V článcích „To základní o …“ najdete přehledně zpracované informace, které poslouží jako stručný přehled dané oblasti outdoorového vybavení. Pomohou při rychlé orientaci a před nákupem nového vybavení. Z Novinek světa outdooru jsme převzali další téma, tentokrát o lyžích a sněžnicích.
Jak dnes vypadá lyžařské vybavení na zimní výpravy do přírody, na toulky mimo lyžařské dálnice a sportovní centra, ale i pro náročné expedice? Ve světě významně vzrůstá obliba BC – backcountry lyžování.
Lyže a vázání
U nás především běžky BC a XC. Lyže označené BC (backcountry) jsou široké stabilní běžky, které mají v outdooru velkou výhodu se svými kovovými hranami. Doporučit lze širší provedení (ve špičce od 60 do 90 mm). BC lyže mají výrazné vykrojení. Ve stejných šířkách se prodávají i XC (turistické) běžky, ty postačí do méně náročného terénu. Skluznice jsou u obou typů nabízeny buď hladké mazací, nebo s protismykem (často označené NoWax), které není nutné mazat stoupacími vosky. V prodeji jsou jak lyže tuzemského výrobce, tak i zahraniční turistické běžky různých značek (Fisher např.), ovšem BC vybavení nebývá v nabídce obchodů běžné.
Důležitou částí lyží je pevné a spolehlivé vázání. Z vázání do terénu lze doporučit tři systémy, buď od Rottefelly modely označené NNN BC pod názvy Magnum či Auto, nebo starší osvědčený systém tříbodového vázání NN75, ale v robustním provedení pod názvy Extreme či Super Telemark, vhodné tedy i pro turistický telemark. Podobný systém vázání NNN BC nabízí i Salomon ve své řadě SNS BC pod názvy X-ADV Raid či Access. Systémy těchto vázání nejsou bohužel vzájemně kompatibilní.
Modely a značky turistických bot jsou úzce svázány se systémy vázání. Nabídka není široká, nejčastěji se setkáte se značkami Alpina a Madshus pro systémy Rottefella. Pro vázání Salomon pak snad jen vlastní boty Salomon X-Adventure 8. Ostatní možní výrobci vyloučení nejsou, jsou však bohužel jen světlou výjimkou. Před zimní sezónou je dobré zakoupit boty co nejdříve, dokud je s čeho vybírat a jsou k dispozici i všechny velikosti.
Lyžařské hůlky
Turistické lyžařské hůlky vhodné do hlubokého neupraveného sněhu, to znamená robustní a s větším talířkem, budeme shánět obtížně, běžně v obchodech nebývají. Větší firmy je sice mají v katalozích (Excel, Leki, Swix apod.), u nás je však nikdo neobjednává. Nutné je obrátit se na zastoupení firem a zjistit, zda je někomu dodaly! Varianta skládacích hůlek samozřejmě k lyžím možná je, jsou jen trochu těžší, dražší a poruchovější. Hodí se ale zvlášť pro chůzi složitějším terénem na sněžnicích, s batohem i pěšky a k některým je možné dokoupit větší talířek do sněhu.
Sněžnice
Sněžnice jako pradávný pomocník pro chůzi zasněženou krajinou poslouží i dnešnímu člověku stejně dobře, třeba i těm, co jinak nelyžují, nebo tam, kde se střídá hluboký sníh a holá zem. Na zimní toulky lze doporučit dostatečně spolehlivé a dostupné české sněžnice Sasquetch, které ve středně náročném terénu vyhoví. Jinak lze v dobrých outdoorových obchodech zakoupit také různě řešené zahraniční sněžnice, které nabízejí lepší trakci v náročnějším terénu a větší komfort při chůzi. Jako obutí zde stačí pevné boty vhodné do zimní přírody, přes které jdou utáhnout poutací popruhy sněžnic.
Nesmeky
Do lehčího zledovatělého terénu lze použít tzv. nesmeky, což jsou jakési „minimačky“, obvykle s několika hroty, které zajišťují trakci i na kluzkém povrchu. Nejedná se o náhradu maček, nesmeky nejsou určeny k lezení, ale dobře poslouží jako doplněk k turictickým či BC botám. Přechod a výstup přes zledovatělá a běžně neschůdná místa je s nimi mnohem bezpečnější (např. při výstupu na Sněžku, hlavně ze západu, je při nepříznivých podmínkách ocení každý).
Opravy a údržba
Zajímavá je možnost pro lyžaře, kteří by chtěli vyzkoušet tzv. protismyk. Mohou si ho nechat vyfrézovat do skluznice starších a ne zcela zničených lyží. Tuto službu nabízí český výrobce, je ovšem nutné informovat se předem na podmínky. Opravy hůlek, vázání, bot a zahraničních sněžnic je nejlepší řešit přes distributora, pakliže prodejce neposkytne odpovídající informace. České sněžnice opraví jejich výrobce přímo, nepomůžeme-li si sami. Zbývá utáhnout řádně všechny šrouby vázání, eventuálně promazat silikonovou vazelínou jejich pohyblivé části a naimpregnovat a připravit i boty na první výšlap do bílého světa zimního outdooru.
Jako vždy jsem se nic nedozvěděl. Už si na to začínám u českých časopisů a internetových článků zvykat.