Program:
Pátek: 9,00 – 16,00
16,30 – 18,30 20,00Sobota: 8,15 – 8,45
10,00 – 16,00
10,30
11,00 – 12,00
12,00 – 12,30
13,30 13,45
14,30
15,30 – 16,00
16,00 20,00 Neděle: 8,15 – 8,45 9,00 – 14,00 10,00 – 15,00 11,00 12,00 – 12,30 12,00 – 16:00 15,30 – 16:00 |
Sraz účastníků a Free Heel Skiing na sjezdových tratích ve Studenově. Registrace k ubytování na chatě Lenoch. Posezení na chatě Lenoch s obrázky.Telemark Klasik od svítání do setmění: Možno ski telemarské u samochodu Warmpeace zapůjčiti. Možno své ratolesti do školičky odložiti. Zvýhodněná cena 300,-/2hod. Spich na dolejšku lifta Studenovského. Tělo i údy jest nutno ve cvičení narovnati. Ski na dřevjených ski v klasických ohozech, jež komise telemarská hodnotiti bude. Možno ski telemarské u samochodu Warmpeace navrátiti i zapůjčiti. Spich na dolejšku lifta Studenovského. Z hořejška lifta Studenovského ski ve dvojkách, ve trojkách i co demáček jest nazývati. Spich na dolejšku lifta Studenovského kde mulda ku skoku jest. Jump dlouhý, vysoký a telemarský nutno předvésti, jehož krásu, ladnost a technické umění komise telemarská hodnotiti bude. Možno ski telemarské u samochodu Warmpeace navrátiti. „Apres Ski“ v bufetu na dolejšku lifta Studenovského. Švihadlo – koncert. Vstupné 120,-Kč. Půjčovna telemarkového vybavení u auta Warmpeace Lyžařská školička. Zvýhodněná cena 300,-/2hod. Telemark Excursione. Vyřazovací závod v paralelním slalomu dvojic. Vrácení a půjčovna telemarkového vybavení. Free Heel Skiing na sjezdových tratích ve Studenově. Vrácení telemarkového vybavení. |
Pořádá: WARMPEACE s.r.o., Slavíkova 5, Praha 2, tel. +420222725412, www.warmpeace.cz, Sváťa Antoš, +420602255284, [email protected] Partnerství: Classic Ski School, KAMA s.r.o.
Mediální podpora: Radio Beat
Akce se uskuteční za přispění města Rokytnice nad Jizerou, personálu penzionu Lenoch, Horské služby Krkonoše, Skiarealu Studenov a TJ Spartak Rokytnice n. J. |
Tahle akce je asi určena hlavně pro lidi co už telemarku propadli. Já jakožto BC běžkař se sice o telemarkové zatáčky více či méně úspěšně taky pokouším, no a chtěl bych je určitě zvládat i lépe.
Skořepinové telemarkové boty a speciální vázání si ale asi kupovat nebudu, musím vystačit s robustním vázáním NN75 a kvalitními turistickými koženými botami. Jezdit dál chci na BC širokých lyžích s kovovými hranami.
Myslím si, že naučit se správný telemark jde ale se speciálním vybavením určitě rychleji a lépe, no a pak zkušenosti zpět přenést na BC běžky je snadnější. Půjčení výbavy a k tomu rady někoho kdo to umí určitě učení pomohou, škoda že tady to asi nebude.
Tak kdo jste byl na setkání, jaké to bylo, co zajímavého se dělo nebo bylo k vidění?
BC běžky jsem si ještě nepořídil ale tíhnu k nim (viz jiný můj komentář k Tvým článkům). Ale abych se připojil k Tvým úvahám:
Na minulý výkend jse msi půjčil ve Warmpeace Telemarkovou výbavu (195cm Moroto, špička 80mm, Rottefella Chilli, podložka, stoupací pata, BC Tele plasto kevlarové dvoupřeskové boty Scarpa, vnitřní botička, stoupací pásy), popadl své věci (kalhoty, kamaše, windstoprovku, šustici, 40l batoh i s nouzovým přespáním, teleskopky) a vyrazil na Králický Sněžník. Znám to tu dobře v létě, šel jsem více méně opačně trasu popsanou na http://www.tisicovky.cz (prvoplánově se tato hřebenovka nabízí). Celkem do 30km s noclehem pod vrcholem na Schronisku Snieznik.
Moje panická zkušenost s tele?
a) kdo chodí rád i v jiná období 2denní výlety, nezklame se. Nejdříve si připáte těžkopadný, při první stojce a krutém počasí obavy rychle mizí.
b) evidentně pohodlnější při danném počasí (viditelnost 2tyče, vichr), než sněžnice, nebo těch pár bláznů na běžkách
c) „sklouznutá chůze“ – tak bych to nazval, do kopce lépe kolmo prudko na pásech, fantasticky se šetří ruce (když jsem prakticky netrénovaný tak jsem to velice ocenil)
d) stoupací pásy jsou fantastická věc, v neděli v podstatě celých 15km po východním hřebeni mírně nahoru dolu stále na pásech. Jde o to jenom „přijmout filozofii pohybu“, z kopce „telemarkový“ skluz pro mírné urychlení – odrážet se hůlkama je zbytečná energie
e) Schronisko Snieznik je klasická, čechy příliš neobjevená chata, nocleh+večeře+snídaně 250Kč (i vrací Kč), navíc tam potkáte lidi na skialpech a já byl na pokoji s 50ti letým polákem Markem, který loni tahal pulky na BC lyžích na Handargerviddě (ledovec nedaleko Bergenu, kolem vede cyklistická Rallarveggen – viz http://www.adventura.cz). Běžky měl Madshus (okem jsem odhadl že ty 68mm), stoupací pásy, BC 75mm Rottefellu, kožené boty. Horal každým coulem. Slintal nad „mojí“ Chilli s pružinou za patu.
f) nad sjezdovkou v Dolní Moravě jsem sundal pásy, 2x se pokusil o TELE a 2x dopadl jako PRASE. Zbytek klasickým obloukem s odlehčováním vnitřní lyže vysunutím vnější lyže a postavením na hranu. Takové 1/3 telemarkování. Kompromisní BC/TELE boty ale umožňovaly překvapivě nerušený kontrolovaný klasický sjezd po FIS červené sjezdovce, který měl velice blízko ke sjezdovkám, byl jsem stejně rychlý jako lehce podprůměrný sjezdař.
g) TELE mě nadchlo – v této dvoudenní lehce odlehlejší variantě – pravděpodobně by se vše dalo za podobného komfortu absolvovat i na „nejširší“ variantě BC běžkování.
h) Králický Sněžník, části Jeseníku a Rychlebských hor (i pro mne vzdálené Beskydy) jsou ideální BC terény ať na TELE nebo na běžkách.
Díky za pěkný popis turistického telemarku. Stoupací pásy (úzké) od skialpu i telemarku se samozřejmě dají použít na širších BC běžkách, dělal jsem už i první pokusy. Problém trochu je případné mazání běžek a současně nalepování pásů. Skoro nejlepší by byly starší pásy připínací, ale ty se už těžko seženou a pak je problém s připevněním na špičku, patu běžky. Dojdu-li k nějakým publikovatelným závěrům, podám o tom určitě podrobnější informaci. Zatím sbírám informace a zkušenosti, takže máte-li je už někdo také, napište to prosím sem do diskuze!
Jsem jeden z těch kdo něco ví. Hlavně proto, že pracuji ve Warmpeacu a u „nás“ se tmk věci dají zapůjčit.
Kdo by se chtěl naučit na tmk tak je v čechách už po dva roky škola kterou organizuje Petr Novotný z Adventury.
Jinak Já sám na tmk jak sjezduji tak chodím i bc.
Jo a k Bc verzus Tmk bych chtěl dodat, že člověk nad 100kg i z batohem v pohodě prošlápne bc lyže(výška postavy +15) takže užší lehká telemarkovka nemusí být k zahození a při sjezdech se ten plast taky osvědší a to nemluvím k těm co si budou ve stanu libovat v botičkách ze skeletů.
Poslední informaci bych chtěl připsat telemarkisté mají svoje stránky http://www.telemark.cz které sice začínají, ale jinak dobré.
Téma měsíce: legendární dálkové treky
ROZHOVOR: Karolína Dvořáková – nejmladší Češka na PCT
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
Kouzlo amerických dálkových tras: Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail a Appalachian Trail
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
WHI – LASTING
Dvouvrstvý úplet z merina. Achillovu patu a špičku tvoří dvouvrstvý zesílený plyš, omezující otlaky.
Forclaz merino tričko MT900
Bezešvé provedení, odolnější látka na ramenech a bedrech
Zajímavé túry
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Główny Szlak Beskidzki – polský trail mezi Českou a Ukrajinskou hranicí
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky