Tejpování – kouzla nebo módní trend?

Tejpování – kouzla nebo módní trend?

Kinesiotaping neboli lidově tejpování pomocí barevných pásek se těší čím dál větší oblibě. Jaké má funkce a jak se naučit tejpy lepit?

Určitě jste si na horách všimli lidí olepených barevnými páskami, někdo měl hezky barevně sladěný celý outfit, případně u vody chodili kolem lidé s pruhovaným opálením. Tejpy. V posledních letech zaznamenáváme velký boom tejpovacích pásek. Nepoužívají je jen sportovci, najdeme je u aktivních i méně aktivních lidí všeho druhu.

Dříve znali lidé především pevné tejpy – bílé pásky podobné látkové náplasti, kterou používali sportovci, např. při hraní volejbalu, případně lezci jako ochranu proti odření a zvýšení pevnosti prstů. Pevné tejpy se často používají ke stabilizaci kloubu – časté použití mají zejména v oblasti kotníku. Na obrázku můžete vidět lepení pevného tejpu na kotník, využíváme při poranění/podvrtnutí. Výhodou pevného tejpu je po nalepení malá výsledná tloušťka. Fixujeme-li podvrtnutý kotník elastickým obinadlem, vytvoříme na kotníku „bambuli“, kterou pak již nemusí zraněný vrátit zpět do pohorky. Zatejpovaný kotník vrátíte bez problémů. Při lepení pevného tejpu je zásadní vždy si kus tejpu odmotat a nalepit. Nikdy nelepit přímo z cívky. Když byste rozmotávali a zároveň tejp lepili, mohli byste si na končetině vytvořit celkem efektivní škrtidlo. 

Co je kinesiotaping

Tuto metodu představil světu na konci 70. let minulého století japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase. Metoda se zpočátku používala především u sportovců, její propagaci pomohli zejména olympijské hry, kde bylo vidět mnoho sportovců s barevnými páskami. Kinesio tape je polyuretanové elastické vlákno, které je omotané bavlnou. Lepidlo je hypoalergenní, tedy nemělo by způsobovat žádné komplikace při aplikaci na kůži. Tejp je částečně voděodolný, dobře prodyšný (kůže pod ním se nepotí, nemokvá) a velmi dobře schne (přesto zatejpovanou část těla po koupeli osušte – nedrhněte – a zakryjte oblečením). Dobře nalepený tejp vydrží na místě 5–7 dní. Méně kvalitní tejpy nebo tejpy na exponovaných místech (chodidlo či záda, pokud nosíte batoh) vydrží zhruba 3 dny. Abychom prodloužili dobu, po kterou se nebude tejp sloupávat, zaoblují se tejpu rohy. Při nalepování bychom se neměli dotknout lepidla. Špatně umístěný tejp raději sundejte, nepřelepujte ho.

Kinesiotaping spočívá ve zlepšení prokrvení dané oblasti, a tím také usnadnění regenerace bolavého místa. Nevyužívá se pouze k regeneraci a urychlení hojení, ale také ke zmírnění bolesti, mobilizování fascií, stabilizaci kloubů, zlepšení proudění lymfy – zmírnění otoků. Specifické použití tejpu vyžaduje také specifický způsob nalepení pásky. Podstatou pásky je její pružnost, která zůstává zachována i po jejím sundání (takto poznáte také kvalitní pásky od méně kvalitních). Po nalepení nataženého tejpu (míra protažení má také vliv na funkci tejpu) dojde k jeho smrštění, vytvoří se varhánky. Právě tyto varhánky pomáhají odtáhnout fascie, podkoží a kůži od svalu, vytvářejí tak prostor pro prokrvení dané svalové partie, zlepšení proudění lymfy. Pacient mnohdy pociťuje zahřátí v zalepené oblasti, tento pocit tepla je dán zlepšeným prokrvením. Díky elasticitě je zachován rozsah pohybu v problematické části těla. 

Barvičky kam se podíváš

Přestože se tejpy vyrábějí ve všech barvách duhy, včetně duhové barvy, se všemi možnými vzory, se zvířátky – nemá vzor ani barva vliv na funkci. Nicméně někteří lidé jsou na barvy vnímavější a jsou přesvědčeni, že jim pomůže pouze tejp určité barvy. Ze zkušenosti potvrdím, že když jsem řešila pána s problémy s kolenem na treku v horách, odmítl si nechat koleno zatejpovat, přestože s tejpy má dobrou zkušenost a stejný problém tejpem řešil. Měla jsem jen růžový tejp.

Na obrázku můžete vidět lepení pevného tejpu na kotník, využíváme při poranění/podvrtnutí.
Na obrázku můžete vidět lepení pevného tejpu na kotník, využíváme při poranění/podvrtnutí.

Nalepení pásky není žádná věda

To přece zvládne každý, mohlo by se zdát. Přesto nejde jen o stříhání pásky a její náhodné lepení po lidech. Aby bylo kinesiotejpování funkční a účinné, je potřeba velmi dobrá znalost anatomie lidského těla – zejména svalů, jejich úponů, pohybů v kloubech, které svaly spolupracují, které fungují opačně atd. Některé tejpy se lepí jako tejpy korekční, jiné jako kotvy, jiné jako funkční tejpy. Pro správné nalepení tejpy je potřeba dobře diagnostikovat problém, která svalová skupina má potíže, který kloub a v jakém pohybu. Lepit si tejpy podle obrázků na internetu není nejlepší nápad. Nevíte, jaký konkrétní problém je řešen. Špatným nalepením tejpu se neohrozíte na životě, ale můžete si prodloužit délku léčby nebo při dlouhodobém špatném používání tejpů můžete vytvořit špatné pohybové návyky nebo disbalance. 

Řešíte-li konkrétní problém, vyhledejte fyzioterapeuta, nechte si tejpy nalepit od něho. Případně se naučte způsob lepení (v jakém směru, jak moc protáhnout, který první atd.). S pomocí fyzioterapeuta si budete umět poradit v případě opakování problému.

Tejpy nikdy nelepte přes otevřené rány nebo v případě, že máte nějaké onemocnění kůže. 

Pamatujte, že léčba tejpou vyžaduje čas, přestože hojení urychluje, nečekejte zázraky do druhého dne. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: