U všech outdoorových radovánek je vždy třeba myslet na bezpečnost. V zimě to samozřejmě platí dvojnásob. Se šikovným balíčkem Survival Pack přišla firma The Heat Company. Jedná se o vtipnou kombinaci záchranné izofólie se zdrojem tepla.
U všech outdoorových radovánek je vždy třeba myslet na bezpečnost. V zimě to samozřejmě platí dvojnásob. Se šikovným balíčkem Survival Pack přišla firma The Heat Company. Jedná se o vtipnou kombinaci záchranné izofólie se zdrojem tepla.
O dulezitosti a funkcnosti folie asi netreba mluvit, ale neumim si predstavit, jak mi takhle maly sacek bude zachranovat zivot. To je trochu nadsazene, ne? Tolik tepla z par desitek gramu cehokoliv asi nedostanu. Prijde mi to taky jako divna kombinace. Folie ano, sacky ano – ale sacky tak pro komfort, aby mi nebylo chladno na nohy. Balit to dohromady a vydavat za „survival pack“ je podle me dost nadnesene…
O zivote a smrti nevim jestli dokaze rozhodnout, ale mit nedavno podobny ohrivaci balicek v rukacicich, nemel bych namrzliny na palci. Nevim, jestli to dokaze zachranit zivoz, ale v pripade nouze koncetiny urcite 🙂
No třeba z pár desítek gramů plutonia…
Jak se zdá tak teplota našich periferií je silně závislá na teplotě jádra těla. Viděl jsem v TV filmu jak americká armáda vyřešila tento problém u operátorů s klávesnicí a různými přepínači v polárních oblastech. U sedícího vojáka aktivně, elektricky ohřívaná je jen vesta a ta umožňuje i při teplotě pod -20 ° psát a vůbec manipulovat holými prsty po „neomezenou“ dobu služby. Jakákoliv i HiTech izolace dotyčného, bez aktivního ohřevu, ohrožovala omrznutím a hlavně znemožńovala jeho běžnou práci. Proto si myslím, že aktivní ohřívač v nouzi, ale dřív než za nevratným prochladnutím, velmi každému pomůže!
Mě ohřívač velmi pomohl při nasazování řetězů na kola, když bylo nutné ve vánici od zledovatělého sněhu vyčistit i celé podběhy a ruce začly opravdu krutě bolet… Pak stačilo 1:1 ruce hřát a pracovat se sněhem a kovem řetězů co přimrzal na kůži a šlo nadále opět dobře i řídit a mít tak ruce celkem v pořádku.
No ono je to zahřátí do značné míry ovlivněno hlavně krevním oběhem. Při špatném krevním oběhu nepomůže skoro nic – proto někomu ve stejných podmínkách nohy umrznou a jinému ne. Já mám třeba odjakživa tak studený nohy, že je mám naprosto studený i při pokojové teplotě. Když vylezu z vany, kde se totálně prohřejou, nasadím ponožky a bačkory, do dvou hodin je mám zase studený, pokud jen sedím 🙂
Ale proč to píšu… Z vlastní zkušenosti vím, že mnohem účinnější, než zahřívání vnější, je při špatném krevním oběhu rozproudění krve. Moc dobře na to funguje alkohol, to mám vždycky nohy horký hned :), nebo práce. Prací vzniká tření a to produkuje teplo. Zas mám jednu zkušenost. Štípal jsem takhle jednou dříví venku sekerou, bylo – 20 St.C. Všichni byli nabalený jak pumpa, včetně mě. Ruce jsem měl tak zmrzlý, že mi sekerka vypadávala z ruku. A jak sem tak štípal a štípal jak o život, tak se to najednou překlopilo a začalo mi být neuvěřitelný vedro. Nebyl jsem schopen zjistit, jestli je to tím, že se oteplilo nebo čím. Postupně jsem tam byl v – 20 v tričku, teplo mi bylo jak v létě a lidi kolem zabalený až po uši kroutili nevěřícně hlavou, jak můžu být v tričku a ještě se smát 🙂
No a do třetice. Nejúčinnější způsob zahřátí vyvinuli tibetčtí lámové, tzv. nauku o psychickém teple – tumo. To je mobilizace psychických sil produkujících pocit tepla, který se promítne i do tělesného tepla. Je to tak účinný, že takový člověk může sedět nahý na sněhu, v mrazech, jako by nic, za předpokladu, že stále drží ten nezbytný duševní stav. Zvládnutí této nauky mnichy se pečlivě kontroluje, probíhá v mrazech, u zdroje vody, kde se namáčí prostěradlo a těch musí mnich na svém těle usušit určitý počet během nějaké doby, pak ve zkoušce obstál. Evropan se to ale sotva naučí za celý život, vyžaduje to takovou vnitřní kázeň a morálku, jako je naprosté ovládání mysli až do nejmenších hnutí, všech pocitů a napětí v těle. A pak má „survival“ zadarmo 🙂
Kvalitní spánek představuje tu nejlepší regeneraci těla i ducha v extrémních (mrazivých) podmínkách. Právě noční chlad bývá klidného spánku nepřítelem. Teplo z balíčku problém „zahřátí“ dokáže vyřešit, ale … Na expedici v Kanadě jsem si pořídil ve sportovním oddělení supermarketu Wall-Mart balíčky na teplo. Nápadně se podobají balíčkům ve článku J.Hotmara. Hothands-2 by Heatmax (produkt USA), teplotní průměr 52 – 62 st. C, hřeje až deset hodin, cenově přijatelné – kus za dolar. Při jeho použití jsem se opravdu parádně zahřál. Asi dvacet minut jsem se ho pokoušel aktivovat třepáním, třením, … bezvýsledně. Zatímco ze mně se kouřilo, manželce při pádlování po řece (mínus 7 st. C) přimrzaly prsty k pádlu i nadále. Způsob mého zahřátí byl poněkud … vtipný. Má tedy znamenat pojem uvedený v článku „vtipná kombinace fólie a zdroje tepla“ obdobný způsob ohřevu také v případě propagovaného Survival Packu?
Lepší zkušenost mám s krystalizujícím balíčkem (v ČR dodává Body Comfort s.r.o., cena okolo 50 Kč). Na lednové výpravě v Beskydech (minus 7-9 st. C) jsem při spaní pod širákem párkrát v noci procitl chladem od nohou. Po aplikaci balíčku jsem zase slastně s pocitem tepla usnul jako mimino.
Třeba o červené Karkulce.
Borek: No, jestli to bereš tak, jako že si vymýšlím, tak to ti asi nezbývá nic jiného, než si koupit ten Survival a doufat 😉
Myslim, ze za urcitych okolnosti by s tim sel zachranit zivot.
Vsichni asi vime jak postupovat pri podchlazeni-vyslect do naha a ohrivat postizeneho vlastnim telem ve spacaku- kdyz se pri tom prilozi tento ohrivaci sacek do mist velkych arterii(podpazi a trisla) melo by to zvisit TT o nekolik stupnu=zachrana zivota.
Podotykam, ze v PRVNI RADE je treba ohrat telo „zevnitr“!!!!!!
Princip je v tom, ze snizenim teploty tkane klesa i metabolismus v tomto miste a privodne arterie snizi privod krve a kysliku, coz ale nevede k dalsimu snizeni teploty!!!(ve fyziologicke relaci-pokud je telo podchlazene celkove, je to vec jina, tam se telo snazi zabranit unikum tepla z koncetin).
Spousta lidi ziskalo omrzliny prave proto, ze nespravne pouzily takoveto packy-pridanim tepleho predmetu na zmrzle prsty u nohou. Zvisi se totiz LOKALNI teplota postizene tkane, LOKALNE vzroste metabolismus tkane, ktery potrebuje zvisene mnozsvi kysliku. Privodne arterie jsou ale stale „priskrceny“(jsou kontolovany teplotou telesneho jadra) a nedovoli dostatecny privod kysliku. To vede k metabolickemu poskozeni a az k nekroze!!!!!
Horky caj take pomuze zvisit teplotu telesneho jadra a v kombinaci s kapkou silneho alkoholu(alpsky rum) to vede k „otevreni“ privodnych perifernich cev+tento pack=nejlepsi kombinace na zachranu.
Takze BACHA na to jak to pouzijes!!! Na zviseni komfortu super, ale do jiste miry. Na omrle prsty radeji jen jako prevence. A na zachranu zivota-budes rad ze mas neco takoveho u batohu.
…a jeste jedna vec, kdyz uz to tedy prilozis podchlazenemu na trisla, dej pozor at ho tim nespalis!!! Vypada to divne, ale kdyz si uvedomis se sacek a telo muze mit rozdil teploty cca 40stupnu tak uz to tak nelogicke neni. Proto radeji ohrivat pres podlozku(satek ci co)
Prijde mi to trochu jako akce v ruznych super hyper marketech, kupte neco a dostanete k tomu tamto (stan + 2 spacaky), osobne to vidim jako „sikovne“ predevsim pro vyrobce popr. prodejce. Folii i ohrivaci sacky uz par let vozim, folii jsem jeste (nastesti) nikdy v nouzi pouzit nemusel, sacky obcas ano (hodi se nejenom v nouzi). Dokazu si predstavit, jak je nekomu „lito“ otevrit balicek, kdyz tu folii „prece ted zrovna nebude potrebovat“ a jenom by si chtel ohral nohy ve spacaku ve stanu.