Připravili jsme seriál testů turistických batohů. Jednotlivé testy budou vycházet postupně po celé léto a v tomto úvodním článku se vracíme k anketě, která na jaře před vlastním testem batohů mapovala vaše názory a zkušenosti s turistickými batohy. Anketa o turistických batozích proběhla na světě outdooru dvakrát, poprvé v roce 2003 a podruhé v roce 2006. S tříletým odstupem můžeme tedy srovnávat, jak se mění pohled čtenářů Světa outdooru na batohy …
méně jak rok | 9% |
1 až 2 roky | 16% |
2 až 3 roky | 17% |
3 až 4 roky | 17% |
4 až 5 let | 9% |
více než 5 let | 32% |
Nechcete naznačit, jaké značky budou (jsou) testovány?
Teď se nebudu zabývat používáním velkých batohů pro opravdovou potřebu velkého objemu na dlouhé cesty. Chtěl bych spíš říci, že i já jsem podle kritérií článku majitelem velkého batohu (55L). U mně ale nešlo o potřebu prostoru jako spíše výšky batohu. Představa, že spacák nebo stan mám venku je pro mne nepříjemná a tak jsem se musel poohlédnout po vysokém batohu, protože když postavím na spacák stan (spacák samozřejmě v dolní komoře naležato a stan na výšku ve vrchní komoře tak se dostanu na nejakých 80-85cm řekněme. A vetšina batohů s touto výškou už je kolem 65-75-80 L, no pro mou potřebu spacáku, stanu, trošky oblečení, vybavení, hygieny, variče a nějakého jídla prostě už zbytečné stodoly. V tomto směru mě ale mile překvapil po dlouhém hledání batoh Eiger 55 od Corazon. Je pěkně vysoký, ale zároveň štíhlý. Porovnával jsem ho s Doldy, Treksporty, Pinguiny a dalšími a vážně to bylo optimální. Takže to co jsem chtěl celým tímto příspěvkem říct – pokud hledáte malý objemem ale vysoký batoh, tak například tento.
To je věřejná věc. Jde o batohy značek Vaude, Salewa, Doldy, Wolf Gang, Feririno, Tramp, Husky, Bergson, Loap, Action&Adventure a Boll. Konrétní modely a již takové rychlé minirecenze lze vyčíst z jarního vydání Novinek, konkrétně Speciálu na našich stránkách umístěného v PDF. Stačí zadat nahoře do vyhledávání „novinky jaro 2006“.
Díky za tip na vysoký batoh. Já snad jen podotknu že stan není vždy nutné na cestách nosit v celku zabalený ve futrále. Naopak lze často velice rozumně stan rozdělit na různá místa batohu (nebo i mezi více lidí) – tedy sbalené tropiko někam, ložnici někam a konstrukci s kolíky jinam. Limitujícím faktorem pak je kam umístit konstrukci (ta se ohnout nebo sbalit nedá :-)), ale ta už se ve vhodném obale snese např. i zvenku z boku batohu. Tím jsem chtěl jen naznačit že pro mnoho lidí je jakési „dogma“ balit stan na cesty a na cestách tak jak jej koupili – celý ve futrále.
Já bych zase velice rád uvítal tip pro větší batoh (aspoň 65l) pro mužskou postavu výšky cca 170cm. Vím, že se dělají dámské verze batohů, ale mají buď menší litráž a nebo jsou, pro chlapa, nevhodné barvy. Takže má někdo zkušenosti s tím, který velký batoh pro menšího chlapa?
S tím balením na části mohu z části souhlasit 🙂
Problém ale pro mne je, že stan není často zcela suchý, popřípadě špinavý atd. Balit jednotlivé části do samostatných obalů pak vyjde vlastně hůř než „futrálové“ balení. A také, ale to je jen můj osobní pocit, nemám zrovna rád všelijaké přehýbání stanu. Takhle mám jistotu, že díly přehnu zhruba dvakrát, pěkně sroluji a mám klid. Ikdyž zase by mohla být námitka proti tomu, že namáhám víceméně stále ty samé části. Je prostě jasné, že každému to vyhovuje jinak. Pro mne to je prostě vysoký-malý batoh. Jinak kolíky a tyče klidně vyndavám když je třeba ušetřit objem sbaleného stanu, ale to mi příliš výšku neubere. Asi je to i o konkrétním stanu.
Ahoj Radku, zkus Deuter Aircontact 55+10SL, je určen pro ženy a menší postavy, vyrábí se v žlutošedé a černošedé (ta by ti jako chlapovi mohla vyhovovat) barvě a možná i ve větší litráži, ale to si nejsem tak úplně jistá. Mám sice 175 cm, ale zase jsem ženská, takže užší zádový systém mi vyhovuje mnohem více.
Hodně štěstí při nákupu 🙂
….pokud by jsi chtěl z levnějších, dal by se zkusit Utah 70 od Action&Adventure. V barvě šedá/červená je univerzální a někde je tu dokonce testovaný.
Chci napsat něco z jiného úhlu pohledu na problematiku batohů. Jako začátečník jsem vytáhl ze skříně pravou krosnu z 80-let, naložil do ní 25 kilo a vyrazil. Zádová duralová konstrukce mi docela dost namohla bederní část zad, krosna neměla bederní popruh, takže celá váha visela na ramenou no a po dešti byly všechny věci v krosně mokré. Teď mám Deuter Aircontakt 65+10 a je to jak když si trabantista koupí Mercedes.
Další chybou byl nákup menších levných turistických batohů do 40 litrů v supermarketech. Potily se v nich extrémně záda, popruhy batohu se trhaly a za krátkou dobu byl k vyhození. Takže kupujte osvědčené značky i českých výrobců, jako malý batoh mám teď Doldy Defender 32 a je dobrý.
Manželka, se kterou chodíme na treky, používá starší batoh Loop, ale není zas tak kvalitní, jak jej tenkrát vychvalovali. Trhají se části popruhů a švy. Takže pozor na věci výrobců, kteří nechávají výrobky šít v Číně-tím bych chtěl vyhlásit celonárodní bojkot čínských výrobků a výrobců, kteří Číňany kvůli svému zbohatnutí využívají.
Batoh je potřeba zkusit. Vyberte si značku a typ a pak si ho ošahejte.
Do batohu a na batoh, se kterým chcete jít na pár dní ven, se musí minimálně vlézt spacák, stan, karimatka, třeba i trekové hole a cepíny, věci, nádobí, trochu jídla, voda a životně důležité maličkosti (mapa, hygienické potřeby, peněženka, mini lékarnička atd.). Batohy ať mají pláštěnku. Dnes si mnoho turistů pořizuje kvalitní outdoorové membránové, nebo rychleschnoucí funkční oblečení, a když začne pršet, tak vám partner vytáhne z kapsy pláštěnku na batoh a je to v suchu.
Výborná věc je kapsa pro nádržku na vodu s pitnou hadičkou. Odpadne neustálé sundávání batohu z ramen kvůli láhvi v zadní kapse.
To znamená, když pořádný batoh, tak od renomovaných firem jako Doldy a Deuter, které mám já, nebo Boll, který jsem vyzkoušel rovněž v praxi a je výborný a hlavně s objemem nad 55 litrů + něco navíc.
Nejsem nějak častý turista, který vyráží několikrát do roka na několikadenní výlety. Jsem rád, když se do hor dostanu 3 krát do roka… Ale přesto jsem na batohu nešetřil a koupil Deuter AirContact 55+10. A to hned z několika důvodů. Když už se do těch hor dostanu, tak nechci, aby mi ty zážitky znepříjemňovaly nějaké problémy s trhajícím se batohem, který mě tlačí a záda mám jak polité vodou. Za druhé, jak už vyplynulo z vaší ankety, tak ani já nepočítám, že bych si za 3 roky kupoval batoh nový. A pokud ho někde nezapomenu (zatím se mi to stalo pouze s botkama 🙂 ), tak ho budu mít minimálně 10 let. Takže jestli dám za batoh 2,5 nebo 4 tisíce sem prostě neřešil, protože za ty roky se to zůročí. Na deuteru mě kromě pohodlí na zádech zaujala i robustnost použitých materiálů. Hlavně umělohmotných přesek, popruhů,švů a polstrování. Na pohled vypadaly kvalitněj než třeba u Doldy. Nemůžu soudit kvalitu těchto detailů v praxi, ale od pohledu na mě nepůsobily robustně. Takže myslím, že na batohu ušetřit se nevyplatí…
A k tomu šití v číně… já osobně bych to neřešil, protože dříve nebo později se veškeré hadry budou šít v Číně. Nevím, kde se šije Deuter, ale i kdyby byl ten můj ušitý touto kvalitou třeba v Bangladéši, tak si ho koupím radši než některé jiné batohy ušité u nás…
made in china – vies, ide o to, ze vyrobok aj ked vyskusas v predajni, povedzme sedi, vacsinou sa rozpada az po case, i ked kratsom, ale uz ho mas. nemozno odbojkotovat komplet china vyrobky, lebo aj v cine su kvalitne factory. problem je vsak, aspon co som tam videl a z poznatkov, problem je dodrzanie kvality, nemoze sa stat ze 100ks je ok, stodruhemu uz chyba napr. vyvod na camelbag, hlbka prekrytia latky na presitie je mala a teda sa to trha, namiesto doubble stitching, tam daju len klasiku. tak potom cely navrh pada a clovek autor navrhu, sa doslova hanbi za svoju vec. Sam som za tradicnu a kvalitnu vyrobu, kde sa veci v procese prototypu testuju, ,,hraju,, az po definit. vysledok.to je zmysel tvorby a uspokojenie zakaznika.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
WHI – LASTING
Dvouvrstvý úplet z merina. Achillovu patu a špičku tvoří dvouvrstvý zesílený plyš, omezující otlaky.
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Forclaz trekový stan MT900
Váha 1,3 kg, polosamonosná konstrukce s 1 apsidou
Nikon Prostaff P7
„Ten kouká…“
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky