Když jsme oslovili kamarády, lezce a horské vůdce, aby mi nám doporučili svou nejoblíbenější lezeckou oblast, svůj píseček, netušili jsme, jak nás někteří překvapí. Inspirujte se tipy lezců a objevte s námi zajímavé lezecké oblasti.
1. Rychlebské okruhy
Tip od: Lukáš “Asu” Abt LK Javaanes, Nadzemí, Tendon |
Všem milovníkům boulderingu a horských kol bych doporučil tzv. Rychlebské okruhy v blízkosti Černé Vody asi 15 km severně od Jeseníku. Po Fontainbleau je to jediná oblast v Evropě, kde jsou vytyčené tzv. Okruhy pro jednotlivé obtížnostní kategorie. Ve spojení s horskými koly a traily Rychlebských stezek tak vzniklo světově jedinečné kolbiště pro milovníky adrenalinu, ale i rozvážných pohybů. Jedná se o žulové balvany, a tedy o technické lezení po oblinách, nebo o rulové stěnky a lezení po lištách a žiletkách.
Vhodné období: Nejlíp jaro a podzim, ale dá se i v létě. Všechno je vesměs na severních úbočích.
Speciální vybavení: Bouldermatka, lezečky, mágo a kartáček na čištění chytů.
Dostupnost: z Prahy asi 250 km, z Jeseníku asi 15 km severně přes Jelení hřbet a sedlo Na Pomezí do Černé vody.
Ubytování: Jakýkoliv penzion v okolí, případně Základna Rychlebských stezek.
Více informací: www.rychlebske-okruhy.cz
2. Výhledy na Krkonoše z polské strany
Tip od: Petr B. Instruktor lezení |
Pro začátečníky, milovníky divoké přírody, vícedélkového lezení, boulderingu a žuly bych doporučil lezecké oblasti Gory Sokole a Rudawy Janowickie. Kousek od hranic s ČR tam najdete krásnou pevnou žulu, vhodnou pro začátečníky, ale i pro borce drtící čísla. Oblast Gory Sokole nabízí všechno – od tradičních cest ve spárách a koutcích až po sportovní krásně odjištěné prásky. Je tu na padesát věží, 920 cest a přes 200 boulderů. Skály v Rudawy Janowickie nejsou příliš vysoké (max. 25 m), zato je tu ale na 120 věží a výchozů se zhruba 900 cestami a 300 bouldery. Největší dominantou je Skalní most a perličkou štíhlá věžička Enis, čnící jako prst.
Vhodné období: Optimální od jara do podzimu.
Speciální vybavení: Lano 60 m, vklíněnce a friendy.
Dostupnost: Z Prahy asi 300 km směr Harrachov, a pak Jelenia Gora a Karpniki.
Ubytování: Schronisko Szwajcarka, Trzcinsko, Kemp 9UP (www.Sokoliki.net, www.Taborpodkzywa.pl).
Více informací: Průvodce je možné koupit na přímo místě, mapa 1:25000 Rudawy Janovickie, www.Galileos.pl.
3. Německá Jura
Tip od: Steffi Bauer Rafiki tým |
Moje oblíbená lezecká oblast, kterou bych doporučila milovníkům vápna, jeFrankenjura. V téhle největší a nejznámější lezecké oblasti v Německu si přijdou na své lezci každé pokročilosti. V oblasti opředené lezeckou historií najdou začátečníci řadu sportovně odjištěných cest obtížnosti UIAA 4 – 7, na zájemce o legendární lezecké výzvy čekají cesty jako Ghettoblaster 10/10+, Wallstreet 11- nebo Action Direct 11 od ikony německého lezení Wolfganga Güllicha, který ve své době posouval hranice obtížnosti v lezení.
Vhodné období: Nejlíp jaro a podzim, pokud se vydaří počasí. Léto je pro těžší cesty většinou příliš horké a vlhké, pro pohodový rodinný lezecký výlet je ale ideální.
Speciální vybavení: Lano 60 m, případně i vlastní jištění.
Dostupnost: Z Prahy 250 – 300 km směr Plzeň a Norimberk.
Ubytování: např. kemp Oma Eichler www.gasthof-eichler.de
Více informací: www.frankenjura.com, http://routen.climbing.de/index.php3?Tab=Frankenjura
4. Boulderingové lahůdky ve Fontainebleau
Tip od: Juráš Šefl Horský vůdce UIAGM a člen ČAHV, horoguru.cz |
Moje oblíbená lezecká oblast, kterou bych doporučil milovníkům boulderingu, písku, krásných lesů a dobrého vína je Fontainebleau ve Francii. Jedná se o největší pískovcovou bouldrovou oblast Evropy, kam sahají kořeny boulderingu. Zaleze si tu opravdu každý: oblast má okruhy bouldrů pro děti, začátečníky i spousty nejtěžších kousků v Evropě.
Vhodné období: Nejlepší podmínky jsou na jaře a na podzim. V létě bývá dost teplo, ale používání magnezia je povoleno a některé oblasti jsou celkem schované ve stínu.
Speciální vybavení: Bouldermatka a kobereček na očištění lezeček.
Dostupnost: Z Prahy 1000 km směr Plzeň, Norimberk, Saarbrücken, Metz, Fontainebleau.
Ubytování: Spát se dá v autě na parkovištích u skal, na některých místech je možné postavit i stan.
Více informací: V tištěném průvodci nebo na internetu.
5. Do Turecka za lezením i v zimě
Tip od: Katka Smolová Šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz |
Pro ty, kteří nevydrží celou zimu bez lezení venku, bych doporučila oblast nedaleko tureckého města Antalya. Skalní stěny jsou buď v horách u vesničky Geyikbairi, nebo nedaleko pláže u bývalé římské osady Olympos. Všechny oblasti se vyznačují poklidnou atmosférou a širokým výběrem cest. Oblasti v okolí nabízejí terény, na kterých si zaleze úplně každý od začátečníků přes zkušenější až po lezecké mistry. Náročné sektory s převislými cestami jsou blízko jednodušších cest, takže i pokud spolu lezou lezci s odlišnými schopnostmi, užijí si to oba.
Vhodné období: Orientačně od září do června. Vyjma prosince a únoru, kdy může být deštivěji. Rozhodně sem nejezděte v letním horku.
Speciální vybavení: Není potřeba. Udělejte si ale v zavazadle prostor na delší lano, cesty jsou tu poměrně dlouhé.
Dostupnost: Letecky do Antalye, zmiňované Geyikbairi leží asi 45 km severozápadně od města. Dostanete se tam buď zdlouhavě místní dopravou, taky si můžete už na letišti půjčit vlastní auto, anebo si z kempu objednat transport.
Ubytování: V krásných kempech hned u skal, osobně doporučuji JO.SI.TO camp.
TIP: Nezůstaňte jen u lezení. Můžete si vyšlápnout pár kopců, zajet si zalyžovat, ochutnat místní kuchyni nebo se vykoupat v dokonale průzračném moři.
6. Sportovní oldschool Mekka v Buoux
Tip od: Kuba Rak pěšák v trutnovském HUDY sportu |
Moje oblíbená lezecká oblast, kterou bych doporučil promilovníky hezké přírody a lezení v kolmém po dírkách, je Buoux ve Francii. Oblast je zajímavá materiálem, po kterém se leze: jedná se o mix vápence a pískovce. Buoux je „oldschoolová Mekka“ sportovního lezení, ve které se nacházejí podle mě nejhezčí „lehké“ cesty ve Francii. Zaleze si tu každý, od začátečníků po mistry. Nejlíp ale ti, co se pohybují kolem 7b fr.
Vhodné období: Jaro, zhruba do konce dubna, podzim od října. Sektory jsou převážně na slunci. Když vyjde počasí, dá se lézt i celou zimu.
Speciální vybavení: 80m lano, většinou je všechno odjištěné borháky, pár cest se leze i po svém.
Dostupnost: Z Prahy1400 km směr Plzeň, Heilbronn, Karlsruhe, Mulhouse, Besancon, Lyon, Avignon, Apt a Buoux.
Ubytování: Camping le Luberon, Camping Le Vallon, Camping les Cèdres.
Více informací: www.climbing.com/news/buoux-revisiting-frances-crag-of-the-1980s