To základní o botách

To základní o botách

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Upravili jsme článek o botách jako součást společného tématu Obuv na několika webech…

V článcích „To základní o …“ jsou přehledně zpracovány základní informace o vybavení. Jsou určené pro rychlou orientaci a podle potřeby aktualizované. Boty spolu s ponožkami a případně i návleky tvoří základ pro úspěch či neúspěch každé cesty. Vyplatí se proto věnovat čas sladění bot s ponožkami a předem otestovat, jestli zvolená kombinace vyhovuje také našim nohám. Tento článek je součástí společného projektu Obuv spolupracujících webů 1.outdoorova.eu. Připravili jsme několik článků na toto téma, z více úhlů pohledu. Odkazy na jednotlivé články projektu najdete na konci textu.

BOTY

Špatné nebo nevhodné boty udělají z cesty peklo, i když ostatní vybavení budeme mít nejlepší na světě. Boty všech kategorií jsou lehčí a komfortnější, to jsou jen ty hlavní z mnoha změn poslední doby. Vývoj směřuje k také k většímu důrazu na stabilitu a ergonomii konstrukce obuvi. Z velké nabídky musíme volit především podle terénu, ve kterém se budeme pohybovat, a podle zátěže, kterou poneseme. Došlo k vzniku nových kategorií bot a zvýšení počtu modelů stojících na pomezí jednotlivých kategorií. Výběr je tedy větší, ale také složitější. Pomoci může často používané rozdělení na kategorie A – D, kde A jsou boty do nejlehčího terénu a D do nejtěžšího horského terénu.

Nepromokavost

Boty s kvalitní membránou jsou při aktivním používání zárukou nepromokavosti v průměru dva roky (do mechanického opotřebování membrány především v místě ohybu boty). Pro běžnou turistiku jsou boty s textilním svrškem a membránou levnější, lehčí, prodyšnější, mají snadnou údržbu, rychleji vysychají a jsou bez problémů použitelné i v zimě. Boty s membránou s celokoženým svrškem nebo svrškem z moderní odolné syntetické tkaniny se dají použít i v nejnáročnějších podmínkách. I dnes se sice vedou diskuse a polemiky o účelnosti použití nepropro materiálů v botách, ale ty už dávno završily své úspěšné tažení.


Konstrukce boty s membránou, pramen: W. L. Gore & Associates

Boty bez membrány. Boty bez membrány s požadavkem nepromokavosti jsou dnes v menšině. Jde nejčastěji o boty s celokoženým svrškem, které jsou léty osvědčené a pořizují si je lidé, kteří jsou ochotni jim věnovat dostatečnou péči. Vlastnosti boty nejsou ovlivněny životností membrány a při správném ošetřování si uchovávají své vlastnosti po celou dobu životnosti. Při výběru kožené obuvi bez membrány je vhodné vzít v potaz klady a zápory boty ušité z jednoho či více dílů. Větší počet švů je náchylnější k úhoně, naopak boty z minimem švů jsou dražší, těžší a většinou se déle rozšlapávají. Odolnost kvalitních a udržovaných celokožených bot proti vodě je velmi dobrá a běžně dostačující. Ještě jsme však nenalezli takové, které zajistí sucho i po dvou dnech chůze mokrým sněhem nebo trávou.


Celokožené boty bez membrány

Hmotnost, komfort a trvanlivost

Snižuje se hmotnost, robustní pohorky současnosti jsou až o 1 kg lehčí než boty starších generací. Přitom stále platí, že 1 kg na nohou rovná se 4 kg na zádech. To je velmi příjemná změna, stejně jako snaha o komfort – je běžná anatomicky tvarovaná konstrukce, polstrování, kombinace materiálů atd., vše pro větší pohodlí. I dnes je vhodné pevnější boty rozšlápnout, ale boty často sednou už při prvním obutí a u lehčích typů se jen přizpůsobí noze. Má to ale i stinnou stránku. Se snahou o lehké materiály, pohodlnost a prvotní padnutí bot na nohu přichází daň v podobě nižší trvanlivosti.


Kombinace různých materiálů

Nové trendy

Zaznamenali jsme razantní nástup nízkých bot téměř do všech oblastí vyjma sněhu, zimy a terénů, kde je v nebezpečí kotník, tedy do sutí a kamení. Velký posun zaznamenaly podešve, kterých se vyrábí mnoho variant tvarů i tvrdosti, takže je možné zvolit pevnější materiál podešve pro (větší trvanlivost a záběr v těžším terénu), nebo naopak měkčí  (lepší trakce a přilnavost). Objevují se technické novinky: odpružení pro lepší došlap, zpevnění a výztuhy pro oporu nohy v terénu či zavazování bot (např. struny utahované kroužkovým systémem boa původně známým ze snowboardových bot).

Zkoušení bot v obchodě

Nestačí botu pouze nazout a postavit se. Je třeba ji pečlivě a pevně zašněrovat a mít na noze správnou ponožku (u bot do zimy pak silnější a ještě by mělo zůstat za patou volné místo!). Projít se. Zkusit botu i na nakloněné rovině (do kopce, dolů, traverz). K simulaci výstupu poslouží trochu i schody, v botě by se neměla zvedat pata. Při zatlačení holení dopředu by jazyk neměl uhýbat do stran, a už vůbec ne tlačit. Při sestupu nesmějí prsty bolestivě narážet do špičky a stlačovat se. Okraj boty by neměl řezat do achilovky, v traverzu nesmíme mít pocit, že se z bot vyzouváme a noha se v botě protáčí. Naopak bychom měli cítit přiměřenou podporu v oblasti kotníku. Na závěr zkontrolujeme shodnost bot v páru, kompletnost (vložky, šněrovadla) a bezchybnost zpracování (šití, lepení).

Údržba bot

Boty čistíme nejlépe po každé akci vlažnou vodou a kartáčem nebo pouze nasucho kartáčem. Občas je potřeba vymýt i vnitřek boty. Po uschnutí ošetříme a impregnujeme svršek. Přípravek volíme podle materiálu (kůže, textil nebo jejich kombinace) a u kůže i podle původní povrchové úpravy (voskované, silikonizované, olejované nebo na bázi fluorkarbonu). Proto je vhodné zapamatovat si impregnační úpravu provedenou výrobcem. Prostředky na bázi vosku je vhodné nanášet na zahřátou useň, aby vosk pronikl dostatečně hluboko do struktury (nevýhodou je ztmavnutí usně, výhodou je mechanická ochrana). Prostředky na bázi silikonu či fluorkarbonu působí vodoodpudivě, ale nechrání mechanicky. Proto je třeba použít i tzv. kondicionéry, které zlepšují mechanické vlastnosti. Prostředky na bázi oleje se hodí výhradně na olejované usně. U bot s koženou podšívkou je jednou za čas třeba ošetřit také tento materiál.

PONOŽKY

Trekové ponožky sehrávají velmi důležitou roli v celkovém komfortu chození. Jsou izolantem chodidel, vysoušečem bot, ochráncem membrány, tlumí došlap a zabraňují otlakům. Na jejich provedení a funkčnosti bychom neměli příliš šetřit. Ať už si pořídíme jakékoliv boty, nikdy se všechna vlhkost z potící se nohy neodpaří skrze jejich svršek. Uvnitř jí zůstává tím víc, čím větší energii vydáváme, čím vyšší je teplota a také vlhkost okolí. Od vlhkosti v botě pomohou právě kvalitní trekové ponožky, vyrobené z podobných materiálů jako funkční spodní prádlo. Ty totiž pouštějí vlhkost dál a díky „knotovému“ efektu pomáhají i samy odvádět část vlhkosti z bot. Pokud je zvládneme měnit i v průběhu dne, bude to dokonalé. Dají se dosoušet i za pochodu třeba v síťovaných kapsách batohu. Pro letní vedra jsou ponožky jinak konstruované a vyrobené z jiných materiálů než do mrazů. I když budeme boty používat pouze v létě, je kvalitní treková ponožka pro správnou funkci bot důležitá.

NÁVLEKY

Bez návleků, (nazývají se také kamaše) do terénu ani krok! Bez nich napadá sníh, špína a naprší i do těch nejlepších bot. V létě stačí krátké, zakrývající pouze vstup do bot (stále častěji se dnes ale i v létě používají dlouhé), v zimě potřebujeme návleky až pod kolena, přesněji až nad lýtkový sval. Kratší návleky se při pohybu nohou shrnují dolů! Převládají rozpínací návleky se zipem (nejčastěji vpředu) a krycí légou na suchý zip, které lze nasadit a sundat i s botami na nohou. Při nákupu je dobré mít s sebou i boty, zkontrolovat, zda návleky nikde neodstávají, jdou snadno nasadit i sundat a zda stahování pod botou je dostatečně odolné (nejčastěji ocelové lanko).

POMOCNÍK PRO VÝBĚR BOT

    • čím horší terén, tím pevnější boty. Pořadí bot v tabulce odpovídá řazení od nejlehčích procházek až po náročné horské přechody a zimní expedice;
    • čím těžší batoh, tím tužší podešev i svršek;
    • velmi zkušení a zdatní, kteří jsou přivyklí pohybu v terénu (zdatní turisté, horolezci, orientační běžci), často vystačí s lehčími a „měkčími“ typy bot;
    • do náročných a vícedenních akcí to chce pohorky, které jsou dostatečně odolné proti vodě (membrána nebo kvalitní impregnace, minimum švů, jazyk by měl být všitý a ne volný);
    • v zimních podmínkách musí boty zajistit dokonalou izolaci od chladu a mokra. Proti mrazu chrání tepelná izolace svršku a při velkým mrazech také další izolace podrážky. Při použití klasických bot je třeba zvolit vhodnou velikost, aby bylo dost místa na teplé ponožky. Nejhorším možným řešením je nacpat dvoje ponožky do normálních bot. Dojde ke stáhnutí nohy a omezení krevního oběhu a výsledek je ještě horší včetně rizika omrzlin. Pozornost je třeba věnovat vlhkosti z nohou, která výrazně zhoršuje tepelně izolační vlastnosti. Proto je vhodné měnit ponožky za suché tak často jak je to jen možné.
    • do vyloženě zimních podmínek se používají dvojité boty (skelety, duplexy), jejichž vnitřní zateplená botička se dá vyjmout;
    • pro použití stoupacích želez s rychloupínacím systémem je potřeba, aby boty byly pro tento účel uzpůsobeny a měly velmi tuhou podešev,
    • připnutí maček nebo sněžnic pomocí řemenů vyžaduje pevný svršek bot, aby nedošlo k přiškrcení krevního oběhu v chodidlech;
    • superteplé boty, ze kterých však nelze vyjímat izolační vrstvu, je nutné každý večer sušit v teple, jinak po několika dnech nenávratně zvlhnou a studí;
    • ve VŠECH botách se nohy potí, tedy i v plátěnkách, a dokonce i v sandálech. Nechtějme tedy ani od pohorek z kůže ani od bot s membránou zázrak.

PŘEHLED TYPŮ BOT

Turistické sandály
další označení: sportovní trekingové sandály
přibližná hmotnost (pár bot č. 8): 0,4 – 0,8 kg
hlavní použití: nenáročný terén, léto, vhodné jako záložní boty a boty na přezouvání po túře, vodní sporty, brodění řek s ostrými kameny

Nízké outdoorové boty
další označení: lehké sportovní boty, nejčastěji kategorie A
přibližná hmotnost (pár bot č. 8): 0,4 – 1 kg
hlavní použití: široká škála aktivit, chůze po nezpevněných cestách i mimo ně, běh, lezení, jízda na kole

Trekové boty
další označení: kotníkové lehké pohorky, trekingové pohorky, kategorie B – C
přibližná hmotnost (pár bot č. 8): 0,9 – 1,7 kg
hlavní použití: turistika – jaro, léto, podzim, snadný terén, lehký batoh, cykloturistika v chladných a zimních podmínkách

Pohorky
další označení: boty pro vysokohorskou turistiku, kategorie C – D
přibližná hmotnost (pár bot č. 8): 1,2 – 2,5 kg
hlavní použití: turistika v chladných a zimních podmínkách, těžký terén i batoh, vícedenní akce v terénu, vysokohorská turistika, horolezectví, použití maček

Speciální turistické boty
do této kategorie patří: turistické holínky, skelety a výškové boty, skialpinistické boty, boty pro turistické a telemarkové lyžování, zimní mrazové boty

TABULKA VELIKOSTÍ BOT

.

© Základní informace, Svět outdooru 2002, aktualizováno 2009, publikováno také v ročence Malý Průvodce světem outdooru, u aktualizovaných článků Základních informací zůstávají zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů původního článku.

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Janina

ahoj zkušení otudooroví vlci, prosím poraďte mi, kavárenskému typu, který ale kdysi horolezil :-), nějaké dobré boty na zimu na hory, kde mame chalupu. Menší tůry po zasněžených stezkách , sáňkování, bobování s dětma atd… nejsem žádný outdorrový odborník, ale chtěla bach něco dobrého, v čem nepromoknu a i něco ujdu.Díky

PM

Dobrý den. Doporučil bych vybírat mezi značkami Kamik (dodává Trimm Sport – http://www.trimm.cz), Ice Bug (dodává Lanson – http://www.lanson.cz), případně zimními modely North Face (dodává HUDY sport) nebo Sorel (www.sorel.com, ale ty se mám pocit do ČR nevozí)

Lok

to PM: Si snad děláš prdel, ne? Pro takové sračky si může rovnou dojít k vitnamcům…

to Janina: na jednodenní tůry ti stačí taxtilní botky nebo kombinace kůže – textil ( budou levnější než kožené ) a to středně tvrdé ( když je vezmeš do ruky, tak je velkou silou ohneš ). Tvrdší nekupuj. Samozřejmě s mebránou…

Loki

Konkrétní značku nebo typ nemá cenu ani říkat… ale něco ve stylu trezeta treklite gtx nebo nějakých jiných co nejlevnějších bot. Pod dva tisíce se nedostaneš, asi, ale do 2500 si už snad nšco vybereš.

Gottwald
Loki:

Člověče, ty seš úplně mimo! Máš to trochu popletené a je vidět, že botá mvůbec nerozumíš.

Ijánský

Ale ale Loku, to tě to nějak rozlítilo. PM jen z dobré vůle poradil kvalitní zimní boty, tak proč taková reakce? Větnamky bych nedoporučoval. Janino, koukni třeba ne tohle. http://www.asolo.cz/katalog-Mountain-Utility/ , http://www.meindlboty.cz/stranky.php?kategorie=4 .Jinak zimních outdoorových bot je široká škála. Téměř každý výrobce je má ve své kolekci. Chce to jen trošku hledat.

Semo

Uz som pochodoval aj 4 dni v mokrom snehu a mal som uplne sucho v topankach (napotenu vlhkost riesim mikrotenovymi sackami medzi ponjozku a topanku). V tych istych som bez impregnacie mal mokro uz po 400m v mokrej trave. Takze dobre impregnovat (ja DOKLADNE voskujem) a aj bez membrany je sucho.

PeterNR

Semo: predpokladám, že máš kožené topánky, keďže píšeš že sú bez membrány. Poraď prosím, akým voskom impregnuješ, či za tepla alebo za studena, ako často impregnáciu opakuješ resp. obnovuješ, keď si v teréne…
Ja mám celokožené topánky, ale nie sú celkom nepremokavé. Prostriedkov (napr. Nikwax nubuk proofer, Grangers leather conditioner..) a metód (za studena, po nahriatí, podľa návodu na prostriedku, aj podľa rád na internete…) na impregnáciu som vyskúšal viacero, ale ani jeden z nich nezabezpečil úplné sucho v topánkach.
Ďakujem za radu!
Peter

Semo

Impregnujem Snosealom, ale podla mna je to skoro jedno akym. Vosky sa lisia minimalne. Zo zaciatku som pouzival Nikwax a Grangers, potom som kvoli cene presiel na Snoseal. Teplovzdusnou pistolou nahrievam a mazem dokym vsakuje. Na novych to je aj 10 vrstiev. Potom staci raz rocne domazat cca 2-3 vrstvy.

Ale v poslednej dobe zaciname pochybovat, ci vosk staci a ci je vobec vhodny. Ked mi zacala praskat koza na 4 rocnych topankach (udrzba voskom), tak som si povedal, ze uz maju narok (aj kadeco ine sa na nich uz rozpadavalo) a neriesil som to. Ale podobnym sposom sa zacinaju objavovat hlboke „vrasky“ aj ich momentalne 2-rocnych naslednikoch. Co ma vedie k myslienke, ze vosk sice dokonale naimpregnuje, ale nevyzivi kozu a ta casom zacne praskat. Chcelo by to nejaku kombinaciu, ale je mozne, ze vosk kozu tak dokonale ucpe, zabrani comukolvek dalsiemu do tej topanky vsiaknut. Momentalne „vrasky“ mazem kondicionerom od Grangers a uvidi sa ci sa budu zhorsovat.

macek

zdravím vespolek, chtěl jsem ze zeptat, zda je normální když si koupím botky s inzerovanou goretex.membránou, projdu s nimi lehčí terén (mokrá tráva hlubší), samozřejmě jsem je před tím nasucho lehce ojela impr.sprayem, že mám mokro ve špičce. Ponožka zůstala kupodivu suchá. Jedná se o Salomon materiál textil a trocha nubucu. Můj chlap má botky taky s membránou,ale jiný typ a bota kožená a už je měl na sobě takto 2x a botka je mokrá jen z venku nikoli zevnitř. Je to tak normální nebo je to důvod k reklamaci? dík za info

Michal

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem bot. Vždycky jsem všechno odchodil v běžeckých botách. I Marockou 4tisícovku Jabal Toubkal. Ale trochu trpím na kotníky a 2x za rok jsem měl podvrtnutí. Tak bych si rád pořídil kvalitní boty na čundry a různé cestování. Chystáme se také do Thajska, Laosu, Vietnamu. Takže potřebuji jedny sandály a jedny trekové boty s ochranou kotníku, ale aby byly lehké. Nevím jestli je využiji 50 / 50. A nemám ani rád moc těžký boty. Dá se něco doporučit? Díky 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: