Dostala se mi do ruky další šikovná hračka Rollnlock od italského výrobce Climbing Technology, o kterém je poslední dobou v lezeckém světě dost slyšet.
Údaje výrobce:
Určeno pro průměr lana: 8 – 13 mm
Hmotnost: 82 g
Infocena: 1599 Kč
Dodává: R-Sport
Podařilo se mu totiž vyprodukovat další povedený přívěšek na sedák. Umí toho však mnohem víc, než jen viset. Tentokrát jde o novinku, která najde uplatnění i při práci ve výškách a záchraně. Rollnlock je malý blokant, jehož užitná hodnota rozhodně malá není. Jak bývá u vychytaných lezeckých „cajků“ dobrým zvykem, zastává hned několik funkcí, takže jde o univerzální pomůcku.
Princip tohoto blokantu je vcelku prostý – blokuje vše, co se do něj vejde. To je samozřejmě nadsázka, která měla jen nastínit jeho rozsah. Je určen i pro opravdu tlustá, ale i tenká lana v rozsahu průměrů 8 – 13 mm. Již tento rozsah je vcelku nadstandardní, ale Rollnlock umí navíc blokovat i popruh v šířce 10 – 16 mm, což lze využít např. pro přesné polohování jističe na štandu. Pokud tedy máte dlouhou odsedávací smyčku z plochého popruhu a potřebujete ji zkrátit, lze Rollnlock využít. A to i na odsedávkách typu Daisy chain, tedy smyček s šitými oky. Konstrukčně jde v podstatě o dvě výklopné bočnice, mezi které je vsazena kovová rolna vložená do ozubené vačky. Na jednu bočnici je pevně nalisovaný kovový váleček určený na procvaknutí karabiny. Ozubená vačka s rolnou je pak s oběma bočnicemi spojena čepem, který všemi díly prochází a jedna bočnice je na něm volně vyklápěcí. Procvaknutím karabiny, za kterou je blokant upevněn je zároveň vyřešeno zajištění proti nechtěnému rozevření obou bočnic.
Jelikož se dá blokant použít pro různé účely, jsou zevnitř i zvenku bočnic vylisované symboly správného použití. Nemůže tak dojít k jejich setření, jako tomu bývá u natištěných symbolů. Samotná funkce je velmi jednoduchá. Bočnice se otevřou a do blokantu se prostrčí lano, případně plochý popruh. Kovovým válečkem se následně procvakne karabina. Nyní záleží na tom, k čemu chcete blokant použít. Pokud je blokant nasazen na svisle zavěšené lano a karabina se cvakne do úvazku, funguje jako náhrada prusíku pro výstup po laně nebo sebejištění při lezení. Tady je však třeba podotknout, že blokant není určen pro chytání nějakých větších pádů, ale spíš pro odsednutí lezce do lana. To ostatně platí i pro jiné podobné blokanty vhodné pro sebejištění na visícím laně.
V případě horního zavěšení blokantu za karabinu z něj lze vytvořit klasickou kladku s automatickou blokací lana, vhodnou např. pro vytahování břemena nebo raněného spolulezce. Je tak vhodný pro celoroční použití na skály i na ledovec. Tento šikovný pomocník najde uplatnění např. při vytahování alpinisty spadlého do ledovcové trhliny, kdy mu lze dolů na laně spustit přímo blokant, který k sobě pouze připojí zacvaknutou karabinou. Na to lze samozřejmě namítnout, že lze použít místo kladky karabinu a místo blokantu prusík, ale kdo si zkusil rozdíl mezi kladnou a samotnou karabinou, tak o tom ví své. Použití Rollnlocku je díky otočné kladce výrazně efektivnější a jednodušší. Pohyblivou vačku je možné také zaaretovat, takže blokant může fungovat i jako klasická kladka bez aretační funkce. Aretace se provádí zaháknutím kovové hrazdičky o kolík vystupující z bočnice. Tento pohyb je sice nutné zprvu trochu nacvičit, ale poté lze provádět i v rukavicích. Osobně si ale myslím, že ve většině případů ho budou uživatelé používat s jeho blokační funkcí.
Co se týká obsluhy, nejde o nic komplikovaného. Přesto doporučuji předem prostudovat přiložený návod, na kterém je z obrázků patrná většina způsobů použití, včetně varování o těch nedovolených, čili nebezpečných. Osobně jsem Rollnlock nejčastěji používal jako blokant při lezení, kdy jsem na jištění spolulezce používal strom ve svahu vzdálený několik metrů od hrany skály nebo ledopádu. Na laně vedoucím od stromu ke stěně jsem ho používal pro sebejištění. V tomto případě je potřeba při pohybu po laně směrem dolů držet vačku odklopenou. Při nenadálém uklouznutí by se vačka s plochými podélnými zuby zakousla do lana a zabránila tak pádu. V tomto případě je ale třeba dbát opatrnosti, aby se prst držící odklopenou vačku nedostal mezi zuby a lano. Konstrukce blokantu je ovšem taková, že toho by šlo zřejmě docílit jen velmi těžko. Navíc na rozdíl od některých blokantů s ostrými špičatýmí zuby by ani toto setkání prstu s vačkou nebylo zřejmě tak fatální. Právě díky tomuto způsobu ozubení vačky je blokant i šetrný k lanu.
Rozsah použití je tedy poměrně široký. Blokant najde uplatnění při sebezajištění nebo výstupu po laně stejně dobře jako při celé řadě záchranných technik při sportovním lezení a alpinismu. Jeho další velkou výhodou je i konstrukce pohyblivé zubaté vačky, včetně možnosti její aretace. Jde tedy o univerzál, který zřejmě dle mých informací v současné době nemá plnohodnotného konkurenta se všemi stejnými funkcemi. Díky velikosti a přijatelné hmotnosti se tak stal mým stálým společníkem při lezení i alpinismu, který je stále na úvazku připraven do akce. Zřejmě už od přírody jsem protivný šťoural, který hledá vadu na všem. Proto se mi to nepíše lehko, ale na Rollnlocku jsem v podstatě žádnou neobjevil. Proto prosím majitele, který se s nějakou setkal, ať to napíše do komentáře. Snad budu potom moci usínat s klidnějším svědomím.