Polsko má většina Čechů spojeno především s rozsáhlými nížinami, Baltem a polskými trhy, ale už málo kdo si uvědomuje, že o několik pohoří se dělíme právě s Poláky. Jedno z nich jsou právě Orlické hory. Pojďme si představit pět míst, které stojí za to navštívit.
Účelem tohoto článku je seznámit vás s několika místy v polské části Orlických hor. Pokud v tomto výčtu bude něco zásadního chybět, napište to do redakce a můžeme článek rozšířit.
Na začátek trocha teorie. Titulek je trochu zavádějící, protože z polské strany se nejedná už o Orlické hory, ale o jejich souseda Góry Bystrzyckie. Geomorfologicky patří oba tyto horské masívy do Sudetské soustavy. Vrchoviny od sebe odděluje na severozápadě údolí Dušnické Bystřice a na jihozápadě dolina Divoké Orlice.
Jak daleko ty Góry Bystrzyckie vlastně jsou?
Turistickým centrem je zde historické městečko Bystrzyca Kłodzka. Odtud můžete podnikat nejrůznější výpady do okolí. Zajímavostí je, že ze všech tří největších měst České republiky je to sem zhruba stejně daleko. Z Ostravy, Brna i Prahy jste tady autem za necelé tři hodinky.
Pět míst, které stojí za to navštívit
1) Bystrzyca Kłodzka – O tomto malebném městečku jsem se už výše zmínil. Neberte ho však jen jako parkoviště pro vaše auto a místo kam složit hlavu.
Kromě historických budov je tady k vidění pohádková zahrada, ve které se můžete těšit na postavy tohoto žánru. Sestaveny jsou z šišek, kořenů a dřeva. Její vznik se datuje začátkem 20.století.
Filumenistické muzeum je váš další potencionální cíl. Co to vůbec je? Slovo filumenista doslova označuje člověka, který se zabývá sběrem etiket ze zápalkových krabiček. Jasně, to nezní nic moc, ale když dodám, že těch etiket je tu půl milionu a doprovází je čtrnáct set zapalovačů a mnoho dalších přístrojů a technik pro rozdělávání ohně, možná už to ve vás vzbudí zájem. S nadsázkou by se dalo říct, že je to Mekka pyromanů.
Středisko historie a horské tradice Sudet by vás taky mohlo zaujmout. Nachází se hned vedle pohádkové zahrady.
2) hora Jagodna – Pokud jste horalové, tak byste si na tento vrchol určitě měli vyšlápnout. Vrchol Jagodna je nejvyšším bodem masívu , a to s výškou 977 metrů. To, že jí hranice jednoho kilometru utekla jen o vlásek, se snaží dohnat 17 metrovou dřevěnou vrcholovou věží. Výstup není nějak náročný, pro rodinný výlet ideální varianta. V zimě je Jagodna oblíbeným místem běžkařů.
3) Kaple lebek – Tak jako máme my kostnici v hřbitovní kapli Všech svatých v Kutné hoře, mají v Polsku Kaplici Czaszek w Czermnej (kaple lebek v obci Czermna). Kostnice stojí vedle kostela sv. Bartoloměje. V kapli je shromážděno více než 25 000 ostatků zemřelých. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu, tak si připravte 4 PLN (vstupné). Otevírací doba je následovná: květen – září 9:30-13:00 14:00-17:30, říjen – duben 10:00 – 16:00. Fotografování je v kapli bohužel zakázáno.
4) Bludné skály (Błędne Skały ) – Zajímavě se příroda vyřádila na tomto místě. Díky bohu za to! Zvětráváním pískovce se vytvořilo kamenné bludiště. Tvoří tak jakési skalní město ve výšce 852 metrů. Pokud chcete vědět více (příjezd, přístup atd.) podívejte se tady.
5) Vodní park v lázeňském městečku Kudowa Zdrój – Zajímavostí je, že jde o jedno z nejstarších lázeňských míst v Evropě (15. století). Těšit se můžete na léčebné kúry, skvělé víno či minerální vody. Podle mého se jedná o dokonalou tečku při návštěvě tohoto krásného regionu.