jsou při lezení na písku časté.

V lehčích a klasických cestách na písku je to k prvnímu jištění téměř vždycky na zabití. Pod dalším jištěním, je-li výjimečně tam, je to většinou až na zem a kruh se vždycky špatně cvaká. To všechno nejlepší lezci v těžkých cestách rozhodně řešit nemusí. Bezpečné cesty na písku vznikají až posledních pár let.

Díky za rozhovor.

Tomáš Sobotka

Je podepsán pod stovkami prvovýstupů především na pískovcích v Labském údolí. Má za sebou ale i několik expedic po celém světě s hodnotnými přelezy, lezl v Yosemitech, v Patagonii, na Madagaskaru i na Borneu. Tomáš Sobotka je člen Rock Empire Climbing Teamu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: