To základní o karimatkách

To základní o karimatkách

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme článek o karimatkách, mezi kterými dnes převládají samonafukovačky a pěnové karimatky…

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme článek o izolačních podložkách neboli karimatkách.

Sebelepší spací pytel je bez izolační podložky bezmocný, neboť stlačená spodní strana spacáku nemá šanci dostatečně izolovat. Investice do dobré karimatky se určitě vyplatí. Kdysi byly na výběr jen nafukovací či molitanová lehátka a různé improvizace jako podložky z polystyrenu či bublinkových igelitů. Dnes si můžeme ustlat na kvalitních a praktických karimatkách.

PĚNOVÉ KARIMATKY
Jsou lehké a praktické. Snesou i drsné zacházení, několik škrábanců a děr neubere jejich dobrým izolačním vlastnostem. Dají se upravit na požadovanou velikost, koupit v různých tloušťkách a vybereme si z mnoha barev a vzorů. Do zimních podmínek by však měla být podložka silná minimálně 2 cm. Pokud jsou podložky slepené ze dvou vrstev, je to buď proto, že jedna strana (tvrdší a odolnější) je určena pro kameny, šišky a klacíky a ta druhá (pohodlnější) pro naše záda, nebo je to jen barevný efekt pro podporu prodeje – rozdíl stran je jen v barvě, nikoli v materiálu. Jedna strana může být potažena vodonepropustnou fólií. Touto stranou tedy pokládáme karimatku na zem. Reflexní (tepelné) účinky stříbrných či zlatých vrstviček na podložce nejsou významné, lépe poslouží jako ochrana před vlhkem.
Výhody: bezporuchovost, dostatečná odolnost, nízká hmotnost (300 až 600 g), komfortní na léto, lidové ceny.
Nevýhody: velký objem sbalené karimatky, malý komfort při spaní a menší trvanlivost při používání.

Skládaná karimatka

Poněkud dražší jsou pěnové karimatky z EVA materiálu (plast etylenvinylacetát), které jsou oproti „klasickým“ hladší, méně nasákavé, pružnější, „gumovější“, a skýtají tedy větší komfort. Pružnost si uchovávají i při teplotách pod nulou.

Kromě hladkého povrchu nalezneme také karimatky profilované. Hrubý vzor, připomínající rohožku kříženou s valchou či obalem na vajíčka, má zajistit, aby se mezi tělem a studenou zemí udrželo co nejvíce vzduchu (lepší izolace) a zpříjemnil se nocleh na kamenitém povrchu. Zajímavou variantou jsou skládané karimatky. Pohodlně se balí a nemalou výhodou je i to, že pokud se spodní strana ušpiní, zůstane i po sbalení vrchní strana čistá.

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY
Samonafukovačky patří k tomu nejlepšímu, co je k dispozici. Spojují v sobě výhody pěnových karimatek a nafukovacích matrací. Speciální lehký pěnový plast s otevřenými póry je uzavřen do neprodyšného obalu (většinou z houževnatého vrstveného nylonu). Spoje jsou svařeny a oba materiály (pěnový plast + obal) jsou svými povrchy spojeny dohromady. V odlehčených karimatkách není pěna v plné ploše, ale má výseky. Tím se snižuje hmotnost, ale zároveň i plocha lepeného spoje pěnového plastu a obalu, což má vliv na odolnost a také na životnost karimatky.

Samonafukovačka

V jednom rohu je ventil, po jehož otevření pěna sama nasává vzduch tím, jak se rozpíná, a k dosažení potřebné tvrdosti je pak zapotřebí jen malé dofouknutí ústy. Na slunci je nutno upouštět z karimatky vzduch a pokud by zůstávala přes den ve stanu, určitě otevřít ventil. Vyráběné tloušťky – od 20 do 75 mm (650 – 2400 g). Nejsilnější skýtají opravdový komfort, pochopitelně za cenu vyšší hmotnosti. Do zimních podmínek se hodí tloušťky 35 mm a více. Lepší je zvolit tříčtvrteční délku (asi 120 cm) o tloušťce 35 mm než 25 mm v plné délce (asi 180 cm).

Pro příjemné spaní je výhodný neklouzavý povrch. Doporučujeme skladovat karimatku rozbalenou a s povoleným ventilem.
Výhody: sbalitelnost, výborné izolační vlastnosti a vysoký komfort ležení, přijatelná hmotnost, nepropustí vlhkost (pozor na vzlínání vlhkosti tkaninou u typů bez vodoodpudivé úpravy).
Nevýhody: vyšší cena, obdobná rizika poškození jako u nafukovacích matrací, nutnost ochrany před poškozením teplem v nafouknutém stavu (sálavé teplo, uzavřený stan, auto).

Porovnání izolačních vlastností a objemu

NAFUKOVACÍ MATRACE
Odlehčené a rozměrově minimalizované nafukovací matrace slouží dobře, ale jejich životnost je problematická. Zničit je mohou nejen ostré předměty a rozpálené vařiče, ale také sluníčko! „Natvrdo“ nafouknutá matrace může v teple nakynout přespříliš a povolit ve svárech. Dobré nafukovačky mají 6 až 8 samostatných komor, a tak při proražení jedné ještě nejsme úplně ztraceni. Nafukovačky znovu ožívají díky izolační náplni vložené do nafukovacích komor. Tím je omezena cirkulace vzduchu a hlavní nevýhoda (nepříliš dobrá izolace) je do značné míry odstraněna.
Výhody: sbalené nezabírají velký prostor, vyrovnávají nerovnosti, přijatelná hmotnost (400 – 800 g), ideální do mokra.
Nevýhody: pracné nafukování a vyfukování, nepříliš dobrá izolace od studeného podkladu (vzduch může v matraci cirkulovat), možnost selhání.

ALUMATKY
Slaboučké a nic nevážící „alumatky“ jsou nouzovou podložkou pod spacák chránící před špínou a vlhkem, avšak jen málo před nerovnostmi a minimálně před chladem.
Výhody: nízká cena i hmotnost (kolem 150 g), minimální rozměry.
Neýhody: nedostatečná izolace – pouze nouzové použití.

ZÁCHRANNÁ REFLEXNÍ FÓLIE
Na tenké polyetylenové fólii je vakuově nanesen kovový povlak (Al, Ag, Au) a ten je kryt další fólií. Výrobek váží jen 60 až 70 g a v batohu nezabere žádné místo. Ovšem pozor, jde především o záchranný prvek.

Balení karimatky

Zlatostříbrná fólie není vůbec určena jako izolační podložka a také uváděný odraz tělem vyzářeného tepla funguje jen omezeně. Fólie nenahradí karimatku ani spacák, ale významně pomůže v nouzi nebo při úrazu, kdy se snažíme postiženého chránit před studeným větrem, deštěm, podchlazením, nebo naopak před slunečním žárem. Díky odrazu světla poslouží i pro signalizaci.

BALENÍ KARIMATKY
Porušení povrchu pěnových karimatek snižuje schopnost nepřijímat vlhkost, proto je třeba i pěnové karimatky nosit v obalu. Tím více to platí pro nafukovací a samonafukovací karimatky. Méně objemné karimatky se snadno vejdou do batohu (nafukovací a samonafukovací se dají přeložit), pěnové balíme buď navrch (nevýhodou je značná šířka zavazadla), na bok (asi nejčastější způsob), nebo dovnitř batohu okolo stěn (jen pokud není batoh přeplněný a nevezeme nic s ostrými hranami).

POMOCNÍK PŘI VÝBĚRU KARIMATEK (čím více hvězdiček tím lepší hodnocení)

vlastnostALUmatkapěnová podložkaEVA materiálsamonafukovačkanafuk. matrace
izolace**********
komfort*******
malá hmotnost*********
objem po sbalení**********
příznivá cena***********
odolnost proti poškození**********
nenáročnost obsluhy************

© Základní informace, Svět outdooru 2002, aktualizováno 2008, publikováno v Malém Průvodci světem outdooru, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávanjí zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů.

Placené odkazy k tomuto článku:
Stany, spacáky, karimatky, batohy, lana, lyže a další outdoorové vybavení na www.Makalu.cz
To vše nakoupíte za skvělé ceny u expertů na outdoor!
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Mc.Cirda

V dávných dobách,když ještě vládnul komanč a nic nebylo jsem si od mámy nechal ušít karimatku.Nejprve šusťákovou látku prošila příčně na proužky a do kapes poté nasypala polystyrénové kuličky.Poté samozřejmě zašila.Perfektní tepelná izolace,nic to nevážilo,ale holt to mělo trochu větší objem,takže jsem to nosil z boku batohu.

Tom

Dost mě udivuje stejné hodnocení odolnosti u pěnové karimatky a karimatky z materiálu EVA. Pěnová karimatka se sice dá použít i v dost žalostném stavu, ale z vlastní zkušenosti vím, že se do něj dostane velice snadno. Dvě sezóny spaní v tělocvičnách a na táboře a je s trochou „štěstí“ na odpis. Naproti tomu na mé asi pětileté karimatce (EVA) není používání téměř vidět a to ji využívám značně nad rámec běžného použití (nouzové obložení zdi u postele v novém bytě, složená jako podložka pro odkládání činek při cvičení, …). Myslím, že investice se opravdu vyplatí.

Martin

Někdy po roce 1980 jsem dostal ze Švýcarska reflexní folii. Z anglického návodu jsem byl schopen přeložit jen „kosmický výzkum“ a „odraz 80% infračerveného záření“. Byla z igelitu poctivé tloušťky, asi oboustranně napařena nějakým kovem, v důsledku toho měla matně stříbřitou barvu, (asi jako stříbřenka na radiátory, nikoliv čistě stříbrná dnešních reflexních folií), rozměry cca 2 krát 2 metry.
Co se týče izolace, neměla chybu a myslím, že ve srovnání s dnešními foliemi a karimatkami ani konkurenci. Spal jsem na ni v únoru při teplotách pod nulou např na betonu pod mostem nebo na vydlážděné verandě – naprosto v pohodě. Ráno jsem provedl jednoduchý test: jednou bosou nohou jsem stoupl na dlaždici, pod druhou nohu jsem si dal tu folii. Okamžitě jsem cítil, jak se mi pod nohou s folií rozlévá teplo, zatímco druhá noha začínala umrzat.
Když jsem si udělal ještě tzv. sendvič, tzn. celta, folie, celta, folie, tak při spaní na sněhu jsem měl pod sebou pouze vytlačený důlek, zatímco kamarádi spící na různých karimatkách a igelitech měli pod sebou různě natátý sníh. Tato folie mně vydržela deset let, pak se začalo projevovat stírání napařené vrstvičky a už tolik neizolovala, takže jsem ji nosil už jenom na sezení na sněhu (když jsem ji načtyřikrát přeložil) a pak po dalších pěti letech jsem ji vyhodil.
Dělal jsem stejný pokus s dnes rozšířenou celofánovou reflexní folií a s americkou army podložkou ale obě nedosahují kvality izolace té švýcarské folie.
Dodnes jsem na ni v obchodech nenarazil a ani na internetu jsem ji nedokázal najít. Pokud se dnes ještě dělá a dá se koupit, budu vděčný za vaše informace. Děkuji.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: