V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme článek o svícení, které je dnes v outdooru už takřka zcela v režii moderní LED technologie…
V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Nyní vám předkládáme aktualizovaný článek se základními informacemi o svícení v outdooru věnovaný zejména čelovkám.
Svícení v outdooru je dnes už takřka zcela v režii moderní LED technologie. Žárovky nahradily vysoce svítivé a výkonné LED diody. Výkonné žárovky si drží svou pozici snad jen v tak speciálních oblastech, jako je speleologie nebo orientační běh. I tady však už mají na kahánku a je možné předpokládat, že i v této oblasti se nakonec velmi brzy uplatní nové výkonné LED diody.
ČELOVÉ SVÍTILNY
Nejoblíbenějším a nejpoužívanějším zdrojem světla jsou v outdooru čelové svítilny (neboli čelovky). Jako samotného zdroje světla je dnes takřka výhradně využíváno moderních LED diod, které bohatě postačují na většinu outdoorových aktivit. Přesto lze ještě dnes sem tam narazit na čelovky kombinující LED diody s žárovkou (kryptonová, xenonová nebo halogenová) symbolizující spíše období příchodu LED diod. V případě speciálních outdoorových aktivit, jako je speleologie nebo orientační běh, si ještě výkonné žárovky drží svou pozici, i když už ne tak neotřesitelně a lze předpokládat, že i v této oblasti se nakonec uplatní velmi brzy nové výkonné LED diody.
Světelné zdroje používané v čelovkách: | ||||
klasická žárovka | halogenová žárovka | klasická 5 mm LED | ||
výkonná LED (zde Luxeon) | výkonná LED (zde XLamp) |
LED TECHNOLOGIE
Výkonné LED diody mají svítivost srovnatelnou se žárovkami, nebo i vyšší. Jejich výhodou je nižší spotřeba oproti žárovkám o stejném výkonu (vyšší měrný výkon), delší životnost a menší rozměry. Nejčastěji se v čelovkách setkáme s výkonnými diodami pod názvem Luxeon (výrobce Philips Lumileds) nebo Xlamp (výrobce Cree) o příkonu 1 W a více (obvykle do 5 W). I LED diody vyzařují kromě světla i určité ztrátové teplo, které je nutno odvádět, ale stále jsou výrazně účinnější než žárovky. Pro ilustraci uveďme, že moderní LED diody používané pro svícení dokážou přeměnit až 90 % dodané elektrické energie na světelnou, zatímco klasické žárovky využijí pro světlo méně než 10 % energie, zbytek se mění na teplo potřebné k rozžhavení vlákna. V čelovkách se výkonné diody používají v kombinaci s běžnými vysoce svítivými LED diodami nebo i samostatně, často doplněné elektronickou regulací zajišťující co možná nejdéle trvající konstantní světelný výkon.
Hlavní výhody LED technologie:
+ nepatrná spotřeba a vyšší účinnost, diody svítí podle výkonu a počtu diod řádově stovky hodin na jednu sadu baterií
+ praktická nerozbitnost a vysoká životnost, která je nepoměrně vyšší než u všech typů žárovek
+ možnost efektivně elektronicky řídit světelný výkon LED
V podstatě jedinou nevýhodou LED technologie byl až do nedávné doby účinný dosvit. Poslední výkonné LED diody se však už vyrovnají i halogenovým žárovkám a nabízejí dosvit i více než 50 m.
MODERNÍ ČELOVKY S LED
Na trhu je dostatečné množství čelovek rozličného provedení. O čelovkách kombinujících LED a žárovku jsme se zmínili v úvodu. Zabývat se jimi dále nebudeme, neboť už pomalu mizí v propadlišti dějin. Moderní čelovky můžeme podle osazení různými počty a typy LED diod rozdělit zhruba do následujících tří skupin:
Nejjednodušší jsou čelovky s několika klasickými LED (obvykle mají 5 mm v průměru). Začínají často na počtu 3 LED diod, jsou lehoučké, nejčastěji napájené třemi kusy baterií velikosti AAA a mají velmi malou spotřebu. Nevýhodou je tu ovšem nízká intenzita světla, a tím i malý účinný dosvit. Pro potřeby svícení ve stanu, čtení mapy či vaření na tábořišti apod. takové čelovky ale naprosto postačují. Rozhodně se však nehodí na kolo nebo běh a často ani pro chůzi v terénu.
Obr: Příklad čelovek s několika klasickými 5mm LED
Druhým typem jsou čelovky kombinující klasické LED s výkonnou LED (obvykle několik 5mm LED a jedna LED o výkonu od 1 do 5 W). Tyto čelovky poskytují jak výkonný, úzce směrovaný světelný zdroj pro daleký dosvit (výkonnou LED), tak méně výkonné, obvykle do široka svítící klasické LED pro osvícení blízkého okolí. Čelovky tohoto druhu jsou velmi univerzální a dobře poslouží takřka při všech aktivitách.
Obr: Příklad čelovek kombinujících klasické LED s výkonnou LED
Posledním typem jsou čelovky s výkonnou LED (jedna LED o výkonu od 1 do 5 W). Tyto čelovky nabízejí jediný úzce směrovaný světelný zdroj (výkonnou LED) a jejich specialitou je daleký dosvit. I tento typ však už dnes stále častěji míří mezi univerzální čelovky, a to díky přítomnosti volitelně použitelné rozptylné čočky pro nasvícení širokého okolí a elektronické regulace zajišťující několik stupňů výkonu. Takové čelovky jsou pak použitelné od svícení ve stanu po běh v terénu nebo jízdu na kole. Nejvýkonnější varianty pak dnes aspirují i na použití v oblasti speleologie a profesionálního orientačního běhu.
Obr: Příklad čelovek s jedinou výkonnou LED
KONSTRUKCE ČELOVEK A ULOŽENÍ BATERIÍ
Čelovky jsou opatřeny pružným nastavitelným páskem umožňujícím jejich nošení na hlavě nebo na přilbě. U lehčích čelovek bývá pásek jednoduchý (pouze po obvodu hlavy), u těžších je pásek proveden tzv. „třícestně“ (nejen po obvodu, ale také horem přes hlavu). Hlavní čelní modul je pak obvykle možné naklápět v určitém rozmezí.
Obr: jednoduchý pásek (vlevo) a třícestný pásek (vpravo)
S ohledem na uložení baterií rozlišujeme následující tři typy provedení čelovek:
Baterie umístěné přímo v čelním modulu u zdroje světla. Jde o nejjednodušší řešení, obvykle na baterie velikosti AAA, případně i AA. Není potřeba starat se o kabel, je tedy méně součástek náchylných k poruše a čelovka může být levnější. Nevýhodou tohoto způsobu je, že čelovka bývá s bateriemi těžší, rozměrnější a při běhu se může na hlavě posunovat. Druhou možností jsou baterie umístěné v zásobníku na čelence vzadu na temeni hlavy. Výhodou tohoto řešení je lepší rozložení hmotnosti než u baterie vpředu, zvláště v případě napájení 4 ks baterií velikosti AA, a čelovka je na hlavě podstatně stabilnější. Tato možnost se používá nejčastěji u výkonnějších čelovek v kombinaci s třícestným páskem. Poslední variantou uložení baterií je externí zásobník (akublok). Ten je díky delšímu kablíku možné umístit např. na opasek nebo nosný popruh, případně pod oblečení, a chránit jej tak proti mrazu. Externí zdroj je také někdy nabízen jako volitelná alternativa k zásobníku umístěnému na temeni hlavy.
Obr: rozptylné čočky (vlevo) a červeně svítící LED (vpravo)
U čelovek s výkonnými LED může přijít vhod rozptylná čočka. Ta dokáže jinak úzce směrovaný světelný paprsek rozptýlit do širokého okolí. Rozptylná čočka může být provedena i v červené barvě a díky ní pak červené světlo nenaruší akomodaci našeho oka na tmu. U některých čelovek je to řešeno klasickými červenými LED. Aby měla přítomnost červeného světla smysl, je vhodné, aby bylo možné červené světlo zapnout samostatně, případně aby bylo hned první mezi přepínanými módy. Důležitá je také optika (optická soustava). Naopak reflektor už není u čelovek s LED diodami tak důležitý jako býval u těch žárovkových. Mnohem důležitější je použitá optika (čočka), která by měla zajistit co možná nejrovnoměrnější rozložení světla ve světelné stopě bez zbytečných „haló“ (okrajových kruhů) a nerovnoměrností.
Obr: rozdíl v kvalitě optiky pozná každý
Dobrou optiku oceníme zejména u výkonnějších čelovek, u těch jednodušších nemá takové opodstatnění. V poslední době se jako novinka a alternativa k rozptylné čočce začínají objevovat i čelovky s proměnnou optikou (zoomem) umožňující plynule měnit světelný paprsek z doširoka rozprostřeného do úzce směrovaného. Elektronická regulace výkonu pak zajistí co nejdéle trvající konstantní světelný výkon (světlo postupně nepohasíná), jak jen to baterie dovolí. Vypínač čelovky by měl být ideálně jednoduše ovladatelný v rukavicích a dostatečně zajištěný proti samovolnému zapnutí.
DALŠÍ ZDROJE SVĚTLA
Bateriové svítilny mají dlouhou outdoorovou tradici, i u nás vešly ve známost například kvalitní ruční svítilny Mag lite. I do branže baterek však začíná úspěšně pronikat LED technologie. Z elektrických zdrojů světla je třeba ještě uvést bateriové minizářivky. Své použití mají především v osvětlení prostoru. Mezi osvědčené zdroje světla patří také lampy plynové (na klasické kartuše pro vaření) či přetlakové petrolejové, které fungují na principu rozžhavené punčošky. Použití těchto lamp bylo dříve limitované, protože jemné punčošky špatně snášely nárazy, ale v současné době jsou tyto lampy proti nárazům odolnější a mají své uplatnění při táboření bez možnosti elektrické přípojky. Své použití mají také karbidové lampy, které stále provázejí jeskyňáře při jejich objevitelských cestách do podzemí. A konečně nelze také zapomenout na chemické zdroje světla. Nouzové luminiscenční trubičky vydávají po aktivaci světlo několik hodin.
POMOCNÍK PŘI VÝBĚRU ČELOVKY
– čelovka je pro turistiku opravdu lepší než baterka do ruky.
– ověřte si snadnost a jednoduchost obsluhy (zapnutí, vypnutí, přepínání módů, složitost na zapamatování).
– věnujte dostatečnou pozornost provedení vypínače (samovolné zapnutí, obsluha v rukavicích, příliš tuhý chod).
– ověřte si snadnost a jednoduchost výměny baterií a zjistěte si jejich výdrž.
– vyzkoušejte, jak čelovka drží na hlavě při pohybu, jestli při pokývání nespadne na nos.
MŮŽE SE HODIT
– sklopení světla oceníte, když potřebujete svítit a nechcete oslňovat nebo rušit kamarády.
– vhodné pořadí světelných módů – od nejméně výkonného po nejvýkonnější (většinou si potřebujete jen krátce posvítit,
a ne oslepit spolunocležníky).
– možnost volby mezi široce rozprostřeným světlem a úzkým světlem do dálky (přepínáním světelných zdrojů nebo použitím
rozptylné čočky).
– červené světlo, které nenaruší přizpůsobení oka na tmu.
– elektronická regulace, která zajistí co možná nejdéle trvající konstantní světelný výkon.
– indikace stavu baterií.
© Základní informace, Svět outdooru 2004, aktualizováno 2008, publikováno v Malém Průvodci světem outdooru, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávanjí zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů.
Marně sháním žárovku H3 6V 55W,poradte