TENDON route 2017 na rumunském vápně

TENDON route 2017 na rumunském vápně

Nestačí projíždět mezi kopci Transylvánie a kochat se nádhernou přírodou. Bílé štíty skal, vyčnívajících z listnatých lesů, které právě zabarvil podzim, tě lákají. Potenciál pro lezení, kam se jen podíváš. S takovými pocity jsme odstartovali třetí ročník akce zvané TENDON route.

Kvalifikace

V zimě 2017 pořádal TENDON na 19 stěnách v 11 evropských zemích kvalifikační soutěž. Stylem OS nebo RP bylo potřeba přelézt jednu ze dvou cest v obtížnostech 6b+ nebo 7a+. Finální losování rozhodlo o čtyřech výhercích, Čechovi Tomášovi, Polácích Bartoszovi a Magdaleně a Španělce Raquel, která ale kvůli zranění nemohla dorazit. Průvodce po Rumunsku nám dělal horský vůdce, alpinista a doktor filozofie Cosmin Andron a jeho žena, také horská vůdkyně, Cristina Pogacean.

Bihor a Şuncuiuş

V Rumunsku pořád vznikají nové sektory. Například v provincii Bihor, naší první zastávce, kde byla nedávno navrtána nová oblast Osoi a při té příležitosti se tu zrovna konal lezecký festival. Dostali jsme tužku a papír a spolu s dalšími desítkami místních lezců jsme mohli navrhovat klasifikaci nových cest. Skála, ostatně jako všude v Rumunsku, je vápencová a dosahuje výšky zhruba 12 m. Dominantou celé oblasti je jeskyně, kde by si své projekty rozhodně našel i Adam Ondra.
Na další čtyři dny se stává naším domovem karavan kemp La Rulote u vesnice Şuncuiuş. Za zhruba 300 Kč na noc tu máte k dispozici toalety, teplou sprchu, vybavenou kuchyň a velkou společenskou místnost. Asi 20 minut chůze podél řeky se nachází téměř 70 m kolmé až mírně převislé skály. Většina cest tu vede do půlky stěny. I proto jsme se rozhodli tu něco nového navrtat. Magda s Cosminem se pustili do nového projektu obtížnosti zhruba 7b stylem vrtání odspodu. To znamená, že lezec vyleze do určitého místa, pomocí smyček, vklíněnců nebo skob se zajistí a navrtá fixní postupové jištění. Tenhle způsob vrtání cest je časově náročný a hrozí tu i pády s vrtačkou v ruce. To si i sám Cosmin nedobrovolně vyzkoušel. Jedná se ale o nejčistší styl vrtání sportovních cest. Bartek s Cristinou udělali 40 m prodloužení mírně převislé cesty od shora. Prý to bude nejméně za 8a, ale krásná linie v kompaktní skále. Stále čekáme na první přelez!

Vícedélky v kaňonu Cheile Turzii

Po čtyřech nocích se přesouváme do kaňonu Cheile Turzii. Zjednodušeně si představ kopec a rozpul ho napůl. Získáš kaňon o délce skoro 3 km a ráj pro vícedélkové lezení. Skalnaté věže s divokou řekou tvoří dokonalou scenérii. Kompaktní skála s majestátními výhledy. Co víc si přát. A opět spousta potenciálu pro nové cesty. První den trávíme v obří jeskyni Pestera Ungureasca a užíváme si tu krásné lezení ve stropě. Na okolních vysokých štítech najdeš plno klasických hákovaček, které byly postupně přelezeny volně. Jako jištění jsou tu většinou staré skoby a na štandech nové nýty.

Panenské skály v Rimetea

Zhruba 30 minut jízdy autem od kaňonu leží další oblast, Rimetea. Téměř neprobádaná lezecká oblast s panenskými stěnami dosahujícími výšky 60 m. Cíl byl jasný: najít vhodný sektor a otevřít ho první navrtanou cestou. Nástup ke skalám od silnice trvá zhruba hodinu. Je to hodně do kopce, ale okolní příroda za to stojí. Pastviny s ovečkami, lesy, kopce a skály. Tuto romantickou chvíli přerušili až pastevečtí psi, kteří v nás spatřili narušitele teritoria. Se štěkotem se k nám rozběhli a ani volání pastevců je nezastavilo. Na pastviny v Rumunsku je dobré si brát pro tyto případy hůl nebo klacek.

Místních skal se pravděpodobně nikdo ještě nedotkl, tomu odpovídal i náročný přístup suťoviskem nebo prodírání se pichlavými keři. Najednou Cosmin volá, že našel, co jsme hledali. Měl pravdu, objevil krásnou jeskyni z červeného vápence. Úžasné místo, které z protějších kopců nejde vidět. Pouštíme se do vrtání jedné jednodušší linie po levé straně. Magda udělala první dva nýty. Trochu nás opustil optimismus kvůli nevalné kvalitě skály. Bylo nutné ji hodně očistit od volných kamenů. Mikuláš osazuje další čtyři nýty a řetěz s karabinou. Končíme za tmy. Klasifikace 6a a název „You son of a bitch“.

Vápencový ráj sportovkářů

Pokračujeme v lázeňském údolí Herkulana na jihu Rumunska skoro u hranic se Srbskem. Ze země tu vytéká 16 různých termálních pramenů s léčivými účinky. Není snad nic lepšího než se po celém dni ve skalách naložit do bazénků, které jsou navíc veřejně přístupné a zadarmo. Celé oblasti Herkulana dominuje sektor Cascada Vanturatoarea. Nástup je poměrně náročný, strmě do kopce a trvá asi 45 minut. Ale stojí to za to. Tento úžasný skalní masiv se dělí na dva 80 m vysoké bloky, mezi kterými padá vodopád. Kvalita místního vápence může konkurovat vyhlášeným oblastem Španělska i Francie. Hodně cest tu čeká na první přelez nebo na prodloužení. Začátečníci si tu moc nezalezou, protože je skoro všechno převislé. Ale sportovkáře tu čekají opravdové hody na neoklouzaném vápně.

I když je Rumunsko v našich očích často považováno za špinavou a neuklizenou zemi, což v některých případech stále platí, nemůžeme jim upřít nádhernou přírodu a skvělé možnosti pro lezení. Také je tu levně a ve skalách potkáte minimum turistů i lezců. Pokud jsi doposud váhal, jestli sem vyrazit za lezením, doufám, že tě tento článek přesvědčil, že to stojí za to!

Text a foto TENDON

TENDON route

TENDON route 2017Akce TENDON route se v roce 2017 uskutečnila už potřetí. Nejde o výkony nebo rekordy, jejím cílem je sbližovat lezce z různých koutů Evropy a šířit radost, kterou lezení přináší. Letošní ročník navíc podpořil rozvoj nových lezeckých oblastí v Rumunsku. Víc informací na www.tendon-route.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: