V tradičním termínu o prvním zářijovém víkendu se uskuteční extrémní běžecký závod adidas Continental Beskydská sedmička. Pod patronátem Libora Uhra vznikla z původního tréninkového závodu pro horolezce akce pro více než 3000 nadšených běžců, kteří každý rok bojují nejen o zvládnutí náročné trasy, ale i o pouhé místo na startu. Kapacita adidas Continental Beskydské sedmičky je pravidelně vyprodána dávno před začátkem.
Tenkrát byly hajlajny přes 50 m dýlky považovaný za „velký“ a vědělo se, že jednou padne i stovka. Nebo už možná padla, napamatuju si přesně. Postupně mě Danny přešel, na longlajnách i na hajlajnách, já začal víc lízt, ale pořád jsem sledoval, co ten kluk dává. Když mi sdělil, že chce napnout lajnu přes údolí Divoký Šárky a sebevědomě tvrdil, že to přejde, nepochyboval jsem ani na vteřinu.
V pátek 5. září ve 22:15 na náměstí v Třinci to vypukne. Dlouhý had závodníků vyrazí nocí vstříc prvnímu z vrcholů. Již prvních 700 výškových metrů na Velký Javorový roztáhne startovní pole. Následují další vrcholy Ropice a Travný, na nějž letos z důvodu ochrany přírody vyrazí jen hlavní kategorie Sport, početnější kategorie Hobby „ušetří“ pár set výškových metrů zkratkou po traverzové cestě. Následují dvě nejvyšší stoupání závodu – z Krásné na nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu a z Ostravice na Smrk. Každý závodník, který se dostane na Lysou horu v časovém limitu, se zároveň dostává do losování tomboly o hodnotné ceny od společnosti adidas a dalších partnerů závodu. V pátek během akreditace v areálu ZŠ Tyršova a v sobotu a neděli na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm budou mít závodníci i návštěvníci možnost zakoupit kolekci funkčního oblečení s logem Beskydské sedmičky a další produkty adidas za zvýhodněné ceny.
Závěrečné dva vrcholy – Čertův mlýn a Radhošť – již nestraší takovým převýšením, nicméně s desítkami kilometrů v nohách jsou pro závodníky náročným testem. Organizátoři umožňují závodníkům zkrátit si trasu vynecháním sestupu do Ráztoky, tým je však za zjednodušení penalizován a ve výsledkové listině zařazen za poslední tým, který zkratku nevyužil. Pravidelní účastníci zmiňují, že nejnáročnějším na adidas Continental Beskydské sedmičce je osmý vrchol. Poslední výstup z Pinduly na Velký Javorník (918 m) krátce před cílem vytáhne z účastníků poslední zbytky sil. Ty nejlepší následně čeká nápor na kolena při seběhu do Frenštátu v rámci boje o pořadí, další stovky závodníků pak tlačí do zad třicetihodinový časový limit, jehož stihnutí jim umožní říci „Zvládl jsem to!“ Převýšení trasy v kategorii Sport je 5430 metrů na 94 kilometrech, v kategorii Hobby 5182 metrů na 89 km. Zmíněnou zkratkou účastníci ušetří dalších 433 výškových metrů a 4 km.
V loňském ročníku vítězové Jaroslav Balatka a Pavel Štryncl překonali rekord závodu o více než hodinu a čtvrt s časem 11:49:14, letos se ale adidas Continental Beskydské sedmičky neúčastní. Na uvolněný trůn může vystoupit například Zbyněk Cypra s Tomášem Svobodou z adidas Outdoor teamu, kteří vyhráli nedávnou Nízkotatranskou stíhačku, nebo Martin Strelka s Vojtěchem Krajíčkem z týmu Epo Ekonom Praha Outdoor, kteří letos ovládli například šumavskou Horskou výzvu. Hlavní organizátor Libor Uher se letos opět pokusí svůj vlastní závod vyhrát, účastní se ale ve smíšené kategorii společně s Klárou Rampírovou v rámci adidas Outdoor teamu.
Ačkoli startovní listina je již plná, i z pohledu diváka má adidas Continental Beskydská sedmička co nabídnout. Při odjezdu speciálních vlaků pro závodníky z Frenštátu do Třince, na náměstí v Třinci před startem i ve Frenštátě pod Radhoštěm po skončení bude probíhat bohatý doprovodný program. Můžete se těšit na dechovku od pana Vyviala, folk-beatovou kapelu Docuku a slavnostní vyhlášení nejúspěšnějších závodníků ve všech kategoriích. Na závodníky si můžete i počkat kdekoli na trase nebo je z pohodlí domova sledovat on-line. Po trase bude více než 17 mezičasů, z nichž budou data odesílána na server a zobrazí se na webu u každého týmu. Fanoušci jednotlivých závodníků budou tak mít přehled o jejich pozici a závodníci po závodě budou mít podrobný rozpis jejich výkonu. Oproti prvnímu ročníkům v roce 2010, kdy byly mezičasy měřeny obyčejnými hodinkami, je to po několikerém zlepšení další velký pokrok.